Auchan w Polsce wprowadza "godziny ciszy": specjalna inicjatywa z myślą o osobach z autyzmem

Z inicjatywy pracowników sklepu Auchan w jeden dzień tygodnia, przez jedną godzinę, wprowadzana jest tzw. "godzina ciszy". Dzięki temu osoby z autyzmem mogą bez problemu zrobić swoje zakupy.

"Godzina ciszy" to oddolna inicjatywa rozpoczęta przez Auchan Częstochowa Północ. Pracownicy sklepu wpadli na ten pomysł w kwietniu 2019 roku przygotowując specjalną akcję z okazji Dnia Wiedzy o Autyzmie. W realizacji pomysłu pomagało im wtedy Stowarzyszenie "Daj mi czas".

Sklepy Auchan w Polsce zaczną wprowadzać "godzinę ciszy", by ułatwić zakupy osobom z autyzmem

Podczas "godziny ciszy" w jeden dzień tygodnia w sklepach Auchan przyciemniane jest światło, a telewizory, ekrany i muzyka zostają wyłączone. Ponadto zostaje otworzona dodatkowa kasa, dzięki której osoby z autyzmem mogą komfortowo zrobić swoje zakupy.

Taką godzinę na stałe wprowadziły już sklepy sieci Auchan w Częstochowie, Gdańsku, Wrocławiu, Radomiu czy Rzeszowie. Jak podaje "Business Insider" każdy sklep Auchan w Polsce zacznie wprowadzać tę akcję. O wyborze godziny oraz dnia, kiedy będzie obowiązywać specjalna godzina wyciszenia zostanie podjęte przez poszczególne placówki po konsultacjach ze stowarzyszeniami wspierającymi osoby z autyzmem.

Podobne "godziny ciszy" wprowadzone zostały przez Galerię Katowicką. W śląskim centrum handlowym w każdą sobotę od 9 do 11 klienci mogą zrobić zakupy w bardziej komfortowych warunkach. Prawie 60 najemców galerii zdecydowało się na ściszenie muzyki i przygaszenie światła - lokale te są oznakowane specjalnymi naklejkami.  

Więcej o:
Komentarze (34)
Auchan w Polsce wprowadza "godziny ciszy": specjalna inicjatywa z myślą o osobach z autyzmem
Zaloguj się
 • Barbara Kotaba

  Oceniono 19 razy 19

  Bardzo się cieszę-nie jestem chora ale w ciszy będzie można zrobić zakupy.

 • pan.szklanka

  Oceniono 15 razy 13

  Będzie potrzebne zaświadczenie, bo ja po prostu lubię spokój?

 • glencok

  Oceniono 13 razy 13

  Fajna inicjatywa. Brawo

 • malepifko

  Oceniono 10 razy 10

  👍

 • ewa.iwa

  Oceniono 9 razy 9

  Swietny pomysl. Kocham cisze.

 • nanabun

  Oceniono 8 razy 8

  Może więcej godzin i w większej ilości sklepów i galerii. Nie mam autyzmu, ale głośne umcy-umcy zniechęciło mnie już do niejednego do sklepu.

 • gorillaglu

  Oceniono 7 razy 7

  Zadziwiają komentarze ludzi, którym przeszkadza, że chorym robi się uprzejmość przez jedną godzinę w tygodniu. Trzeba być naprawdę Januszem.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 7 razy 7

  Czy w Sosnowcu też takie godziny będą? Proponuję sobotę od 7.00 do 9.00
  Ludzie będą walić drzwiami i oknami by w cywilizowanych warunkach zrobić zakupy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX