Wielki wzrost cen ziemniaków. Przez rok aż o 87 proc.

W kwietniu ziemniaki sprzedawane przez rolników na targowiskach były droższe o 87 proc. niż rok wcześniej - wynika z najnowszych danych GUS. Ceny skupu podstawowych
produktów rolnych tylko w kwietniu wzrosły o 4,2 proc., co było najwyższym miesięcznym skokiem od co najmniej 2,5 roku.

Wzrost cen skupu podstawowych produktów rolnych między marcem a kwietniem br. to, jak informuje GUS, wynik wzrostu cen żyta i żywca wieprzowego. Biorąc pod uwagę ceny w skupach, faktycznie tylko w kwietniu trzoda chlewna podrożała o blisko 28 proc., żyto i pszenżyto o odpowiednio 4,4 i 6 proc., ziemniaki o 10 proc.

.. .

Zarówno w skupach, jak i na targowiskach, w kwietniu ceny podstawowych produktów rolnych były od kilku do nawet kilkudziesięciu procent wyższe niż rok wcześniej. Tylko ceny żywca wołowego delikatnie spadły.

Najwyższy wzrost w danych GUS widać w przypadku cen uzyskiwanych przez rolników na targowiskach za ziemniaki. Tu mamy do czynienia z wzrostem aż o 87,6 proc. przez rok. Przeciętnie na targowiskach na koniec kwietnia 1 kg kosztował ok. 1,64 zł. 

.. .

Dlaczego ziemniaki czy zboża drożeją?

W ciągu roku ceny takich dóbr, jak ziemniaki czy owies wzrosły o ponad 40 proc. Sytuacja na rynku innych płodów rolnych jest nieco lepsza, ale wzrosty na poziomie od kilkunastu do dwudziestu kilku procent są normą. Związane jest to z zeszłoroczną suszą, która wpłynęła na wzrost cen już w 2018 r., a ponadto spowodowała obsianie pól słabej jakości nasionami, na co zwracaliśmy uwagę już wcześniej

- zwraca uwagę Polski Instytut Ekonomiczny.

Ogólnie, gdy w połowie maja GUS podsumowywał dane dotyczące cen w kwietniu, to okazało się, że cała grupa warzyw podrożała aż o 16 proc. rok do roku. 

Szczególnie widoczne są podwyżki hurtowych cen kapusty (wzrost ponad 7-krotny w relacji rocznej w kwietniu 2019), cebuli (ponad 3-krotny wzrost), buraków ćwikłowych i selerów (+23 proc. r/r) oraz mniej znaczącej w konsumpcji pietruszki (+41 proc. r/r) 

- podlicza na łamach "Dziennika" Mariusz Dziwulski, analityk PKO Bank Polski. Jak wskazywaliśmy dziś, w ciągu dwóch lat ceny pietruszki wzrosły nawet o 300 proc.

Czytaj też: Pietruszka podrożała o 300 proc. Ceny warzyw i owoców szalone! Czereśnie "1 zł za 1 sztukę". Na szczęście spadł deszcz

Będzie taniej?

Z drugiej strony, po wiosennych przymrozkach i kwietniowych suszach, gdy straty liczyli już np. plantatorzy truskawek czy porzeczek, przyszedł bardzo deszczowy maj. To sprawi, że owoce i warzywa raczej będą tanieć.

Gdy blisko połowa stacji meteo w Polsce nie zanotowała ani kropli deszczu przez większość kwietnia, prof. dr hab. Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w rozmowie z next.gazeta.pl przestrzegał przed paniką. - Jeszcze bym nie wróżył, że czeka nas kataklizm. Potrzebnych jest parę dni opadów, ale takich porządnych - mówił prof. Kowalski. W maju takich deszczowych dni już było więcej niż "parę". 

Więcej o:
Komentarze (145)
Wielki wzrost cen ziemniaków. GUS: przez rok aż o 87 proc.
Zaloguj się
 • maaac

  Oceniono 37 razy 33

  Autor jest zdrajca i defetystą. NIE MA inflacji. Rząd mówi że nie ma to NIE MA! Każdy kto twierdzi, że jest to podnosi rękę na Ojczyznę!

 • tedj

  Oceniono 39 razy 33

  "Młodzi działacze poszli do Biedronki i kupili ten sam koszyk produktów, który podczas kampanii prezydenckiej w dyskoncie tej samej sieci kupił Andrzej Duda. Zapłacili 62 zł, podczas gdy trzy lata temu kandydatowi na prezydenta wystarczyło 37 zł."

 • gaspode

  Oceniono 36 razy 28

  najważniejsze, że mamy śladową inflację. Nie będą nam mówili że białe jest białe a czarne jest czarne.

 • tedj

  Oceniono 28 razy 26

  Wrzesień 2018.
  "Z opublikowanego dwa dni temu badania "Portfel statystycznego Polaka" przeprowadzonego przez ośrodek Kantar Millward Brown na zlecenie Krajowego Rejestru Długów wynika, że Polacy w 2018 roku wydają średnio na rachunki prawie 600 złotych więcej niż trzy lata temu. W 2015 roku płacili za rachunki 976 zł, a teraz już 1572 zł."

 • kaszpir2

  Oceniono 29 razy 21

  Kilka dni temu kupiłem siatkę ziemniaków polskich za 8zł (3kg). Czyli prawie 3zł za kg.
  Przy obieraniu okazało się że ziemniaki bardzo kiepskiej jakości i sporą część powędrowała do kosza. Smakowo też delikatnie mówiąc słabe.
  Przy tej cenie już nie kupię nigdy polskich ziemniaków. Kiedyś jak były tanie (1zł) można było "wybaczyć" że trafiały się słabej jakości i słabe w smaku ale przy tej cenie to nie ma sensu kupować , tym bardziej że te co nasi kochani rolnicy oferują na sprzedaż nadaje się głównie na śmietnik a nie do sprzedaży ...

 • melmakianin

  Oceniono 25 razy 17

  Mogę płacić po 8 zł za kilogram ziemniaków pod warunkiem, że polscy rolnicy nauczą się wreszcie odróżniać odmiany ziemniaków, zaczną wreszcie sprzedawać ziemniaki pod kątem ich zastosowań (sałatkowe, do gotowania, do smażenia). Na świecie to norma, w Polsce kraju ziemniaków temat od zawsze leży: ziemniak to ziemniak (dotacje się należą) i weź pan nie wybrzydzaj.

 • kertog123

  Oceniono 23 razy 17

  w dyskontach blisko 3 zł za kg - drożej niż czasem bywaja pomarańcze i banany. Pietruszka i por droższe niż mango czy papaja. Niemądrze sie bawią zarówno nasi rolnicy jak i pośrednicy - to bardzo szybko sprawi, że ludzie zaczną sami uprawiać warzywa i sprzedaż mocno spadnie, ale też ruszy import z Ukrainy. Moze to i dobrze

 • farcry3

  Oceniono 20 razy 16

  Dla Prezesa, ktory nie chodzi po zakupy to oczywiście nie ma inflacji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX