Wiemy, dokąd z rządu może odejść Teresa Czerwińska. Stanowisko w dużym europejskim banku

Łukasz Kijek
Po wygranych przez PiS wyborach do Parlamentu Europejskiego konieczna będzie rekonstrukcja rządu. Odejdą nie tylko ministrowie, którzy zdobyli mandaty. Przy okazji ze stanowiskiem pożegna się minister finansów. Jak udało nam się ustalić, Teresa Czerwińska najprawdopodobniej ma szanse na prestiżową pracę w Luksemburgu.

Teresa Czerwińska najprawdopodobniej rozstanie się z polityką. Dokładnie po dwóch latach spędzonych w ministerstwie finansów ma zostać kandydatką do komitetu zarządzającego Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Komitet zarządzający jest stałym, kolegialnym organem wykonawczym banku. Składa się z dziewięciu członków i działa pod kierownictwem prezesa i nadzorem Rady Dyrektorów. Teresa Czerwińska prawdopodobnie ma szansę na zostanie wiceprezesem tej instytucji. 

Z Europejskiego Banku Inwestycyjnego odchodzi akurat przedstawiciel Europy Środkowo-Wschodniej w komitecie zarządzającym. Pojawiła się taka możliwość, żeby być może z Polski był nowy wiceprezes

- mówi informator Next.gazeta.pl. 

Dodatkowo, zgodnie z informacjami na stronie internetowej EBI, obecnie nieobsadzone pozostają dwa stanowiska wiceprezesów.

Jeżeli informacje o odejściu Czerwińskiej z rządu potwierdzą się, rząd może przy okazji upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Dymisję Teresy Czerwińskiej, która miała odwagę w rządzie zaprotestować przeciwko rosnącym wydatkom z budżetu w związku ze składaniem kolejnych obietnic wyborczych, de facto można by przedstawić jako awans na poziom europejski. Po drugie, stanowisko wiceprezesa w EBI może być dobrą inwestycją na przyszłość dla samego rządu. Jeden z wiceprezesów EBI jest odpowiedzialny za nadzorowanie operacji w krajach objętych unijną polityką spójności, w tym oczywiście w Polsce. 

Europejski Bank Inwestycyjny w 2018 roku udzielił Polsce finansowania na 4,8 mld euro, co uplasowało nasz kraj na piątym miejscu wśród państw UE pod względem otrzymywanych środków. EBI jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. Europejski Bank Inwestycyjny jest niezależny od budżetu UE, posiada osobowość prawną i własne organy decyzyjne.

Teresa Czerwińska to nie jedyny polityk z rządu, który ma ambicje związane z instytucjami unijnymi. Z naszych informacji wynika, że o podobnym transferze na poziom europejski myśli Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. 

- Teresa Czerwińska bardzo chce trafić do zarządu Europejskiego Banku Inwestycyjnego. O to albo podobne stanowisko zabiegał też minister Jerzy Kwieciński. Była tu między nimi nawet rywalizacja - mówi jeden z polityków z Nowogrodzkiej.

Jak udało nam się jednak ustalić w tym momencie nie wchodzi w grę odejście Kwiecińskiego z rządu.

- Minister Kwieciński ma bardzo duże doświadczenie w tych obszarach, ale nadchodząca rekonstrukcja akurat jego nie obejmie. Premier uważa, że Jarzy Kwieciński jest teraz bardzo potrzebny na miejscu, bo dosyć sprawnie się wziął za fundusze unijne - mówi nasz informator z otoczenia premiera.

Teresa Czerwińska odchodzi z rządu? Kto ją zastąpi?

Z tego co udało nam się ustalić, na razie jeszcze nie ma wypracowanego rozwiązania w sprawie następcy minister Czerwińskiej. Na giełdzie nazwisk najczęściej pojawia się nazwisko Leszka Skiby, czyli obecnego wiceminister finansów. Możliwe scenariusze są dwa. Pierwszy z nich zakłada, że sam premier Mateusz Morawiecki przejmie kontrolę nad ministerstwem finansów, a Leszek Skiba będzie nadal wiceministrem, ale de facto będzie odpowiadał za najważniejsze zadania dotyczące pracy resortu powierzone mu przez premiera. W drugim scenariuszu to sam Skiba dostaje misję kierowania resortem finansów. 

- Na razie nie słychać o nazwiskach kandydatów z zewnątrz rządu i polityków partii, ale nie mam też przekonania, że Skiba ma w tej chwili największe szanse - zdradza nasz informator.

Na kilka miesięcy przed wyborami do parlamentu, któryś z tych scenariuszy teraz wydaje się najbardziej prawdopodobny. 

Więcej o:
Komentarze (86)
Wiemy, dokąd z rządu może odejść Teresa Czerwińska. Stanowisko w dużym europejskim banku
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 26 razy 24

  oj tam oj tam, nie ma lepszej fuchy niż sekretarka u Glapińskiego... popatrzcie jak pisowskim Edkom tak oburzonym ośmiorniczkami, 60 tysięcy pensji dla asystentek w NBP, wcale ale to wcale nie przeszkadza... ot taka chrześcijańska moralność za 500 PLN

 • rascal76

  Oceniono 17 razy 17

  W Luksemburgu będzie zarządzać pięniędzmi ludzi, którzy zostali okradzeni w Polsce w perfidny spółdzielczy sposób. Nawet nie na wnuczka.

 • ano_1963

  Oceniono 25 razy 15

  Jak w komunizmie, pani minister, której nie po drodze z pierwszym sekretarzem partii dostanie kopa..... w górę.

 • maxym9

  Oceniono 20 razy 14

  I tak długo wytrzymała. Powinna dostać wysokie odszkodowanie za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia

 • karo80.0

  Oceniono 13 razy 13

  Nikt porządny nie mógłby pracować w tym knajackim rządzie, więc ma w d...pie co zrobi ta osoba.

 • franclajn

  Oceniono 21 razy 13

  Polska z tymi wszystkimi pińćsetplusami ma już najwyższy udział wydatków socjalnych w stosunku do PKB w Unii Europejskiej. Dlaczego ona nie protestuje? Przecież jako fachowiec wie, że nie ma, nie było i nie będzie na to pieniędzy. To wszystko jest na kredyt oraz kosztem inwestycji w lecznictwo, szkolnictwo oraz modernizację państwa. Już teraz rośnie w zastraszającym tempie inflacja. Złoty traci coraz bardziej na rynkach. A gdy inwestorzy przestaną kupować polskie obligacje, ta Pisowska Republika Rozdawnicza zawali się. Przecież ona musi to wiedzieć, a jej obywatelskim obowiązkiem jest ostrzegać, by nie być współwinnym tragedii całego narodu, a być może upadku państwa i utraty niepodległości.

 • je2bny

  Oceniono 21 razy 13

  Matoł - uszek ie zostawi jej na lodzie.
  Jeszcze by się pośliznęła i przypadkiem wyjawiła jego kłamstwa.

 • extrafresh

  Oceniono 14 razy 12

  O tym zadecyduje prezes.
  Spotkanie w tej sprawie obędzie się w weekend u Wolfgangowej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX