Ministerstwo Obrony Narodowej przymierza się do zakupu herculesów. Chociaż wcześniej zaprzeczało

Wbrew wcześniejszym zapewnieniom MON przymierza się do zakupu transportowych samolotów Hercules C-130 - donosi Onet. Jak nieoficjalnie dowiedział się portal, rozmowy resortu z Amerykanami toczą się od 2018 r., choć jeszcze w lutym 2019 r. MON stanowczo zaprzeczał, aby chciał zakupić maszyny.

Nowe lub używane samoloty Hercules miałyby uzupełnić braki w polskiej armii, w której lata pięć wysłużonych, 50-letnich Herculesów C-130E. 10 lat temu trafiły do Polski w ramach pomocy sojuszniczej USA. To nimi latał sprzęt i polscy żołnierze w ramach kontyngentów wojskowych w Iraku i Afganistanie. W lutym MON zaprzeczył, aby prowadził rozmowy na temat zakupu kolejnych transportowców od USA.

Ministerstwo Obrony Narodowej obecnie nie prowadzi rozmów ani postępowań dotyczących pozyskania samolotów transportowych C-130 Hercules

- powiedział rzecznik MON w odpowiedzi na zapytanie serwisu Onet.

Z kolei 4 czerwca na Twitterze Alan Warnes, ekspert i dziennikarz zajmujący się lotnictwem, napisał, że polscy przedstawiciele Sił Powietrznych kilka tygodni temu odwiedzili bazę lotniczą Davis Montan w Tucson w Arizonie. Celem wizyty miały być rozmowy dot. przejęcia lub zakupu pięciu używanych Herculesów C-130H.

Na ponowne zapytanie o plany zakupowe amerykańskich maszyn resort znów zaprzeczył. Innego zdania jest ekspert wojskowy, który udzielił komentarza, prosząc o anonimowość.

Oczywiście, że resort od dawna sonduje Amerykanów co do możliwości pozyskania używanych Herculesów lub zakupu nowych tego typu maszyn. Trudno zrozumieć, dlaczego nie chce się do tego przyznać. Te rozmowy na początku roku były już dość mocno zaawansowane

- powiedział Onetowi anonimowy ekspert.

Patrioty w odstawkę?

Nieoficjalne plotki na temat poważnych problemów programu Wisła, czyli zakupu systemów Patriot, krążą już od wielu miesięcy. Kolejne sygnały świadczą o tym, że zakup amerykańskiego systemu został odłożony na bliżej nieokreśloną przyszłość. Choć zakup Patriotów wydawał się priorytetem MON, to podczas przedstawionego w lutym Programu Modernizacji Technicznej minister Mariusz Błaszczak nie chciał o Patriotach rozmawiać.

Zaplanowane do 2026 r. modernizacje polskiej armii nie poświęcają takiej uwagi Patriotom jak miało to miejsce wcześniej, co wywołało liczne spekulacje. Wiele wskazuje na to, że obecnie największym priorytetem MON jest błyskawiczny zakup amerykańskich samolotów piątej generacji F-35

Śmigłowce na wypasie

W kwietniu MON podpisał umowę z włoskim koncernem Leonardo na dostawę czterech maszyn AW101. Włoskie maszyny, choć cieszące się dobrą opinią w branży, są drogie - w zakupie i w utrzymaniu. Cztery maszyny wraz z pakietem szkoleń kosztowały 1,65 mld zł. Mają trafić do polskiej armii do 2022 r.

MON poprosił włoską firmę o śmigłowce w unikalnej konfiguracji. Mają służyć głównie do polowania na okręty podwodne (ZOP), ale też wykonywać misje ratunkowe nad morzem (SAR). Będą to więc maszyny odpowiedzialne za dwa różne rodzaje zadań. Otwartym pozostaje pytanie, czy tak drogi zakup jak ten dla AW101 był priorytetową inwestycją MON.

Więcej o:
Komentarze (122)
Ministerstwo Obrony Narodowej przymierza się do zakupu herculesów. Chociaż wcześniej zaprzeczało
Zaloguj się
 • van_norden

  Oceniono 39 razy 29

  CASy są za ciasne dla Szydło? No to trzeba coś większego kupić. Żeby się zmieścił jeszcze gar z rosołem

 • guru133

  Oceniono 17 razy 11

  Skoro MON zaprzeczał, to znaczyło że jednak chce zrobić Trampkowi laskę i zakupić te samoloty.

 • justas32

  Oceniono 19 razy 9

  Mam pytanie - co i dokąd chcemy nimi transportować ? WP powinno skupić się na obronie kraju (nawet na to nas nie stać i z tego obowiązku nie jesteśmy w stanie się wywiązać) - a do obrony kraju Herculesy nie są nam potrzebne ...

 • zd46

  Oceniono 21 razy 9

  Armia US ma na zbyciu i na sprzedaż taki złom, bo taniej jest sprzedać "naiwniakom" niż je utylizować. Poprzednie Herkulesy po ile lat sobie liczą, 30 czy wiecej, a dwa super "okręty wojenne" z US demobilu? Prowincjonalny "geniusz" szaleje na zakupach. Ale nas robią w d..e.

 • uutek

  Oceniono 18 razy 8

  Czy to nie są obcy agenci??? Bo na razie kontynuują rozpieprzanie sił zbrojnych….

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 16 razy 8

  Błaszczak zachowuje się jak ostatni dziad. Trochę złomu tu, trochę złomu tam, a Patriotów jak nie było tak nie ma i tak samo jak nie będzie F-35. To tylko programy wyborczo-propagandowe. Patrioty były na wybory samorządowe, F-35 są na parlamentarne.

 • kruk6666

  Oceniono 13 razy 7

  Ostatnio 60 śmigłowców oddali za darmo , no nie nam , my za złom zapłacimy.

 • czarna_zoska

  Oceniono 5 razy 5

  Pieniądze ktore PO kisilo na obronnosc poszlo na 500+ i inną kiełbase. Zostalo tylko na złom.

 • rw1270

  Oceniono 7 razy 5

  Polskie plany zakupow zbrojeniowych przypominaja mi wycieczki ludzi do dilerow samochodow luksusowych na "jazdy testowe", ogladania kolorow tapicerki, a potem oswiadczanie sprzedawcy, ze owszem chetnie kupia za 30 procent ceny i koniecznie na kredyt bez udzialu wlasnego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX