Marian Banaś, minister finansów, pod lupą. CBA prześwietla konta. 'Sam wnioskował o kontrolę'

Marian Banaś, nowy minister finansów, jest kontrolowany przez CBA. Sam złożył do Biura wniosek w tej sprawie. Dlaczego agenci prześwietlają majątek następcy Teresy Czerwińskiej?

Marian Banaś, który wczoraj, zgodnie z przewidywaniami, został powołany na stanowisko ministra finansów, jest kontrolowany przez CBA. Sam zresztą złożył w tej sprawie wniosek do biura.

Banaś stał się obiektem analiz agentów po przejrzeniu jego oświadczeń majątkowych. Jak wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna", w poszczególnych latach zawierają one różne informacje na temat gruntów posiadanych przez obecnego szefa resortu finansów. W jednym z dokumentów działka ministra ma 380 w drugim 370, a w trzecim 3800 mkw.

Ministerstwo Finansów jeszcze przed zmianą warty potwierdziło, że postępowanie jest prowadzone. Nie znamy jednak jego powodów, dlatego możemy jedynie przepuszczać, że CBA prześwietla majątek Banasia, bo upewnia się, w jego oświadczeniach majątkowych, złożonych w latach 2015-2018, mamy do czynienia tak naprawdę z jedną działką, a różnice są wynikiem zwykłych literówek, a nie transakcji handlowych, po których w oświadczeniach śladu nie ma. 

Marian Banaś [...] w pełni współpracuje z CBA w celu wyjaśnienia sprawy. M.in. wyraził zgodę na wgląd w indywidualne rachunki bankowe.

- czytamy w komunikacie resortu przesłanym do DGP. 

O zainteresowaniu CBA Marianem Banasiem pisano już w lutym. Wtedy Wirtualna Polska ustaliła, że w oświadczeniach złożonych przez dzisiejszego ministra może brakować informacji dotyczących kamienicy. Banaś uzyskiwał z niej dochód w wysokości 40 tys. zł., później zawarł przedwstępną umowę sprzedaży. Nie wiadomo jednak, czy do transakcji doszło, a jeśli tak, to czy informacja o niech znalazła się w oświadczeniu.

Kim jest "pancerny Marian"?

Banaś w latach 90., był doradcą Antoniego Macierewicza i Jana Olszewskiego. Przed objęciem stanowiska szefa resortu finansów nadzorował Krajową Administrację Skarbową. Wcześniej był również szefem Służby Celnej i długoletnim pracownikiem Najwyższej Izby Kontroli. W środowisku znany jest z nieustępliwości, dlatego nazywany jest "pancernym Marianem". 

Był też zaangażowany w politykę: współtworzył Polską Partię Niepodległościową, która weszła w skład Ruchu dla Rzeczypospolitej Jana Olszewskiego. Współtworzył Stowarzyszenie Obrony Wiary Narodu i Tradycji, działał w "Solidarności". 

Marian Banaś został powołany na szefa ministra finansów 4 czerwca, po tym jak ze stanowiska ustąpiła Teresa Czerwińska

Więcej o:
Komentarze (9)
Marian Banaś, minister finansów, pod lupą. CBA prześwietla konta. "Sam wnioskował o kontrolę"
Zaloguj się
 • kapitan_kloss

  Oceniono 10 razy 10

  Minister finansów myli się wpisując liczby? będzie wesoło :(

 • slawinskim

  Oceniono 9 razy 7

  Gdybym to ja pomylił się w deklaracji VAT-7, wówczas konsekwencje byłyby dotkliwsze, niż w przypadku umowy przedwstępnej sprzedaży kamienicy, o której zapomniał Minister Finansów.

  A tyle było śmiechu z powodu nieszczęsnego zegarka S. Nowaka. Tyle memów i żartów, a w końcu dymisja. Trzy lata później to już obowiązujący standard.

 • kms2x

  Oceniono 6 razy 6

  Fachowiec. Nie wie co powinien wpisać do deklaracji majątkowej i myli się przy tym kilka razy. Kwa mać. Minister Finansów! Kaczy Wodzu, kwa twoja mać ! Prowadź !!!

 • andrzej2310

  Oceniono 5 razy 5

  Byli pracownicy Srebrnej skontrolują człowieka Kaczyńskiego? Śmiech na sali.

 • praskiso

  Oceniono 6 razy 4

  Oczywista oczywistość. Są tak kryształowi że trochę podejrzeń nie zaszkodzi. Cały PIS.

 • 20portal

  Oceniono 1 raz 1

  Wystarczy mi "przeszłość" Banasia w NIK. Nikt nie chciał robić po nim spraw. A trzeba było po nim je robić.

 • dupazbita

  0

  Widocznie nie był pewien swojego stanu posiadania. Ale to przecież nie wyklucza kar w przyszłości. Tak jak urzędy skarbowe za nic maja wydane interpretacje odnośnie stosowania stawek podatku vat w przeszłości.

 • byann

  Oceniono 1 raz -1

  Zwykła literówka. Jest 370 000 m2. Pomylili się o trzy zera.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX