Pożegnanie z Adamczykiem i wampirami. Euro Bank znika z Polski

Bank Millennium kupił 99,8 proc. akcji Euro Banku za cenę ok. 1,8 mld zł. Los Euro Banku był znany już od kilku miesięcy, ale transakcja mogła zostać sfinalizowana dopiero teraz - po uzyskaniu koniecznych zgód Komisji Nadzoru Finansowego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Po zakończeniu kolejnych etapów połączenia powstanie jedna instytucja pod marką Bank Millennium. Zmiana właścicielska nie wymaga od klientów Euro Banku ani klientów Banku Millennium żadnych dodatkowych działań. Wszystkie umowy pozostają bez zmian.

Planowany kalendarz wydarzeń na najbliższe miesiące wygląda tak:

 • czerwiec - nowa Rada Nadzorcza Euro Banku powoła nowy Zarząd, który będzie obowiązywał do dnia fuzji prawnej, Bank Millennium złoży w KNF wniosek o połączenie banków z głównymi założeniami planu fuzji;
 • wrzesień - fuzja prawna (banki staną się jednym podmiotem prawnym);
 • listopad - fuzja operacyjna (migracja klientów, początek codziennego funkcjonowania połączonych banków ze wspólną ofertą produktową i obsługą klientów w jednym systemie informatycznym).

Zatem jeszcze przez kilka miesięcy klienci Euro Banku mają "spokój". Dopiero w listopadzie zostaną przeniesieni do nowego systemu bankowości internetowej, nowej aplikacji mobilnej itd. - wszystko już pod szyldem Banku Millennium. Żadnych aneksów do umów nie będą musieli jednak zawierać, nie będzie wymiany kart płatniczych itd.

Rozpoczęły się prace nad przygotowaniem szczegółowej listy zadań niezbędnych do przeprowadzenia testów migracyjnych, integracji systemów informatycznych, procesów i produktów. Aby zrozumieć potrzeby klientów Euro Banku, przeprowadziliśmy szereg wywiadów i badań, podczas których testowaliśmy, jak oceniają oni produkty i usługi Banku Millennium. Ich reakcje były bardzo pozytywne

- mówił prezes Banku Millennium Joao Bras Jorge.

Po fuzji Bank Millennium będzie siódmym największym bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów, depozytów i kredytów oraz szósty pod względem liczby klientów detalicznych. Tych pozyska z Euro Banku ok. 1,4 mln.

Bank Millennium oczekuje, że synergie z połączenia z Euro Bankiem w ciągu kolejnych 5 lat wyniosą ok. 650 mln zł. Tyle zostanie zaoszczędzone (albo zarobione więcej) dzięki temu, że dotychczas dwie instytucje połączą się w jedną. Wskutek tego choćby zoptymalizują sieć placówek (co niestety pewnie może wiązać się ze zwolnieniami pracowników), ograniczą koszty marketingu czy będą utrzymywały mniej systemów informatycznych. Koszty integracji są z kolei szacowane na maksimum ok. 350 mln zł.

Sfinalizowanie transakcji było możliwe dzięki zgodom UOKiK i KNF. Pierwszy organ swoją decyzję ogłosił już w styczniu, jednak KNF dopiero we wtorek 28 maja.

Coraz mniej banków w Polsce

Przejęcie Euro Banku przez Bank Millennium to kolejna konsolidacja na polskim rynku bankowym. W okresie ostatnich 2 lat Santander Bank (wówczas jeszcze BZ WBK) przejął większą część Deutsche Banku, a BGŻ BNP Paribas Raiffeisen Polbank. W ostatnich latach połączyły się m.in. banki BGŻ i BNP Paribas (do niedawna bank pod nazwą "BGŻ BNP Paribas", teraz to już "BNP Paribas"), Raiffeisen z Polbankiem, Alior Bank przejął Meritum Bank i większą część biznesu banku BPH, Nordea Bank trafił w ręce PKO Banku Polskiego, a Kredyt Bank - BZ WBK (teraz Santander Bank). Cały czas możliwa (choć coraz mniej realna) jest także fuzja Getin Noble Banku i Idea Banku. Po kilku miesiącach analiz w zeszłym roku z połączenia zrezygnowały z kolei banku Pekao i Alior Bank.

Więcej o:
Komentarze (91)
Pożegnanie z Adamczykiem i wampirami. Euro Bank znika z Polski
Zaloguj się
 • lesnojeziorska

  Oceniono 42 razy 26

  Matwiej Moradziecki: "za mojej prezesury WBK nie udzielał kredytów w CHF".

 • pislamabad

  Oceniono 29 razy 17

  Coraz mniej banków, coraz mniej stacji benzynowych, sieci sklepów itd itp - efekty już mamy drożyzna i brak konkurencji zastąpiony zmowami cenowymi kilku uczestników rynku. Pamiętam te superkolorowe lata 90-te. Stacje Aral, Texaco... gdzie są teraz?

 • dmarek123

  Oceniono 18 razy 14

  eee tam znika. oni byli tu tylko na wypożyczce.

 • nukula4

  Oceniono 14 razy 12

  Wampiry przyjemnie się oglądało i jeszcze serdelek a reszta reklam tylko wk.. a swoją glupotą i nudą

 • janbar22

  Oceniono 13 razy 11

  Trup pijący krew ludzi to był idealny chwyt marketingowy banku. W sumie-trafne.

 • tow.anton.maciorow

  Oceniono 14 razy 10

  Czyli wyssali go i zniknęli, te wampiry znaczy się?

 • notremak

  Oceniono 11 razy 7

  Wreszcie!
  Żeby jeszcze te idiotyzmy z Majewskim (telefonia chyba) zniknęły!

 • japka_putina

  Oceniono 9 razy 5

  Jeśli mają zniknąć megakretyńskie reklamy z tym aktorzyną, to jest dobra wiadomość.

 • janviertrois

  Oceniono 25 razy 5

  Jeżeli PiS wygra następne wybory, a wszystko wskazuje że ta to euro w 2020 roku będzie po 6 lub 7 zł. Zatem powoli czas na ewakuację i odwrót z Polski. Zostanie tylko PiS i NBP oraz PKO, no i oczywiście 500+. Alleluja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX