Panasonic dołącza do blokady Huawei. Ciąg dalszy podejrzeń o szpiegostwo na rzecz Chin

Panasonic przyłącza się do blokady Huawei. Nie będzie dostarczać firmie swoich elektronicznych komponentów. Chiński gigant jest oskarżany przez USA o szpiegostwo na rzecz władz w Pekinie.

Panasonic, to kolejna po Google firma, która zawiesiła współpracę z chińskim producentem sprzętu elektronicznego Huawei. Powodem są podejrzenia o szpiegostwo na rzecz chińskiego rządu wysuwane przez amerykańską administrację. 

Wstrzymaliśmy wszystkie transakcje i współpracę z firmą Huawei i z 68 związanymi z nią podmiotami, wobec których zostały zastosowane sankcje przez rząd Stanów Zjednoczonych. Nasza współpraca z firmą Huawei obejmowała między innymi dostawy części elektronicznych

- poinformował rzecznik firmy Panasonic Joe Flynn.

USA twierdzą, że Huawei szpieguje. Zleceniodawcą Chiny?

Według amerykańskiego rządu chiński koncern zagraża bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych. Zakaz dokonywania zakupów wydany przez USA oznacza, że na urządzeniach Huawei nie będzie można instalować popularnych aplikacji i systemów operacyjnych produkowanych przez amerykańskie firmy.

Chodzi między innymi o systemy Windows i Android oraz aplikację Google, a także podzespoły takie jak układy scalone, które są kluczowymi elementami urządzeń elektronicznych, w tym smartfonów.

Czytaj też: Xi Jinping odwiedza fabrykę i wysyła Donaldowi Trumpowi jasny sygnał. Wojna handlowa może wejść w nową fazę

Na tych urządzeniach nie będzie możliwe zainstalowanie popularnych programów i aplikacji takich jak program pocztowy Gmail, Google Maps albo YouTube.

Zakaz dotyczy nowych urządzeń. Nie obejmuje tych, które obecnie znajdują się na rynku. Ponadto administracja USA ostatecznie przesunęła termin wejścia w życie tzw. blokady Donalda Trumpa. Huawei i jego amerykańscy partnerzy dostali 90 dni na przygotowanie się do zakończenia współpracy. 

Kryzys wokół Huawei wybuchł w środę, kiedy Biały Dom ogłosił "stan zagrożenia" i nałożył blokadę współpracy amerykańskich przedsiębiorstw z firmami, o których Donald Trump mówił jako o "zagranicznych wrogach". Czarna lista zawiera nazwy aż 70 firm. Warto przypomnieć, że pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Państwem Środka trwa "wojna handlowa", a decyzje amerykańskiego prezydenta mają ograniczyć chińską ekspansję. 

Więcej o:
Komentarze (55)
Panasonic dołącza do blokady Huawei. Ciąg dalszy podejrzeń o szpiegostwo na rzecz Chin
Zaloguj się
 • keram2225

  Oceniono 17 razy 15

  w sumie się nie dziwię. Aplikacje Google są zakazane w Chinach, to dlaczego Google ma je dostarczać chińskiej firmie?

 • lese_majeste

  Oceniono 16 razy 6

  a tak łatwo zapomniano o prawdziwych skandalach szpiegowskich ujawnionych m.in. przez Snowdena jak i służby Niemiec, jak to podsłuchiwano panią Merkej, Quai d’Orsay (francuskie MSZ), prezydenta Maksyku i innych, instalowano podsłuchy w ambasadach UE, czytano emaile z Googla i Yahoo!(oczywiście te wyselekcjonowane ale z dostępem do wszystkich) i to wszystko zawdzięczamy agendom państwowym USA, lista tych szpiegowskich działąń nie jest zamknięta było i jest ich dużo więcej, zwracam uwagę na pozycję świetych Googli

 • m33h0w

  Oceniono 7 razy 3

  Trochę późno się Trump zabrał ze tę blokadę.
  Teraz kiedy prawie wszystko produkuje się w Chinach.

 • smolak77

  Oceniono 8 razy 2

  Ciekawe google i facebook nie szpiegują? A Snowden to sobie wszystko wymyślił. W USA jest większy komunizm niż im się wydaje.

 • xttbx12

  Oceniono 12 razy 2

  Od dwóch lat Amerykanie trąbią że Huawei szpieguje. Nie znaleźli na to żadnych dowodów. W tym czasie wypłynęło kilka afer z amerykańskim sprzętem, miedzy innymi z routerami które miały luki pozwalające szpiegować użytkowników. Także ten tego...

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 14 razy 2

  Panasonic klepie baterie dla Tesli to Amerykanie mają nacisk na Panasonica

 • sebi905

  Oceniono 7 razy 1

  pytanie czy i kogo szpieguje Apple i na czyje zlecenie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX