Już po wyborach, więc Teresa Czerwińska "niemal na pewno" opuści rząd. "Straciła poparcie partii"

Teresa Czerwińska, minister finansów, "niemal na pewno" pożegna się ze stanowiskiem - donosi Money.pl opierając się na informacjach z bliskiego otoczenia rządu. Rekonstrukcja gabinetu Mateusza Morawieckiego nie musi więc objąć jedynie tych, którzy wyjeżdżają do Brukseli.

Wybory do Parlamentu Europejskiego okazały się dla PiS sukcesem, wymusi on jednak rekonstrukcję rządu. Do Brukseli wyjedzie bowiem wielu obecnych ministrów - m.in. Joachim Brudziński, szef resortu spraw wewnętrznych, czy Anna Zalewska odpowiedzialna za edukację. 

Teresa Czerwińska może opuścić rząd

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk tuż po ogłoszeniu wyników zapowiadał, że odpowiednie decyzje "zapadną w najbliższych dniach". Według informacji do których dotarł serwis Money.pl rekonstrukcja gabinetu premiera Morawieckiego może objąć również tych, którzy w wyborach nie startowali. Serwis opierając się na osobie z otoczenia rządu twierdzi, że rząd "niemal na pewno" opuści Teresa Czerwińska.

"Nieoficjalny przekaz polityków PiS jest jasny: Czerwińska straciła poparcie swojej partii." - twierdzi serwis. Potwierdzałyby się tym samym spekulacje, które w mediach krążą od miesięcy.

Czytaj też: Europejskie lądowanie Czerwińskiej? Wiemy, jaki scenariusz premier rozważa dla minister finansów

Teresa Czerwińska i "Piątka Kaczyńskiego"

Przed wyborami rozstanie z szefową finansów byłoby nie na rękę rządowej formacji - podsycałoby bowiem spekulacje o rzekomym konflikcie pomiędzy szefową resortu finansów a Jarosławem Kaczyńskim. Miałby on dotyczyć tego, że plany związane z wyborczą "piątką" nie były konsultowane z szefową finansów. 

Być może Czerwińska nie chce "firmować" swoim nazwiskiem wzrostu deficytu. Jak podał GUS dla sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2018 roku był on rekordowo niski -  wyniósł zaledwie 0,4 procent Produktu Krajowego Brutto. W 2017 roku było to 1,5 proc. Miliardy potrzebne na spełnienie obietnic PiS mogą sprawić, że deficyt znów urośnie. Potwierdził to sam premier Morawiecki stwierdzając, że "w latach 2019-2020 ukształtuje się w poziomie 2-3 proc, ale nie przekroczy unijnego kryterium 3 proc. PKB."

Tymczasem Czerwińska czuje się bardziej ekonomistką niż politykiem. 

Kto zasiądzie w fotelu szefa resortu finansów? To nie jest jeszcze przesądzone - być może będzie to obecny wiceminister Leszek Skiba. Możliwy jest jednak scenariusz powierzenia resortu Mateuszowi Morawieckiemu, który łączył już funkcję wicepremiera oraz ministra finansów i rozwoju. 

Więcej o:
Komentarze (76)
Już po wyborach, więc Teresa Czerwińska "niemal na pewno" opuści rząd. "Straciła poparcie swojej partii"
Zaloguj się
 • zd46

  Oceniono 25 razy 23

  Co z Dworczykiem? Panie dworski Dworczyku, skorygował pan 4 z 12 oświadczeń majątkowych a co z 8 (ośmioma)? Zapatrzył się pan na M. Morawieckiego? PiS, skończył politycznie i wizerunkowo Sławomira Nowaka, za podobne rzeczy, zwane przez was przestępstwami a u pana to "ZMYŁKO-POMYŁKA"? Skoro pańscy kumple, z jednego kajaku, nie chcą ruszyć pana, to pan sam powinien OBOWIĄZKOWO, złożyć dymisje, jeśli ma pan honor, nawet jeśli, pan nie wie co to jest HONOR! Dzieci kiedyś będą się za pana wstydziły. Pan trochę ma nagrabione: a to amunicja wojenna w piwnicy bloku mieszkalnego, a to loty polityczno-korupcyjne na Dolny Śląsk po wyborach samorządowych a teraz panocek celowo ZAPOMNIAŁ, głowa nie domaga? Widać, widać.

 • gapcio2010

  Oceniono 18 razy 16

  Ta Pani naprawdę nie zasługuje na to, żeby pracując w tak prymitywnym towarzystwie, brać na siebie taką odpowiedzialność.....

 • justas32

  Oceniono 16 razy 14

  Pani Tereso - w takim towarzystwie nie można być przyzwoitym. Jeśliś wszedł między wrony - kracz tak jak i one. Gdyby się Pani nakradła - to by to przykryli i umorzyli. A skoro w imię Polski wystąpiła Pani przeciwko nim - to muszą się Pani pozbyć. Mafia nigdy nie toleruje niewierności ...

 • phugoid

  Oceniono 15 razy 11

  kobita czuje nosem zbliżającą się wenezuelę bo grecja to na pewno nie będzie, nie mamy waluty euro...

 • michal.sajko

  Oceniono 12 razy 10

  Rząd PiS będzie pierwszym na świecie, który wprowadzi dochód podstawowy: "tysiąc pińcet dla każdego". "Czy się stoi czy się leży tysiąc pińcet się należy"! Władza PiS będzie trwać, dopóki nie zabraknie papieru do drukowania pieniędzy...

 • ps11111ps

  Oceniono 12 razy 10

  Mysle ze Morawiecki moglby objąć teki po wszystkich ministrach. I od edukacji i od finansów i w ogóle cały rząd skupić w jedej osobie. A co, nie da rady?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX