Kurator wchodzi do Plus Banku. KNF chce mieć oko na bank Solorza

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie zdecydowała w piątek o ustanowieniu w Plus Banku kuratora. Został nim Wojciech Ławecki. 
Celem zastosowania środka nadzorczego w postaci ustanowienia kuratora jest poprawa sytuacji finansowej Plus Banku. Kurator ma zapewnić jednocześnie efektywny przepływ informacji między Plus Bankiem a Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego oraz stworzyć możliwość bieżącego monitorowania podejmowanych w Plus Banku działań restrukturyzacyjnych

- tłumaczy Komisja Nadzoru Finansowego w swoim komunikacie. Dodaje, że wprowadzenie do Plus Banku kuratora nie ogranicza możliwości działań zarządu czy rady nadzorczej banku, czy świadczenia usług wobec klientów. Kurator może brać udział we wszystkich posiedzeniach organów Plus Banku.

Przekładając formalny język KNF na być może nieco bardziej przystępny, Komisja uznała, że chce mieć w Plus Banku "swojego człowieka", bo tylko wówczas w pełni będzie mogła sprawować nadzór nad tą instytucją - szczególnie w kontekście toczącej się w nim restrukturyzacji. Kurator nie przejmuje żadnej władzy w Plus Banku, natomiast będzie mógł bacznie przyglądać się działalności banku od wewnątrz. Dzięki temu KNF będzie miała zapewne jeszcze szybsze i dokładniejsze informacje o tym, co się w Plus Banku dzieje.

Problemem Plus Banku są niskie tzw. współczynniki wypłacalności. W dużym uproszczeniu - mówią one o tym, ile kapitałów ma bank na pokrycie ewentualnych strat np. podczas kryzysu.

- Nie komentujemy decyzji Komisji Nadzoru Finansowego - mówi w "Parkiecie" Jakub Kłoczewski z biura prasowego Plus Banku.

Większościowym akcjonariuszem i udziałowcem Plus Banku w sposób bezpośredni i pośredni (poprzez inne swoje spółki) jest Zygmunt Solorz. Plus Bank jest jednym z najmniejszych banków komercyjnych w Polsce. Bank pojawiał się w kontekście tzw. afery KNF - był w nim bowiem zatrudniony, z rekomendacji byłego już przewodniczącego KNF Marka Ch., prawnik Grzegorz Kowalczyk. Ten sam, którego usługi Ch. proponował biznesmenowi Leszkowi Czarneckiemu, kontrolującemu m.in. Getin Bank i Idea Bank.

W połowie maja Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła także kuratora w Idea Banku. Został nim Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Więcej o:
Komentarze (30)
Kurator wchodzi do Plus Banku. KNF chce mieć oko na bank Solorza
Zaloguj się
 • ryyys

  Oceniono 32 razy 26

  Panie Solorz, czy wszystko jasne?
  Programy Polsatu mają być wierną kopią TVP !
  Z pozdrowieniami, Jarek.

 • naw18

  Oceniono 22 razy 18

  Solorz -żak czy jak mu tam za malo propaństwowy? Musi sie bardziej postarac...

 • thegosc

  Oceniono 21 razy 17

  I słuszną linię ma nasza władza. Podobnie jak Jarozbaw odniosłem wrażenie że Polsat nie dość entuzjastycznie popiera PiS.

 • pan_glosny

  Oceniono 19 razy 15

  A za ile? Za 40 czy 90 mln pensji rocznie? Do kogo ta kasa miała dalej trafić? Do partii?

 • frogman

  Oceniono 14 razy 12

  a co się dzieje z panem Markiem CH? ma już dobrą robotę? zarzuty oddalone?

 • kuba161048

  Oceniono 14 razy 10

  Jakoś dziwnie zmieniły się programy informacyjne Polsatu to chyba jakiś dziwny zbieg okoliczności nie nie wierzę .

 • konigin

  Oceniono 15 razy 9

  Z Czarneckim nie wyszlo, ale Solorz okazal sie juz bardziej ugodowy. To za ile ten kurator?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX