Tesco zapowiada kolejne zwolnienia grupowe. Nawet 1480 osób zostanie bez pracy

5 czerwca NSZZ "Solidarność" zrzeszająca pracowników Tesco została oficjalnie poinformowana o zwolnieniach grupowych, które w najbliższym czasie planuje sieć hipermarketów. W ich wyniku pracę może stracić łącznie 1480 osób.

30 maja związkowcy informowali, że sieć Tesco zapowiedziała pisemną zapowiedź konsultacji związanych z przygotowaniem do planowanych zwolnień grupowych.

W dniu dzisiejszym ok. godz. 10:00 telefonicznie NSZZ "Solidarność" otrzymał informację od Pracodawcy Tesco Polska, że zostaną zamknięte sklepy zlokalizowane w Nowym Sączu (ul. Prażmowskiego), Rudzie Śląskiej (ul. 1 Maja), Starogardzie Gdańskim (ul. Zblewska) i Olsztynie (ul. Pstrowskiego). Tesco zdecydowało również o zamknięciu jednego z centrów dystrybucji tj. w Poznaniu (Komorniki)

- poinformowali związkowcy działający w Tesco.

Sieć hipermarketów, zgodnie z zapowiedziami, podjęła decyzję o przeprowadzeniu zwolnień grupowych ”z przyczyn nie dotyczących pracowników” czyli z powodu zamknięcia wymienionych sklepów i centrum dystrybucji oraz planowanych restrukturyzacji wewnątrz firmy.

Zwolnienia grupowe obejmą następujące grupy zawodowe: stanowiska podstawowe - maksymalnie 1 300 osób, stanowiska sprawujące nadzór nad pracownikami - maksymalnie 180 osób. Zwolnienia grupowe odbędą się w planowanym terminie 24 czerwca - 31 lipca

- podała sieć Tesco w komunikacie.

Firma zapowiedziała, że pracownikom objętym zwolnieniami grupowymi zostanie zaproponowana możliwość podjęcia pracy na innych stanowiskach, w innych jednostkach sieci. O kolejności zwolnień decydować ma kolejność zamknięć kolejnych sklepów i okres zatrudnienia w Tesco.

Wszystkim pracownikom, którym nie zostanie złożona oferta pracy lub nie przyjmą złożonej oferty pracy zostanie zaoferowane zawarcie porozumienia o rozwiązaniu umowę o pracę. Pracownikom, którzy nie przyjmą propozycji rozwiązania umów o pracę za porozumieniem stron, wręczane będą wypowiedzenia umów o pracę

- dodaje sieć w piśmie przesłanym związkowcom.

Zwolnionym pracownikom będzie przysługiwała ustawowa odprawa pieniężna. Na konsultacje związane z przeprowadzeniem zwolnienia grupowego sieć Tesco przeznaczyła 20 dni.

Zła passa Tesco

kwietniu sieć Tesco poinformowała o niewielkim zysku, który odnotowała w Polsce w 2018 r.. Wpływ na to miała strategiczna decyzja o zamknięciu 62 nierentownych sklepów. Sprzedaż brytyjskiego giganta odczuwalnie jednak spadła - w stosunku do roku 2017, w 2018 Tesco zarobiło w Polsce o blisko milion zł netto mniej. Tendencja Tesco ma charakter globalny. W Europie Środkowej sprzedaż sieci spadła o 2,3 proc. w roku finansowym 2018/2019.

Sieć Tesco działa na polskim rynku od 1995 r.

Więcej o:
Komentarze (64)
Tesco zapowiada kolejne zwolnienia grupowe. Nawet 1480 osób zostanie bez pracy
Zaloguj się
 • harddy

  Oceniono 29 razy 25

  Będą mogli spędzić więcej czasu z rodziną, nie tylko w niedzielę więc niech się cieszą i podziękują Solidarności.

 • kawa_poranna

  Oceniono 18 razy 10

  Duda (ten z Kacperkiem) tryumfuje.
  Doprowadził do tego, że pracownicy handlu mają teraz wolne nie tylko niedziele.
  Także poniedziałki, wtorki, środy, czwartki, piątki i soboty.
  Duduś - tak trzymać!
  Zwolnieni pójdą do pracy w IT! W informatyce jest przyszłość Polski i tam zatrudnionych!

 • vomiting_frog

  Oceniono 17 razy 9

  Myślę że to sukces związków zawodowych. Teraz nie tylko wolne niedziele ale i poniedziałki i wtorki...

 • vincent33

  Oceniono 11 razy 7

  A jakies słowa pochwały ze strony Solidarności dla TESCO nie padły ??
  teraz w końcu członkowie tej zasłuzonej organizacji wszystkie będą mieli wolne wszystkie dni w tygodniu, nie tylko niedziele
  Czas aby inne sieci handlowe poszły tą sama drogą - kierunek jest słuszny i odpowiada żywotnym interesom związku pana Kacperka

 • mopcia

  Oceniono 9 razy 5

  PiS da im pracę i zapomogę 1000+
  (szydera)

 • niebozaoknem

  Oceniono 12 razy 4

  Pozdrawiamy serdecznie pana Piotra Dudę z psem Kacperkiem oraz cały prorodzinny rząd pisu z panem Jarkiem. Wdzięczny suweren, który wyleciał z roboty, ale za to ma wolne niedziele.

 • marek.krajewski63

  Oceniono 13 razy 3

  Pincetplusy wola monopolowy :-(((

 • justas32

  Oceniono 7 razy 3

  Przypomnijmy że ŻADNA polska sieć supermarketów nie przetrwała na rynku - nie umiemy tego robić. Szkoda Tesco - zwłaszcza że po Brexicie będą w opłakanej pozycji ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX