Likwidacja OFE. Jest projekt ustawy. Rząd zakłada 19,5 mld zł z opłaty za przekształcenie

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju opublikowało projekt ustawy likwidującej Otwarte Fundusze Emerytalne w obecnym kształcie. Resort zakłada, że 80 proc. aktywów z OFE zostanie przeniesione do IKE. Wówczas w latach 2020-2021 od tych środków zostanie pobrana 15-procentowa opłata przekształceniowa. Łącznie może to być ok. 19,5 mld zł.

W połowie kwietnia premier Mateusz Morawiecki pokazał pomysł na przekształcenie Otwartych Funduszy Emerytalnych. Teraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju opublikowało stosowny projekt ustawy.

Reforma ma rozegrać się na początku 2020 r. Co się wówczas stanie? Drogi będą dwie.

Do ZUS

Po pierwsze, jeśli uczestnik OFE złoży stosowną deklarację, środki z jego rachunku zostaną przeniesione do Funduszu Rezerwy Demograficznej, którego dysponentem jest ZUS. Ta kwota zostanie też dopisana (w całości, bez pobierania dodatkowych opłat) do kapitału zgromadzonego w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Czyli, najprościej rzecz ujmując - te pieniądze powiększą kapitał, na podstawie którego ZUS będzie wyliczał wysokość emerytury w przyszłości.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju szacuje, że stosowne deklaracje złoży ok. 20 proc. uczestników OFE. 

Projekt ustawy daje czas na złożenie deklaracji najpóźniej do 10 stycznia 2020 r. Pozostaje pytanie, kiedy powstanie wzór takiego dokumentu i kiedy OFE zaczną deklaracje przyjmować. Od tego zależy, ile czasu dostaną uczestnicy OFE na decyzję. 

Na IKE

Znacznie popularniejsza będzie jednak prawdopodobnie druga opcja, choćby dlatego, że będzie domyślna - tzn. obejmie wszystkich, którzy deklaracji opisanej powyżej nie złożą. 

Druga opcja będzie polegać na przeniesieniu aktywów z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne. Zostaną one automatycznie założone w tych samych instytucjach, które wcześniej prowadziły OFE (obecnie to tzw. powszechne towarzystwa emerytalne, w 2020 r. zostaną przekształcone w towarzystwa funduszy inwestycyjnych).

W tym scenariuszu środki z OFE trafią do trzeciego, czyli prywatnego filaru emerytalnego. "Prywatyzacja" będzie jednak nieco pozorna, bo nie będzie możliwości wypłaty z IKE tych środków przed 60. rokiem życia. Po 60. urodzinach środki z IKE będzie można przeznaczyć na dowolny cel - równie dobrze będzie można co miesiąc "podbierać" z nich trochę po prostu na bieżące utrzymanie, jak i np. wydać wszystko od razu.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przewiduje, że z tej domyślnej opcji przeniesienia środków na IKE skorzysta ok. 80 proc. uczestników OFE. Biorąc pod uwagę, że w OFE jest ok. 162 mld zł (to stan na koniec lutego br.), na IKE powinno trafić ok. 129,6 mld zł. Ostatecznie będzie jednak na nich ok. 19,5 mld zł mniej - tyle właśnie pieniędzy zostanie pobrane w ramach 15-procentowej opłaty przekształceniowej.

Opłata przekształceniowa - dobra czy nie?

Opłata przekształceniowa zostanie pobrana w dwóch transzach, do 21 marca 2020 i 2021 r. Środki z opłaty trafią do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Dlaczego rząd planuje zastosowanie opłaty przekształceniowej? Tłumaczenie jest następujące. Standardowo wypłaty z IKE po 60. roku życia są nieopodatkowane. Tym samym osoby, które wybrały przeniesienie środków z OFE do IKE byłyby lepiej potraktowane niż osoby, które wybrały transfer z OFE do ZUS - wszak od emerytur z ZUS płaci się podatek dochodowy według skali 18/32 proc.

Z drugiej strony krytycy takiej retoryki zwracają uwagę, że dzięki opłacie przekształceniowej budżet dostanie olbrzymie pieniądze teraz, pozbawiając jednocześnie wpływów podatkowych budżety za 10, 20 czy 30 lat. Można sobie także wyobrazić sytuację, że za kilka czy kilkanaście lat dojdzie do zmian stawek podatkowych albo w ogóle likwidacji opodatkowania emerytur z ZUS (są takie pomysły), i okaże się, że pobranie 15-procentowej opłaty przekształceniowej przed laty było niekorzystne.

Po co likwidować OFE?

W uzasadnieniu projektu ustawy kończącej żywot OFE w obecnym kształcie ministerstwo pisze m.in. o nieprzejrzystości systemu emerytalnego z OFE, ograniczonych zasadach dziedziczenia środków z tych rachunków oraz o tym, że OFE "nie zapewniają dywersyfikacji ryzyka oraz nie zwiększają bezpieczeństwa socjalnego ubezpieczonych".

Głębszy kontekst jest taki, że OFE nie pasują do ogólnej koncepcji rządu na system emerytalny w Polsce. Po tym, jak do życia powołany został całkiem nowy, pracowniczy filar emerytalny (PPK), teraz przy okazji przekształcenia OFE znaczącej części pracujących Polaków z automatu zostanie założone Indywidualne Konto Emerytalne.

To, co najważniejsze i co chcemy na pewno promować, to to, aby system emerytalny docelowo obejmował trzy podstawowe rozwiązania dla Polaków. Pierwszy to system obowiązkowy ZUS, publiczny, finansowany ze składki 19,52 proc., z którego otrzymujemy emerytury dożywotnie, dający podstawowe bezpieczeństwo finansowe. Drugi to system pracowniczy, czyli powszechne Pracownicze Plany Kapitałowe dla 11,5 mln pracowników. One są dobrowolne, prywatne i pozwalają gromadzić kapitał wspólne z pracodawcą. I trzeci element to także prywatne i dobrowolny programy indywidualne, czyli powszechne IKE. Każdy miałby utworzone takie konto, na którym byłby rodzaj kapitału początkowego ze środków z OFE

- mówił niedawno w rozmowie z next.gazeta.pl Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Szczegóły projektu ustawy

W projekcie ustawy zapisano oczywiście wiele szczegółowych zasad reformy. Uregulowano m.in. poziom opłaty za zarządzanie pobieranych przez TFI oferujących IKE przekształcone z OFE. Wyniesie ona 0,45 proc. dla subfunduszu emerytalnego i 0,2 proc. dla subfunduszu przedemerytalnego. Nakreślono także pewne ramy polityki inwestycyjnej obu subfunduszy - w co ile mogą inwestować.

To zresztą kolejna kwestia warta zauważenia - na 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki będą już inwestowane właśnie przez specjalny subfundusz przedemerytalny, znacznie bezpieczniejszy (minimum 70 proc. aktywów będzie utrzymywał w papierach dłużnych i depozytach). Wszystko oczywiście po to, żeby zminimalizować ryzyko, że oszczędzający straci znaczące kwoty tuż przed przejściem na emeryturę.

Z kolei dla aktywów, które trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej od członków deklarujących przejście z OFE do ZUS, zostanie utworzony specjalny fundusz. Będzie nim zarządzał Polski Fundusz Rozwoju, zresztą podobnie jak pozostałymi aktywami FRD.

Więcej o:
Komentarze (151)
Likwidacja OFE. Jest projekt ustawy. Rząd zakłada 19,5 mld zł z opłaty za przekształcenie
Zaloguj się
 • rolnikspodlublina

  Oceniono 45 razy 43

  Pisowcy muszą dziś pobrać podatki z emerytur należne państwu za 10, 20 lat, w następnych dekadach :) Dodajmy, w czasie gdy przed chwilą mieliśmy szczyt koniunktury gospodarczej na świecie :) Piniendzy ni ma, pisiorki??? Czyli prawdę mówił o was Vincent????

 • glencok

  Oceniono 36 razy 36

  Zostaw złodzieju moje pieniądze!
  I nie mówcie że przeniesienia do ZUSu będzie pozbawione opłaty. Pieniądze z OFE się dziedziczy, a jeśli przed emeryturą umrze ktoś kto odkłada na emeryturę w ZUSie to kasa przepada i na wszystko kładzie łapę państwo. Macie swoja ukrytą opłatę

 • biesczad1

  Oceniono 31 razy 29

  19,5 mld z kieszenie Polaków dla ciemnego ludu - jednak już można kraść?...

 • muczacza7

  Oceniono 26 razy 24

  System emerytalny powinien być czymś nienaruszalnym. Mając 18 lat wchodzę w jakiś system i się go trzymam do 67 roku (czy do emerytury). A tutaj ciągle jakieś zmiany. Ledwo PO przeniosło z OFE do zus połowę moich składek, a tutaj znowu ktoś przy tym majstruje, jednocześnie zabierając mi kasę.

 • januszgrazyna

  Oceniono 22 razy 22

  Państwo polskie kolejny już raz mnie okrada z moich pieniędzy wmawiając mi że to dla mojego dobra moje pieniądze przechodzą bez mojego wpływu na decyzję państwa z worka do innego worka podrodze jakiś JANOSIK bierze swoją działkę z moich pieniędzy pod pretekstem opłaty czy jak to jest tam na bieżąco nazywane w każdym bądź razie z każdej mojej złotówki odłożonej na moją emeryturę mam coraz mniej a za kilka lat przyjdzie kolejny szaman-wizjoner i wmówi że system się niesprawdził i potrzeba jego zmiany i z moich pieniędzy znowu mi zabiorą to jak to inaczej nie nazwać jak złodziejstwo i oszustwo dokonane na obywatelu państwa polskiego to jest poprostu z RĘKI DO RĘKI BONANZA a ty głupi obywatelu nic z tego niemasz a my mamy władzę i pieniądze które kupiliśmy sobie za TWOJE PIENIĄDZE i co nam zrobisz. NIE MAMY TWOJEGO PŁASZCZA I CO NAM ZROBISZ. Państwo polskie a raczej politycy którzy są u władzy zachowują się jak SZATNIARZ Z FILMU MIŚ BAREJI.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 22 razy 22

  Drogie te fachowce z Pisu, że za robotę jednego programisty przez jeden dzień chcą 20 mld zł.

 • metaxo

  Oceniono 21 razy 21

  Zostawcie pisowscy złodzieje nasze pieniądze! 3,14erdolona mafia!

 • kuba_wu

  Oceniono 20 razy 20

  Efektywne (realne) opodatkowanie emerytur z ZUS to 8%! (dane: GUS)
  Pobieranie 15% to kradzież.

 • wejsunek47

  Oceniono 18 razy 18

  ile życia ma przed sobą kurdupel? jemu już wisi co będzie z krajem..gospodarką...środowiskiem..polakami....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX