Będą miliardy na ocieplenie "wielkiej płyty" i instalację paneli słonecznych na dachach budynków

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przesłało do konsultacji projekt ustawy, która ma ułatwić finansowanie remontów budynków z "wielkiej płyty". Samorządy dostaną pieniądze zarówno na docieplanie jak i instalację systemów odnawialnych źródeł energii. Na dachach bloków i kamienic mogą pojawić się baterie słoneczne.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zamierza przeznaczyć 7 mld zł na dofinansowania dla samorządów na remonty budynków wykonanych z "wielkiej płyty". Środki będzie można uzyskać zarówno na ocieplenie budynków jak i na instalację  odnawialnych źródeł energii - czyli np. paneli słonecznych na dachach kamienic i bloków. Na tego typu inwestycję zdecydowała się spółdzielnia mieszkaniowa z Wrocławia. 

50 proc. dofinansowania na remont, dodatkowe 21 proc. za termomodernizację

Jak wyjaśnia ministerstwo w swoim komunikacie gminy będą mogły ubiegać się o premie remontowe w wysokości 50 proc. wartości realizowanych przedsięwzięć. W przypadku, gdy budynki komunalne, które będą poddawane remontom, są wpisane do rejestru zabytków lub znajdują się na terenie wpisanym do tego rejestru, premia będzie wynosić 60 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Dodatkowa "premia" będzie przyznawana tym inwestorom, którzy zainstalują w budynkach systemy odnawialnych źródeł energii. W takich przypadkach premia termomodernizacyjna wyniesie nie 16, a 21 proc. wartości przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Co szczególnie istotne po nowelizacji o dofinansowanie remontów będą mogły ubiegać się wspólnoty mieszkaniowe, w których większościowe udziały ma także gmina. Celem projektu jest ograniczenie ubóstwa energetycznego oraz zmniejszenie zanieczyszczeń pochodzących z przestarzałych systemów ogrzewania w budynkach.

Czytaj też: Zmienili wieżowce w elektrownię słoneczną i nie martwią się o ceny prądu. "Bilans ekonomiczny jest zadowalający"

Rząd zapowiadał wsparcie dla "wielkiej płyty" już w styczniu. Wtedy wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń zapewniał, że "nie ma żadnego zagrożenia jeśli chodzi o konstrukcję i bezpieczeństwo budynków z wielkiej płyty", w związku z czym ich modernizacja jest uzasadniona ekonomicznie. 

Potencjalna wartość inwestycji w budynkach z wielkiej płyty jest szacowana na 25,8 mld zł w tym: termomodernizacja - 17,2 mld zł i montaż kotew - 8,6 mld zł. Wartość dofinansowania publicznego w formie premii może wynieść 7 mld zł - informuje resort. 

Więcej o:
Komentarze (47)
Będą pieniądze na ocieplenie "wielkiej płyty". Samorządy dostaną miliardy
Zaloguj się
 • striepo

  Oceniono 14 razy 10

  oj to będzie kolorowo pstrokato znając gust spółdzielni mieszkaniowych

 • outboxmailings

  Oceniono 14 razy 10

  I pamiętajcie, tylko "ciepłe", "pastelowe" kolory (jak najwięcej i w jak najbardziej skomplikowanych wzorach)...

 • menazka

  Oceniono 7 razy 7

  i dużo wzorów najlepiej inspirowane infantylnymi rysunkami z przedszkolnych kolorowanek. Kolory, tak żeby nie pasowały do siebie, a najlepiej żeby wypalały oczy. Mogą też być inspirowane kolorami bielizny ale chodzi o to żeby nie pasowały do otoczenia. Trzeba też zniwelować jakiekolwiek detale. Proporcje okien do elewacji trzeba zaburzyć, tak żeby się w niej topiły. Materiały jak najgorszej jakości żeby to poszarzało, pozaciekało takie błoto elewacyjne żeby było. No i styropian, styropian. Na koniec można zakryć szmatą reklamową. Aha, pamiętajcie, zero minimalizmu, prostoty i designu. Po co Polsce piękno? Są ważniejsze rzeczy.

 • halszka67

  Oceniono 7 razy 7

  W Szczecinie co najmniej od 15 lat ociepla się budynki. Największy problem jest e w tym, że maluje się elewacje najgorszymi farbami. Po kilku latach robią się brzydkie i zielonkawe. Tak jakby nie było odpowiednich farb. Plagą są też bazgroły na tych budynkach. Za Odrą w Niemczech /20 km od centrum/ też są budynki z wielkiej płyty czyste,ocieplone zmodernizowane. Czyli można.

 • jan.go

  Oceniono 11 razy 7

  Zanim zaczniecie ocieplać zróbcie coś ze styropianem który w większości przypadków norm nie trzyma

 • justas32

  Oceniono 12 razy 4

  Kolejne pieniądze na "pastalozę" i niszczenie ładu kolorystycznego polskich miast ...

 • bling.bling

  Oceniono 8 razy 4

  To teraz na tych pięknych pastelowych blokach postawią wielkie panele. Będzie piknie! a co!
  W ramach dość istotnej potrzeby ochrony środowiska zdewastuje się jeszcze bardziej środowisko kulturowe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX