Emilewicz: Jest projekt dotyczący rekompensat dla firm energochłonnych. Do wydania 900 mln zł

Projekt ustawy o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów, poinformowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Resort liczy, że parlament zajmie się tym projektem podczas lipcowego posiedzenia.

"Z naszych szacunków wynika, że ten projekt może dotyczyć około 300 przedsiębiorstw z branż energochłonnych, takich jak: chemiczna, hutnicza czy papiernicza. Pozwoli to utrzymać ich pozycję w konkurencji z zagranicą oraz zabezpieczyć ok. 1,3 mln miejsc pracy w tych przedsiębiorstwach oraz u ich kooperantów. Jednocześnie chciałabym zauważyć, że prace nad tą ustawą trwały ponad dwa lata" - powiedziała Emilewicz dziennikarzom. 

Dodała, że projekt ten jest elementem opracowanego w Departamencie Innowacji Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii kompleksowego pakietu dla mniejszych ośrodków przemysłowych, w których najczęściej zlokalizowane są bardzo duże przedsiębiorstwa energochłonne, a są one zarazem głównymi pracodawcami w regionie.

Czytaj więcej: Nowe życie starych baterii. Ministerstwo ma pomysł na biznes. "To próba bycia w szpicy innowacyjności"

900 mln zł na rekompensaty. Pieniądze będą ze sprzedaży uprawnień do emisji

"Przedsiębiorcy w 2019 roku będą mogli wybrać tylko jeden system wsparcia - albo rekompensaty, albo ten wprowadzony na mocy ustawy z 28 grudnia 2018 r. Celem tamtej ustawy było ustabilizowanie cen energii w 2019 r. na poziomie nie wyższym niż 30 czerwca 2018 r. Na mocy tej ustawy zakładamy, że rekompensaty będą wypłacane od początku 2020 r. za rok 2019. Szacujemy, że rocznie na rekompensaty będzie przeznaczane około 900 mln zł, ale kwota ta będzie mogła wzrosnąć w kolejnych latach" - powiedziała minister.

"Jeżeli chodzi o środki finansowania tej ustawy, to zgodnie z już znowelizowaną dyrektywą ETS rekompensaty można finansować z przychodów ze sprzedaży aukcyjnej uprawnień do emisji. W Polsce w 2018 r. dochody z aukcji wyniosły ok. 5 mld zł, a w tym roku szacujemy, że może to być 8-9 mld zł" - dodała Jadwiga Emilewicz

W Polsce jak w Europie

Według niej oferując rekompensaty pośrednich kosztów emisji, wzorujemy się na innych państwach Unii, a podobne rozwiązania ma już cały szereg państw UE/EOG, w których przemysł energochłonny odgrywa istotną rolę. Rekompensaty wypłacają m.in. Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Francja, Belgia, Słowacja, Litwa, Holandia, Finlandia, Grecja czy Norwegia.

"Aby uzyskać rekompensatę, trzeba będzie złożyć wniosek. Decyzje o przyznaniu rekompensaty podejmie prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Liczymy, że podczas lipcowego posiedzenia Sejmu ten projekt będzie mógł przejść dalszą ścieżkę legislacyjną. Jest on dobrze przygotowany i przeszedł szereg szczegółowych konsultacji" - podsumowała minister. 

Więcej o:
Komentarze (6)
Emilewicz: Jest projekt dotyczący rekompensat dla firm energochłonnych. Do wydania 900 mln zł na rok
Zaloguj się
 • awm10

  Oceniono 6 razy 6

  Znaczy, oni będą nas truli,
  a my im za to jeszcze dopłacimy.
  Jakie to pisowskie.

 • tedj

  Oceniono 4 razy 4

  Tak dla przypomnienia, tylko w tym roku, Kurski na propagandę w TVPis dostał dodatkowe 1,3 mld zł.

 • pumpernik

  Oceniono 1 raz 1

  500+ na każdą fabrykę w w regionie.

 • krzychzy

  0

  Najpierw rząd kasuje wiatraki, lansuje brudną energię a potem własne błędy i nieuctwo zalepia pieniędzmi podatnika !!!
  Ciekawe czy beneficjenci 500+ będą zadowoleni z podwyżek jedzenia, wody , śmieci, energi elektrycznej i ciepła ????

 • jack_flash

  Oceniono 3 razy -3

  "..podobne rozwiązania ma już cały szereg państw UE/EOG" - powinnismy myslec dialektycznie i jak inne "ekologiczne" panstwa wypchnac ten caly energochlonny przemysl do Chinskiej Republiki Ludowej. Bedziemy sobie mogli zaliczyc "brownie points" za walke ze smogiem i "ograniczniem" emisji CO2. Co z oczu to z serca.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX