Blisko 7 mln zeznań w usłudze Twój e-PIT. Czerwińska zapowiada zmiany za rok

- Spośród rekordowych 16 mln elektronicznych PIT-ów za 2018 r., blisko 7 mln zostało złożonych dzięki nowej usłudze Twój e-PIT przez osoby rozliczające się na formularzach PIT-37 i PIT-38, podało Ministerstwo Finansów.
Rok 2019 jest przełomowy w podejściu do rozliczeń podatkowych. 15 lutego uruchomiliśmy nową usługę Twój e-PIT, która pod względem prostoty, intuicyjności i przejrzystości jest najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem w Europie. Dzięki temu plasujemy się w czołówce pod względem innowacyjności systemów informatycznych

- powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska.

W tym roku deklarację PIT za 2018 r. za podatników, rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38, przygotowała Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Przyjmowanie rocznych PIT-ów za 2018 r. zakończono 30 kwietnia.

W 2019 r. liczba wszystkich złożonych deklaracji (zarówno przez internet, jak i w formie papierowej) wyniosła 19,9 mln. Z tego 16,1 mln to deklaracje złożone elektronicznie, co jest nowym rekordem.

Spośród nich blisko 7 mln zostało złożonych przez usługę Twój e-PIT. Wliczając w to wspólne deklaracje małżonków, z usługi skorzystało aż 8,8 mln osób. Co ważne, usługa Twój e-PIT sprawiła, że osoby, które nie dokonały żadnej aktywności w zakresie złożenia zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-38, zostały rozliczone automatycznie. Nie grożą im zatem kary za niedopełnienie tego obowiązku w terminie

- wskazała Czerwińska.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Marian Banaś przypomniał, że na taki wynik wpłynęło również wsparcie, jakiego rozliczającym udzielili pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej i Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).

"W ponad 70 punktach w galeriach handlowych w całej Polsce podatnicy mogli uzyskać informacje potrzebne do rozliczenia oraz skorzystania z ulg i odliczeń. Również dzięki przygotowanym stanowiskom komputerowym w urzędach skarbowych mogli 'od ręki' rozliczyć swój PIT" - podkreślił Banaś, także cytowany w komunikacie.

Dodatkowo konsultanci KIS przez prawie 2,5 tys. godzin udzielali informacji telefonicznej dotyczącej usługi Twój e-PIT, podkreślono w materiale.

Czerwińska zapowiedziała dalsze zmiany dotyczące usług związanych z deklaracjami PIT.

Pracujemy nad tym, aby deklaracje przygotowane w usłudze Twój e-PIT zawierały jeszcze więcej informacji o ulgach i odliczeniach podatnika, tak aby nie musiał on wprowadzać ich samodzielnie. Dlatego w przyszłym roku z usługi będą mogli skorzystać podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i opłacają zryczałtowany podatek dochodowy, czyli osoby rozliczające się na formularzach PIT-36 i PIT-36L oraz PIT-28

- wskazała minister.

Oznacza to, że od przyszłego roku praktycznie każdy podatnik, rozliczający roczny PIT, będzie mógł skorzystać z usługi Twój e-PIT. To jednocześnie ważny krok w realizacji strategii 3xP: prostych podatków, przejrzystego systemu i przyjaznej administracji, podsumował resort.

Więcej o:
Komentarze (22)
Blisko 7 mln zeznań w usłudze Twój e-PIT. Czerwińska zapowiada zmiany za rok
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 12 razy 12

  Przecież w czwartek Czerwińska przejdzie do jakiejś spółki skarbu państwa, w zamian za milczenia o faktycznym stanie państwowych finansów! Jakie za rok, więc?

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 11 razy 11

  Jeszcze tylko do szczęścia pozostaje skopiowanie czeskiej skali podatkowej.
  W Czechach wszyscy płacą podatki i składki, a kwota wolna to po prostu płaca minimalna. Drugi próg dopiero od nadwyżki ponad CZTERY średnie krajowe.

 • agfaphoto

  Oceniono 1 raz 1

  Rozliczenie wysłałam przez internet pod koniec stycznia. Do dziś nie dostałam zwrotu nadpłaty podatku !!!

 • Mr. X

  Oceniono 1 raz 1

  G...o prawda.
  Rozliczałem w ePIT i miałem problem z rozliczeniem dywidendy.
  Przekierowało mnie w inne rubryki.

 • sza man

  Oceniono 1 raz -1

  Wprawdzie nie będzie mnie to już w ogóle dotyczyć za kilka dni, ale normalnie zastałam Polskę drewnianą, a zostawiam murowaną.

 • komentator.81

  Oceniono 8 razy -4

  Super!!

  A teraz porównajcie to z KOMPROMITUJĄCĄ ladencją ministrów cyfryzacji PO - Trzaskowskiego czy agenta Boniego!!

  To się nazywa profesjonalizacja adminostracji państwowej!!

 • nino.rota

  Oceniono 15 razy -9

  Brawo. Swietne dogodne ulatwienie, a zwrot nadplaconego podatku juz kilka dni po wyslaniu e-PITa.
  Dobra zmiana!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX