Wybory rozstrzygnięte, miliardy wypłacone. Ostatnie "trzynastki" trafiły w piątek do emerytów

W piątek 24 maja ostatni emeryci i renciści otrzymali pieniądze z rządowego programu Emerytura Plus - poinformował Radio Zet Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Większość emerytów i rencistów już zobaczyła na swoich kontach tzw. "trzynastki" w wysokości 1100 zł brutto (ok. 888 zł netto). W piątek Emerytura Plus trafiła do ostatnich osób, którym przysługiwała wypłata świadczenia. Dodatkowe pieniądze były wypłacane razem z majowymi emeryturami i rentami. Jako że ostatni termin to 25 maja, a był to dzień wolny od pracy, środki trafiły do emerytów i rencistów wcześniej.

Na "trzynastki" czekają jeszcze osoby otrzymujące świadczenia przedemerytalne i zasiłek przedemerytalny. One pieniądze dostaną w piątek 31 maja. Osoby otrzymujące z KRUS emerytury rzadziej niż co miesiąc swoją Emeryturę Plus zobaczą natomiast dopiero w lipcu.

Koszt programu Emerytura Plus to ok. 10,8 mld zł. Z ZUS na ten cel miało pójść ok. 8,5 mld zł, KRUS wypłacił ok. 1,25 mld zł, z Funduszu Pracy i Funduszu Emerytur Pomostowych pobrano kolejno 111 mln zł i 29 mln zł. Dodatkowo z budżetu państwa - z kasy resortów sprawiedliwości, obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji - miało popłynąć 890 mln zł na "trzynastki" dla służb mundurowych. 

Ze świadczenia Emerytura Plus nie dokonuje się potrąceń i egzekucji. Oznacza to, że komornik nie może zająć tych pieniędzy. Nawet jeśli zajmuje komuś część środków na koncie, "trzynastkę" musi pozostawić w całości.

Na razie formalnie nie ma mowy o tym, żeby "trzynastki" miały być wypłacane także w kolejnych latach. Z rządu płyną głosy, że jeśli PiS po wyborach parlamentarnych dalej będzie rządził, to postara się w 2020 r. znów wypłacić Emeryturę Plus. Oficjalnie ustawowo żadne kroki w tej sprawie nie zostały jednak podjęte.

Więcej o:
Komentarze (38)
Wybory rozstrzygnięte, miliardy wypłacone. Ostatnie trzynastki trafiły do emerytów
Zaloguj się
 • damian_2015

  Oceniono 11 razy 9

  "Na razie formalnie nie ma mowy o tym, żeby "trzynastki" miałyby być wypłacane także w kolejnych latach."

  Tylko przed kazdymi wyborami.

 • ps11111ps

  Oceniono 8 razy 6

  No to na jesień zapewne już szykują sie 14-stki...
  A co sobie będziemy żałować. Sprawdziło się to trzeba iść za ciosem. W przyszlym roku jedna 13-stka przed wyborami prezydenckimi
  I pozamiatane na kolejne kilka lat
  I tylko srebrne wieże nadal nie chcą się wybudować
  A z Nowogrodzkiej wyrzucają

 • togo13

  Oceniono 8 razy 6

  Pożyteczne barany to będą wasze biedne wnuki. One będą spłacały renty i emerytury swoich matek, które nie będą miały lat pracy na świadczenia.

 • feldkuratkatz

  Oceniono 7 razy 5

  I w ten sposób państwo (czyli wszyscy Polacy) zasponsorowało PiSowi kampanię wyborczą w postaci ordynarnej łapówki.
  Niestety 20% polaków (celowo z małej) woli sprzedać swoją wolność kremlowskiej agenturze za marne "pincet plus" albo "trzynastkę".

 • takajednaania

  Oceniono 5 razy 5

  Tzw. 13. emeryturę otrzymałem. Przelałem ją na szlachetny cel. Na PIS nie głosowałem i głosować nie będę.

 • bosman64

  Oceniono 3 razy 3

  "W piątek 24 maja ostatni emeryci i renciści otrzymali pieniądze z rządowego programu Emerytura Plus " BRAWO PIS! A teraz do was barany 30+ i młodsi - ktoś za to będzie musiał zapłacić i to z procentami. Kasy ZUS od dawna świecą pustkami a wy i tak nie macie szans na jakiekolwiek godziwe renty czy emerytury jak przyjdzie na to dla was czas. Ale PIS długi i tak zapłacicie.

 • Skaut78

  Oceniono 3 razy 3

  Przed następnymi wyborami, prezes robi loda.

 • szaja25

  Oceniono 5 razy 3

  Wszystkich można kupić, Polacy są najlepszym tego przykładem, ale zawsze będą krzyczeć o honorze, patriotyzmie, o swojej wyjątkowości..., przy tym nawet luster nie zasłaniają.

 • antonikarcz

  Oceniono 5 razy 3

  Jakie trzynastki, raczej wielkie OSZUSTWO, po osiem stówek z górką na rękę, zwykły zasiłek wyborczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX