Wielka Brytania znów "wyłączyła" węgiel. Produkuje "czystą" energię elektryczną od 12 dni

Wielka Brytania, produkująca od 12 dni energię elektryczną bez udziału węgla, pobiła swój dotychczasowy rekord z początku maja, kiedy produkcja energii bez spalania surowca trwała 8 dni.

Jak podkreśla "The Guardian", oba wyniki są najlepsze od 1882 r., kiedy uruchomiono w Wielkiej Brytanii jedną z pierwszych na świecie elektrowni węglowych. Chociaż węgiel nadal stanowi ważną część brytyjskiej energetyki, bo jest zabezpieczeniem w okresach zwiększonego zapotrzebowania, to rośnie udział odnawialnych źródeł energii w tym kraju. Jest on zarówno coraz mniej potrzebny, jak też coraz mniej opłacalny ze względu na cenę surowca.

Obecnie udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii szacuje się na ok. 10 proc. Brytyjski rząd chce jednak wycofać z użycia wszystkie elektrownie węglowe do 2025 r., co znacznie zmniejszy emisję CO2.

Węgiel w Europie

Brytyjski dziennik zauważył, że w Unii Europejskiej w latach 2000-2018 udział energii elektrycznej wytwarzanej z węgla spadł we wszystkich państwach członkowskich z wyjątkiem Holandii, a odnawialne źródła energii zwiększyły swój udział wszędzie poza  Łotwą. Liderem jest Szwecja, która w zeszłym roku miała najniższy udział paliw kopalnianych w energetyce, stawiając na odnawialne źródła energii oraz niskoemisyjną energię atomu.

W kwietniu, po kilku miesiącach rozmów, Niemcy postanowili, że elektrownie węglowe mają być ostatecznie wyłączone do 2038 r. Niemiecki rząd chce, by proces odchodzenia od węgla był maksymalnie łagodny. Dlatego zamierza wydać na zmniejszenie negatywnych skutków likwidacji elektrowni węglowych i kopalń węgla brunatnego 40 mld euro. Węgiel ma w ciągu 20 lat zniknąć z niemieckiej energetyki, a część energetyków i górników ma znaleźć pracę w nowym przemyśle odnawialnej energii. Jak podaje Biznes Alert powołujący się na raport organizacji ekologicznych CAN Europe i Sandbag, do 2030 r. wykorzystanie węgla w UE ma spaść o 58 proc.

A Polska? O ile w innych krajach świadomie odchodzi się od węgla, o tyle w Polsce jego wydobycie spada na skutek dużego importu. Jak donosi katowicka Agencja Rozwoju Przemysłu, sprzedaż węgla spadła, a ponad 2 tony surowca zalegają na zwałowiskach. Górnicza "Solidarność" obwinia zbyt duży import i opóźnione odbiory zakontraktowanego węgla. Co ciekawe, zatrudnienie w polskich kopalniach rośnie, choć ich wydobycie maleje. Na skutek tej sytuacji rosną koszty kopalń, a produktywność spada. Jak zauważa Bartłomiej Derski z serwisu Wysokie Napięcie, ”w 2018 roku polskie kopalnie wydobyły 63,4 mln ton węgla kamiennego - najmniej od 1947 roku."

Więcej o:
Komentarze (120)
Wielka Brytania znów "wyłączyła" węgiel. Produkuje "czystą" energię elektryczną od 12 dni
Zaloguj się
 • curious

  Oceniono 50 razy 32

  Już po Wlk. Brytanii. Bez węgla się produkować energii NIE DA!
  Prawda suwereny?

 • puszka-3

  Oceniono 38 razy 28

  Polska wydobyła najmniej węgla od 1947 roku - a Putin przez tą informacje znowu pójdzie pijany spać
  A jak była poprzednia ekipa to PiS cały czas darł mordę , że Tusk morduje polskie górnictwo .
  I kto tu jest prawdziwym mordercą górnictwa???

 • extrafresh

  Oceniono 42 razy 26

  Ruska mafia z pisuaru długo będzie pompować surowiec od ruskich.
  Spokojna głowa.

 • cozano

  Oceniono 23 razy 17

  Za rządów pisowskich dynamika wzrostu zakupu węgla w Rosji nabrała dużej dynamiki. W 2015 roku sprowadzono do Polski niecałe 5 milionów ton węgla kamiennego, w 2018 13,5 milionów ton...niszczymy zatem ten rosyjski węgiel coraz szybciej.....

 • pokon

  Oceniono 24 razy 16

  A u nas pewien baran zadeklarował, źe nie pozwoli zniszczyć górnictwa.

 • robas197

  Oceniono 21 razy 13

  ponad 2 tony surowca zalegają na zwałowiskach

  o żesz ty..., jak zagospodarować taką kupę wyngla?, kto tyle kupi panie redaHtoŻe...

  czytata, to co piszeta...?

 • 1adasq

  Oceniono 20 razy 12

  podobno francuzów nauczyliśmy jak jeść sztućcami, więc teraz ta jakże liczna grupa europosłów z pisu będzie uczyć wszystkich europejczyków jak palić węglem.
  na wieść o tym brytyjczycy opuszczają unię

 • tomek_pb2

  Oceniono 16 razy 10

  Każdy orze jak może, panie prokuratorze. Piszą że Szwecja jest liderem rezygnacji z paliw kopalnych, a stawia na energię atomu i na źródła odnawialne. Uran chyba też jest z kopalni uranu , a nie z Biedronki. Szwecja ma złoża uranu jedne z największych na świecie. Jest też krajem zasobnym w rzeki i jeziora z czystą wodą (potrzebną zarówno dla energetyki wodnej jak i dla chłodzenia w elektrowniach atomowych), nie ma zagrożeń sejsmicznych, a przede wszystkim ma duże pieniądze na budowę drogich elektrowni atomowych i ma od wielu lat producentów głównych urządzeń energetyki jądrowej ( reaktorów BWR i innych). A te źródła odnawialne , które dominują w szwedzkich elektrowniach i elektrociepłowniach to głownie spalanie komunalnych i przemysłowych śmieci i biomasy leśnej. Jeśli chodzi o Skandynawię, to w Finlandii jest trochę mniejszy jest udział atomu i śmieci niż w Szwecji. Dość znaczący jest też udział węgla z Rosji. Norwegia nie ma elektrowni atomowych, bo ma dużo ropy i gazu i dużo górskich rzek zasobnych w wodę. Dania nie ma energetyki jądrowej . Bazuje na spalaniu własnego gazu ze złóż podmorskich, na spalaniu śmieci komunalnych i przemysłowych oraz na farmach wiatrowych, bo jest to kraj regularnych dość silnych wiatrów, które i generator napędzą i syf ze spalonych śmieci do sąsiadów wywieją. Finlandia jest znaczącym producentem fluidalnych kotłów węglowych amerykańskiej firmy Foster Wheeler, a Dania kotłów rusztowych na śmieci amerykańsko-duńskiej firmy BWV i realizuje te bloki śmieciowe głównie u siebie i w Szwecji. Byłem w Szwecji na rozbudowie takiego bloku śmieciowego. W magazynie "paliwa" albo jako otworzą jego bramę, to capi , jakby Maryna kieckę dźwigła. Elektrownia jest w bezludnym terenie ok 10 km od miasta Linkopping, Są to zresztą najczęściej zespoły energetyczne z kotłowniami na różne paliwa (ropa, gaz , śmieci , biomasa). Często gaz i ropa wspomagają słabsze paliwa , żeby para miała wystarczające parametry do napędzania turbin. To żadna specjalna technika, ale jednak mają tam dryg, do szybkiego przyswajania cudzych wynalazków i do właściwej organizacji życia społecznego i ekonomiki. Do schładzania kondensatu z turbin parowych, dla ich przepompowania do kotła, służą obiegi wody chłodzącej bardzo często bez chłodni, albo z jedną rezerwową chłodnią, bo chłodzenie zasila w ciepłą wodę nieraz pół miasta, a miasto ma często znaczące udziały we własności takiej elektrociepłowni i w niej spala swoje śmieci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX