Przekop Mierzei Wiślanej może być dwa razy droższy, niż twierdzi rząd. Wykonawcy chcą nawet 1,5 mld zł

Przekop Mierzei Wiślanej miał kosztować około 880 mln zł. Rząd uprzedzał, że inwestycja może być nieco droższa. Tymczasem tylko pierwszy etap prac - budowa kanału - może kosztować nawet 1-1,5 mld zł. Pozostałe etapy inwestycji będą niewiele tańsze.

Przekop Mierzei Wiślanej, jedna ze sztandarowych inwestycji PiS, stał się bardziej realny. W środę w Urzędzie Morskim w Gdyni otwarto bowiem koperty z ofertami firm, które chcą wykonać pierwszy etap prac. Okazało się, że wykonawcy żądają od 990 do blisko 1,5 mld zł. Znacznie więcej, niż miała kosztować cała inwestycja.

Według pierwotnych założeń pierwszy etap prac miał kosztować 718 mln zł, a całość 880 mln zł. Najtańsza oferta jest więc o blisko ćwierć miliarda złotych droższa, niż planował zamawiający. 

Oprócz budowy portu osłonowego, kanału żeglugowego i sztucznej wyspy trzeba wykonać prace na rzece Elbląg oraz pogłębić Zalew Wiślany. Zadania zostaną podzielone na dwa osobne przetargi - pierwszy ogłoszony ma zostać w drugim kwartale roku, drugi za nie więcej niż dwa lata. Ile trzeba będzie zapłacić wykonawcom tych robót? Tego jeszcze nie wiemy, ale pewne światło na sprawę rzucił Adam Nadolny, projektant przekopu Mierzei Wiślanej,

Drugie zadanie wcale nie jest zdecydowanie tańsze

- stwierdził w rozmowie z Radiem Zet. 

Przekop Mierzei Wiślanej może być niemal dwukrotnie droższy

Finansowanie budowy drogi wodnej między Zalewem Wiślany a Zatoką Gdańską ma być niezagrożone. Jak informuje RMF FM, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przewiduje zabezpieczenie budżetu potrzebnego do wykonania całej inwestycji. Komisja przetargowa może zatem zgodzić się na najtańszą ofertę i dopłacić ćwierć miliona złotych. Jeśli pozostałe etapy prac są równie niedoszacowane, może to jednak oznaczać, że Przekop Mierzei będzie ostatecznie nawet dwa razy droższy, niż zakładał rząd. Potwierdziłyby się tym samym wcześniejsze przewidywania ekspertów na ten temat. 

Czytaj też: Analitycy o przekopie Mierzei Wiślanej: Projekt padł ofiarą partyjnych gier, lecz ma szans

Dalsze losy inwestycji poznamy za nie więcej niż kilkanaście tygodni - wtedy to dowiemy się, czy wykonawcę prac udało się wyłonić, czy przetarg zostanie unieważniony. Nawet taki krok nie gwarantowałby jednak obniżki ceny - wykonawcy robót widzą jak na dłoni, że rządowi na inwestycji zależy. A to nigdy nie sprzyja targowaniu się. 

Więcej o:
Komentarze (123)
Przekop Mierzei Wiślanej miał kosztować 880 mln. Wykonawcy chcą nawet 1,5 mld. Za pierwszy etap
Zaloguj się
 • dudi-w

  Oceniono 22 razy 12

  I bardzo dobrze. Winni wycięcia hektarów lasu po tę zbędną mżonke zostaną przykładnie ukarani! To przekop dla właścicieli jachtów w Elblągu i nikogo więcej!!!!! Brednia wyborcza PISu . jedynie fakt, ze zwykle 6-8% kontraktu idzie na łapówki dla decydentów (a więc na konto PISu) usprawiedliwia tę bzdurę!!!!

 • antonikarcz

  Oceniono 20 razy 12

  PiS nie musi się liczyć z kasą bo to nie jego pieniądze, a im droższa inwestycja tym więcej kasy pod stołem, a jak to robić to już wie ich księgowa mafii.

 • zd46

  Oceniono 10 razy 10

  Część Polaków przeszacowała PiS a inni nie doszacowali ich pędu do zagarnięcia myślenia rodaków. Tego, co robią, nawet "kompletny wariat" nie mógł sobie wyobrazić. Zniszczyli w wielu rodzinach więzy rodzinne, więzy przyjacielskie, zniszczyli więzy patriotyczne, zburzyli więzy ogólnospołeczne i więzy dobrosąsiedzkie. W to miejsce wprowadzili nienawiść, pomówienia, podejrzliwość i wyjątkową podłość. Próbowali wielu zniszczeń w wielu miejscach Polski a teraz zniszczyli także, przepiękną Mierzeje Wiślaną.

 • mikroolbrzym

  Oceniono 16 razy 8

  ostatnio poczytałem sobie komentarze pod podobnym tekstem na innym portalu. wniosek: Polacy chcą tej inwestycji. nawet jak jest bez sensu ekonomicznie. czemu? bo Rosjanie protestują, a my chętnie zapłacimy miliardy, żeby im zrobić na złość. ot, cała tajemnica :)

 • mark6

  Oceniono 16 razy 6

  Odpowiedzialnych za ten SKANDALICZNY POMYSŁ przed sąd!!
  Przekop, lotnisko w Radomiu nawet "port centralny" . Czy szaleństwo opanoeało PiSowską KLOAKĘ ?

 • karo80.0

  Oceniono 9 razy 5

  W normalnym kraju PiS-u już by nie było. Przekręt (bo nie ma przecież żadnego ekonomicznego uzasadnienia) z przekopem Mierzei, przekręt z lotniskiem w Radomiu, przekręty z Rydzykiem, przekręty ze SKOK-ami, przekręt Morawieckiego z "kościelnymi" działkami, przekręty z zakupem samolotów bez przetargu, przekręty z finansowaniem partyjnej TVP, itp, itd. A zidiociałe media, "publicyści" i katolsko-pańszczyźniany ciemny lud emocjonują się pieskami Scheuring i kopaniną szmacianki...

 • marywil2012

  Oceniono 4 razy 4

  to jest oczywiste. powtórzę, choć to i tak bez sensu, bo pis nie słucha krytyki:
  - będzie wielokrotnie drożej
  - będzie trwało co najmniej 7 lat.
  - nie będzie przynosiło żadnych korzyści.

  co do obronności: czy ktoś w to wierzy? Nam jest potrzebny arsenał nuklearny dla obronności, a skoro go nie mamy, to może przynajmniej tarcza. Ruscy mają niestety swoje zabawki w większych ilościach i mogą zarówno lądem jak i wodą i tak zablokować wszystko. Po to właśnie jesteśmy w NATO, i UE aby sojusze działały odstraszająco. Czy możemy liczyć na NATO albo UE. Czas pokaże, ale kanał nam nie zmieni rozdania. Jeśli będzie rządził Trump natomiast, to sądzę, że nas spokojnie sprzeda Ruskim, za jakaś umowę przeciwko chinczykom albo dealu z ruskimi w sprawie Iranu...
  stawiałbym na UE. Nie budowałbym kanału, a jeśli bym budował to wyłącznie dla celów propagandowych. żeby się nożownicy - przepraszam młodzież głosująca na prawicę i na pis, miała czym podniecać...

 • kemor234

  Oceniono 4 razy 4

  A i tak kał z tego ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX