Andrzej Duda: UE spłaca dług polskim żołnierzom poległym pod Monte Cassino. "To się Polsce zwyczajnie należy"

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Podkarpacie. Podczas czwartkowego przemówienia w Lubaczowie poruszył m.in. kwestię środków finansowych, które Polska otrzymuje z Unii Europejskiej. Zdaniem prezydenta Europa spłaca w ten sposób swój dług wobec Polski.

Prezydent Andrzej Duda wystąpił z przemówieniem podczas spotkania z mieszkańcami Lubaczowa w woj. podkarpackim, poruszając wiele kwestii związanych z Unią Europejską oraz wyborami do Parlamentu Europejskiego. Zaapelował o jak największą frekwencję.

Swoje wystąpienie, relacjonowane m.in. przez portal elubaczow.com, prezydent rozpoczął od podkreślenia pozytywnych zmian w polityce społecznej. 

Władza, w moim przekonaniu, to rozumna troska o dobro wspólne, dobro zwykłej, przeciętnej rodziny. To właśnie dlatego pierwsze społeczne świadczenia zostały skierowane do rodziny wychowującej dzieci. [...] Te pieniądze wiele zmieniły.

- stwierdził prezydent uściślając, że chodzi mu o program 500+. Zapewnił, że będzie robił wszystko, by te społeczne programy były nadal realizowane, by Polska  jak najszybciej mogła dogonić średnio rozwinięte państwa Europy

Czytaj też: Google przygotuje się do wyborów do europarlamentu. Tak będzie prezentował treści wyborcze

Andrzej Duda poruszył też tematykę Unii Europejskiej. Szczególną uwagę poświęcił kwestii finansowania i naszej pozycji we wspólnocie. 

Już zaczynamy doganiać Europę zachodnią, już w tym roku nasz Produkt Krajowy Brutto będzie na poziomie niektórych państw Unii Europejskiej - oczywiście tych dzisiaj słabszych państw Zachodu, ale to pokazuje, że nadrabiamy to wielkie zapóźnienie, w jakie wrzuciła nas II wojna światowa i Jałta" 

Prezydent powiedział też, że mamy prawo do tego, by brać środki z Unii Europejskiej i rozwijać nasz kraj, bo byliśmy przez lata za żelazną kurtyną "nie ze swojej winy".

Mam głębokie poczucie, że to jest dług, który dzisiaj, tamta wolna część Europy spłaca naszym żołnierzom, którzy polegli pod Monte Cassino. Tamta krew wołała o to zadośćuczynienie dla Rzeczypospolitej.

- stwierdził prezydent.

To się Polsce i wszystkim innym zwyczajnie należy.

- podkreślił. 

Odniósł się też do tematu budowy drogi Via Carpatia, powrotu Polaków z emigracji oraz znaczeniu Polski w regionie i Unii Europejskiej. 

Komentarze (138)
Prezydent Duda na Podkarpaciu: UE spłaca dług polskim żołnierzom poległym pod Monte Cassino
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 34 razy 32

  Sprzedajesz Duda krew żołnierzy spod Monte Casino ? Za euro którego tak pożądacie i nienawidzicie ?! Taki z ciebie sprzedajny patriota ?

 • remo29

  Oceniono 25 razy 25

  Ulewy, powódź, a tu bałwan.

 • marywil2012

  Oceniono 21 razy 21

  pocieszny kolo. przykro mi za jego promotora, który zresztą próbował mu przez pewien czas przemówić do rozsądku, w końcu duda odleciał i zerwał z promotorem kontakty. Taki podopieczny to jest po prostu pośmiewisko dla szanowanego naukowca, ale także dla całego uj.

 • kocanka1954

  Oceniono 21 razy 21

  Wstyd! Pan Duda nie zna historii i znów robi z Polaków samotnych bohaterów, a przecież o Monte Cassino rozegrały się aż cztery bitwy. Oprócz wojsk polskich brały w nich udział wojska amerykańskie, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Wolnej Francji, Kanady. Ostatnie czwarte uderzenie zostało przeprowadzone przez Francuski Korpus Ekspedycyjny, 2 Korpus Polski oraz 78 Dywizji brytyjskiej. I to dzięki tym formacjom wojskowym udało się pokonać nadszarpniete poprzednimi 4 atakami siły niemieckie. Polacy owszem wykazali się w walce wielką odwagą i zacięciem, ale nie zdobyli Monte Cassino sami.

 • pan.szklanka

  Oceniono 21 razy 19

  Polscy żołnierze szturmując klasztor Monte Cassino bili się oczywiście o 500+
  Czy PiS może w kolejnych wyborach wystawić Suskiego? Jest to kretyn mniej irytujący.

 • aker66

  Oceniono 19 razy 19

  Buhahahaha , a może za Grunwald? A skoro unia tak spłaca to czy Rosja spłaca pisowi ? Temu zidiociałemu budyniowi wszystko się w głowie pomieszało od dobrobytu

 • kukunapniu

  Oceniono 18 razy 16

  A kiedy rekompensata dla Tatarów, którzy pomagali pobić Krzyżaków pod Grunwaldem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX