Wzrost PKB Polski w tym roku może osiągnąć 5 proc. Analitycy mBanku podwyższają prognozę

W pierwszym kwartale 2019 r. polska gospodarka rozwijała się w tempie 4,7 proc. licząc w ujęciu rocznym. Według analityków mBanku oznacza to, że w całym roku nasz PKB może pójść w górę o 5 proc.

Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki podkreśla, że podane w piątek przez Główny Urząd Statystyczny dane są o 0,1 punktu procentowego lepsze od opublikowanego przez GUS w połowie maja tak zwanego szybkiego szacunku PKB. Janecki podkreśla, że pozytywnym zaskoczeniem była kilkunastoprocentowa dynamika inwestycji. Wskazuje, że chodzi między innymi o prywatne i państwowe inwestycje infrastrukturalne. 

Optymistycznych sygnałów jest więcej. Przykładowo, spożycie ogółem w I kw. br. wzrosło o 4,4 proc. (w ujęciu niewyrównanym sezonowo), w tym spożycie w sektorze gospodarstw domowych - o 3,9 proc. , publiczne - o 6,4 proc. (w IV kw. 2018 r. wzrost odpowiednio: +4,3 proc. , +4,2 proc. , +4,7 proc. ). 

Jarosław Janecki wskazuje też na pozytywny wpływ eksportu netto, czyli różnicy pomiędzy eksportem a importem. Ekspert dodaje, że pozytywny, choć nieco niższy od oczekiwań był wpływ konsumpcji na gospodarkę.

Czytaj też: "Kuloodporni". PKO BP podnosi prognozy wzrostu PKB Polski. Ale i inflacja będzie rosnąć

"W I kwartale PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł realnie o 1,5 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,7 proc. " - czytamy w dzisiejszym komunikacie. 

Analitycy podwyższają prognozy wzrostu PKB

Ekonomiści mBanku potraktowali dane o PKB jako dobry powód do zmiany wcześniejszych prognoz. 

PODWYŻSZAMY prognozę PKB na cały 2019 z 4,5% rr do 5,0% rr.I oczywiście spodziewamy się masowych podwyżek prognoz przez innych analityków.

- napisali.

Prognozę wzrostu polskiej gospodarki z 4,2 do 4,6 proc. podnieśli wcześniej także eksperci PKO BP, którzy w swoim raporcie napisali dodatkowo, że "jesteśmy zaskakująco odporni na zawirowania z zewnątrz i tak ma pozostać."

Więcej o:
Komentarze (98)
PKB Polski w tym roku może osiągnąć 5 proc. Analitycy zmieniają prognozy. Na lepsze
Zaloguj się
 • dante_waw

  Oceniono 21 razy 7

  SKANDAL!!!... Czy czy ci ekonomisci konsultowali sie z Witoldem Gadomskim i Leszkiem Balcerowiczem???

 • mick1972

  Oceniono 15 razy 7

  Ale piniędzy ni ma i nie będzie jak powiedział klasyk..
  Jak żyć ?

 • lupus.y

  Oceniono 19 razy 5

  Zacznijmy od tego, że PKB nie jest liczone w procentach - w odróznieniu od wzrostu PKB. Jeśli nie rozrózniamy jakiegoś wskaźnika od INNEGO - tempa zmian tego wskaźnika, możemy sobie darować pisanie artykułów - nikt szaujący się nie potraktuje ich poważnie.
  Teraz druga sprawa. Widoczne w komentarzach teksty typu "brawo PiS!" są dość... głupawe. PKB nie jest wytwarzany przez partie Owszem, mogą one zaszkodzić zmianom tempa wzrostu PKB (i to jak!), ale wymaga to czasu. Proponuję np. sprawdzić, ile lat zajeło Chavezowi i Maduro zrujnowanie Wenezueli - i jak wysokie tempo wzrostu PKB mieliśmy tam na początku.

 • czochen85

  Oceniono 6 razy 4

  o zauważyłem, że zdjęte z głównej... no tak, rzetelne dziennikarstwo :D

 • teddy_boy

  Oceniono 18 razy 4

  Za rządów PO było o wiele lepiej,były głodowe płace, umowy śmieciowe,wolność słowa i mediów,
  (napad na redakcję ,,Wprost") i chociaż kradli ile wlezie, to przecież, jak mówią, Konstytucji nie łamali. Wszystkim żyło się lepiej...no, może nie wszystkim ale co to za różnica!?

 • mar.rod81

  Oceniono 20 razy 4

  BRAWO PIS! To jest rząd jakiego od 1989 roku oczekiwaliśmy! Oby tak dalej. Trzymać ofermy i nieroby z PO jak najdalej od rządzenia!

 • rudy_63

  Oceniono 12 razy 4

  Niby skąd sie ten wzrost bierze gazeto. W Niemczech od 6 miesięcy produkcja na minusie - niby PIS daje radę - podobno poprzedni wzrost zawdzięczał szczęściu - koninkturze w Niemczech?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX