Złoto Wenezueli skonfiskował Deutsche Bank. Za długi reżimu Maduro

Jak doniósł Bloomberg, niemiecki bank skonfiskował 20 ton wenezuelskiego złota. Jako powód sugeruje się kredyt niespłacony przez reżim Nicolasa Maduro. Zarówno Deutsche Bank, jak bank centralny Wenezueli odmówiły oficjalnego komentarza.

Według agencji Bloomberg wenezuelski i niemiecki banki podpisały w 2016 r. umowę, na podstawie której Wenezuela otrzymała 750 mln dolarów kredytu. Zastawem było 20 ton złota. Wenezuela miała nie spłacać odsetek i w związku z tym nie wywiązywać się z pięcioletniej umowy kredytowej. W konsekwencji Deutsche Bank skonfiskował zastawione złoto.

Jak podali anonimowi informatorzy agencji, w międzyczasie równoległy rząd lidera opozycji Juana Guaido poprosił bank o zdeponowanie 120 mln dolarów na koncie poza zasięgiem prezydenta Nicolasa Maduro. W ramach wysiłków mających na celu odsunięcie Maduro, USA i ponad 50 krajów uznało Guaido za prawowitego przywódcę Wenezueli, chociaż nadal nie kontroluje kluczowych instytucji w kraju, w tym banku centralnego.

Jesteśmy w kontakcie z Deutsche Bank, aby wynegocjować warunki, zgodnie z którymi różnica należna bankowi centralnemu zostanie wypłacona prawowitemu rządowi Wenezueli. Deutsche Bank nie może ryzykować negocjacji z nielegalnymi władzami banku centralnego

- powiedział Jose Ignacio Hernandez, prokurator generalny Guaido w USA.

Kryzys w Wenezueli trwa

W Wenezueli od kilku lat trwa kryzys polityczny i gospodarczy. Pogłębił się, gdy 23 stycznia 2019 r. przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju. Jego decyzję uznało około 50 państw na całym świecie, w tym również Polska. Z kolei reżimowy rząd Nicolasa Maduro odrzucił ideę rozpisania przedterminowych wyborów, a za kryzys obwinił Stany Zjednoczone.

Z powodu odcięcia od globalnej sieci finansowej, rząd Maduro wydał w ubiegłym roku blisko 40 procent rezerw złota w celu spłaty wierzycieli i sfinansowania rządowych programów. Tylko w zeszłym miesiącu reżim Maduro sprzedał 570 mln dolarów w złocie.

Więcej o:
Komentarze (105)
Złoto Wenezueli skonfiskował Deutsche Bank. Za długi reżimu Maduro
Zaloguj się
 • yureck

  Oceniono 44 razy 24

  nie skonfiskował tylko zajął zgodnie z umową bo umów należy przestrzegać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • kka69

  Oceniono 20 razy 14

  No i super.
  Ktoś jak nie spłaca kredytu z lombardu też traci zastawiony towar.

 • wiktor_jerofiejew

  Oceniono 19 razy 7

  Rosja jest nam winna 54 miliardy dolarów.
  Poznaj prawdę o tym, jak Sowieci ograbili Polskę

  Tysiące sztuk bydła pędzone w wielkich stadach do Związku Radzieckiego. Setki składów kolejowych, wyładowanych urządzeniami przemysłowymi, podążające w kierunku naszej wschodniej granicy. Chłopi grabieni przez sowieckich żołnierzy. Tak wyglądało wyzwolenie Polski przez „bratnią” Armię Czerwoną.

  W początkach 1945 roku do Moskwy zaczęły napływać, z zajętych przez Armię Czerwoną terenów północno-zachodniej Polski i wschodnich Niemiec, raporty na temat zdobyczy wojennych. Informowano w nich o zakładach przemysłowych, kopalniach itp., które niemal nietknięte wpadły w ręce żołnierzy radzieckich.

  Sam Gieorgij Żukow meldował Stalinowi, że jego oddziały zdobyły w całości fabryki m.in. w Łodzi, Tomaszowie, Radomiu, Bydgoszczy i innych mniejszych miejscowościach. Radzieckiego marszałka cieszyło przede wszystkim zajęcie wielkiej liczby cukrowni i gorzelni.

  Przemysł ten znajdował się na terenach przedwojennej Polski i na ziemiach niemieckich, przyznanych nam jako rekompensatę za utracone Kresy. Wydawało się więc naturalnym, że zostanie przejęty przez państwo polskie, tym bardziej że od początku wojny byliśmy członkiem koalicji antyhitlerowskiej, a Wojsko Polskie walczyło również u boku Sowietów.

  Nic bardziej mylnego. Sowiecki dyktator podjął decyzję, która najdobitniej pokazuje, jaki charakter miało mieć to nasze „wyzwolenie”. Postąpił jak z terytorium podbitym i nakazał demontaże wszelkich urządzeń przemysłowych. Do tego celu powołano, kierowany przez Gieorgija Malenkowa, Komitet Specjalny. Jego zadaniem było centralne koordynowanie wywozu zdobyczy wojennych i rozdzielanie ich na terenie ZSRR.

  Jak powstały „trofiejne otriady”?
  10 stycznia 1945 roku Rada Komisarzy Ludowych wydała rozporządzenie regulujące sposoby postępowania ze zdobyczami wojennymi. Sankcjonowało to podział kompetencji między poszczególnymi organami władzy radzieckiej na zajętych ziemiach. I tak wojsko miało zająć się konfiskatą, demontażem i zabezpieczeniem łupów, a następnie przekazać je odpowiednim cywilnym przedstawicielom komisariatów ludowych. Zadaniem tych ostatnich była organizacja wywozu zdobytych urządzeń do Związku Radzieckiego.

  Wywozowi podlegały praktycznie wszystkie rzeczy posiadające jakąkolwiek wartość materialną. Bogdan Musiał w książce „Wojna Stalina…” cytuje rozkaz podpisany przez generała pułkownika Nikołaja Bułganina, który mianem zdobyczy wojennych określa:

  Czytaj dalej :

  ttps://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/05/08/rosja-jest-nam-winna-54-miliardy-dolarow-poznaj-prawde-o-tym-jak-sowieci-ograbili-polske/

 • justas32

  Oceniono 22 razy 4

  Bua ha ha ha. Już widzę czym się skończą nasze roszczenia do Niemiec - znów pójdziemy z torbami ...

 • odowk

  Oceniono 2 razy 2

  Biedny Maduro nie będzie mógł mieć złotej muszli klozetowej.

 • starykawaler35

  Oceniono 26 razy 2

  Reżimowy rząd...tzn ten wybrany przez suwerena

  Prawowity rząd to ten wybrany przez USA

 • norton2

  Oceniono 1 raz 1

  Niech się zgłosi do Kaczyńskiego i Morawieckiego- oni mają szczodre gesty!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX