Wybory do Europarlamentu 2019. Koniec głosowania w Wlk. Brytanii. A miało go w ogóle nie być

Zakończyły się wybory do Europarlamentu w Wielkiej Brytanii. Do niedzielnego wieczora nie mogą być publikowane choćby badania exit poll, więc w kwestii wyników można tylko spekulować. Przedwyborcze sondaże wskazywały na zwycięstwo Brexit Party Nigela Farage'a.

Tych wyborów miało w ogóle nie być. Od 29 marca br. Wielka Brytania miała być poza Unią Europejską. Tak się jednak nie stało i ostatecznie brexit został opóźniony maksymalnie do 31 października.

Skutkiem tego Brytyjczycy musieli zorganizować wybory do Europarlamentu. Dokładnie rzecz ujmując, warunkiem Brukseli ustalonym w kwietniu było przeprowadzenie wyborów, jeśli brytyjski parlament nie przyjmie umowy brexitowej do 22 maja. Jako, że tak się nie stało, obywatele na Wyspach poszli w czwartek do urn. Gdyby mimo nieprzegłosowanej umowy brexitowej wybory do Europarlamentu w Wielkiej Brytanii by się nie odbyły, kraj zostałby automatycznie "wypchnięty" z Unii 1 czerwca

Brexit Party liderem sondaży

Choć głosowanie w Wielkiej Brytanii już się skończyło, nie poznamy jego sondażowych rezultatów. Na Wyspach, w przeciwieństwie do Holandii, by można było mówić o wynikach, wybory muszą odbyć się we wszystkich krajach Unii. Tymczasem w większości - w tym w Polsce - zaplanowano je na niedzielę 26 maja.

Jak wskazywało ostatnie badania opinii w Wielkiej Brytanii, największe szanse na zwycięstwo ma Brexit Party pod przewodnictwem Nigela Farage'a. Przykładowo, badanie BMG Research przeprowadzone w dniach 20-22 maja wskazywało na poparcie dla niej na poziomie 35 proc. Partia Pracy w tym sondażu zdobyła 18 proc., Liberalni Demokraci 17 proc., a Partia Konserwatywna premier Theresy May raptem 12 proc. 

Nigel Farage był "twarzą" kampanii na rzecz brexitu przed referendum w 2016 r. Jest europosłem od 1999 r. W poprzednich eurowyborach w 2014 r. kierowana wówczas przez niego partia UKIP zdobyła najwięcej mandatów - 24 ze wszystkich 73 dla europarlamentarzystów z Wielkiej Brytanii.

Czy Brytyjczycy zdążą zasiąść w Parlamencie Europejskim?

Biorąc pod uwagę działania Wielkiej Brytanii w kierunku wyjścia z Unii Europejskiej, nie wiadomo, jak długo 73 europarlamentarzystów stamtąd będzie zasiadać w Parlamencie Europejskim. Jest możliwy wręcz scenariusz, że nigdy nie obejmą mandatów. Stanie się tak, jeśli do końca czerwca umowa brexitowa zostanie przyjęta przez brytyjski parlament. Pierwsza sesja nowego Parlamentu Europejskiego rozpocznie się 2 lipca

Więcej o:
Komentarze (34)
Wybory do Europarlamentu 2019. Koniec głosowania w Wlk. Brytanii. A miało go w ogóle nie być
Zaloguj się
 • france_press

  Oceniono 10 razy 8

  Mieszkam w UK. Chciałem dziś głosować, ale otrzymałem odmowę. Wielu moich znajomych z różnych krajów UE również. Będzie gruba afera.

 • am2007

  Oceniono 13 razy 7

  Nie rozumiem dlaczego nie mogą podać w GB wyników, skoro podano w Holandii.

 • putin2000

  Oceniono 2 razy 2

  Cameron zaryzykował Brexitem w imię interesów partii konserwatywnej. Teraz będzie Brexit i nie będzie partii konserwatywnej.

 • japiota

  Oceniono 1 raz 1

  W UK nie robi się exit polls - w innych wyborach są jednomandatowe okręgi, zliczają głosy i od razu podają kto wygrał w danym okręgu. W trakcie referendum zrobili prognozę gdzie po zamknięciu porównywali sondaże przedreferendalne z wynikami rzeczywistymi podliczonych okręgów i na tej podstawie jakoś próbowali wyliczyć ostateczny wynik - a podliczane wyniki zaczęły spływać już po godzinie - zresztą była taka rywalizacja kto szybciej policzy - wszystko w świetle kamer i na żywo pokazywane w telewizjach - nie liczyły poszczególne komisje tylko zwożono głosy do jakiegoś zbiorczego miejsca w okręgu i tam np na sali gimnastycznej szybko liczono głosy.

 • gorillaglu

  0

  Nigel może wygrać wybory, ale z shake'iem waniliowym już przegrał wojnę o godność.

 • ps11111ps

  Oceniono 2 razy 0

  a nie mają jakiegoś brytyjskiego odpowiednika naszego #Bazarek ? Tam na pewno wyniki juz sa

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 2 razy 0

  jeśli farge dostanie 30% to nieźle to ośmiesza całe UK

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 4 razy 0

  Niby Wielka Brytania, ale tak jakby Rumunia. No normalnie jakby Rumunia.

 • wylye

  0

  Ja tam zagłosuję na Busia... Każdy kto chce wiedzieć kim jest Buś, musi sobie wpisać w Googla
  <operacja kryptonim Buś>
  I już będzie wiadomo...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX