Archidiecezja, deweloper i biznes za 300 mln zł. Nieoficjalnie: Jest zgoda Watykanu

Wygląda na to, że pomysł na hotelarski interes Archidiecezji Warmińskiej i spółki BBI Development w gminie Stawiguda pod Olsztynem, o którym pisaliśmy w marcu tego roku, wejdzie niebawem w kolejny etap realizacji.

Jak doniosła Wirtualna Polska, nieoficjalnie mówi się, że akcept Watykanu dla inwestycji już jest. Wystarczy zaczekać na pisemne potwierdzenie. Konieczne są jednak też zmiany w planach budowlanych. Jeśli zostaną zaakceptowane i wszystkie inne formalności zostaną dopełnione, będzie można rozpocząć realizację inwestycji wycenianej na nawet 300 mln zł.

Luksusowe wczasowisko ma powstać w okolicy miejscowości Rybaki i Łańsk w gminie Stawiguda nad Jeziorem Łańskim, niedaleko Olsztyna. Docelowo, jak pisaliśmy w marcu, kuria będzie miała prawie 51 proc. udziałów w przyszłych zyskach przedsięwzięcia.

Zyski z działalności tego ośrodka będą wspierać odbudowę zabytków sakralnych na Warmii. Nasza diecezja posiada bodaj najwięcej tego rodzaju zabytków w Polsce. Ich utrzymanie i remonty daleko przekraczają nasze możliwości finansowe

- zapowiedział w rozmowie z WP ks. Sawicki, rzecznik prasowy diecezji.

Działki warte 17 mln zł

Warte około 17 mln zł działki należące do archidiecezji zajmują łącznie 15,5 hektara. Działki, jako rekompensata za mienie utracone w PRL, zostały, według informacji portalu, nadane archidiecezji w 2007 r.

Inwestycja ma prawo zarobić na siebie. Region warmińsko-mazurski cieszy się jak wiadomo sporym zainteresowaniem turystów i wczasowiczów.

W maju 2018 r. spółka BBI Development informowała, że w inwestycji chodzi o zbudowanie hotelu w wysokim standardzie oraz kompleksu jednokondygnacyjnych domów mieszkalnych. Deweloper wniesie do inwestycji wkład finansowy w wysokości 15 mln zł.

Firma buduje głównie w Warszawie. Mowa o takich inwestycjach jak Centrum Marszałkowska, Centrum Praskie Koneser, Plac Unii czy ostatnio planowaną Roma Tower.

Budowa 170-metrowego wieżowca wzbudzała kontrowersje ratusza i aktywistów miejskich, którzy mieli zastrzeżenia właśnie do jego wysokości. Ostatecznie wojewoda Zdzisław Sipiera dopuścił budowę Roma Tower.

Więcej o:
Komentarze (85)
Archidiecezja, deweloper i biznes za 300 mln zł. Nieoficjalnie: Jest zgoda Watykanu
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 37 razy 35

  Księża też mają prawo do odrobiny luksusu - kontakt z Bogiem ich wyczerpuje ...

 • franclajn

  Oceniono 33 razy 33

  I pomyśleć tylko, że na utrzymanie tych bogaczy płyną nie tylko pieniądze z budżetu państwa, ale też te rzucane na tacę i brane w łapę za śluby i pogrzeby bez jakiejkolwiek kasy fiskalnej.

 • justas32

  Oceniono 31 razy 27

  Słusznie - prorok Jezus nauczał że nawet biednej wdowie należy zabrać ostatni grosz ...

 • marymania

  Oceniono 26 razy 26

  Jak trzeba klepnąć biznesik za miliony to na Frania zawsze można liczyć.
  A tak go serce bolało jak widział księdza w drogim samochodzie... Zakłamany buc!

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 25 razy 23

  Puścić z torbami za wszystkie przestępstwa na dzieciach. Bez litości.

 • 11krzych

  Oceniono 19 razy 19

  A watykańskie dziwki nie płacą podatków bo podobno są biedne.

 • cozano

  Oceniono 16 razy 16

  Widać że firma zasobna, to i nie powinna mieć problemów z płaceniem odszkodowań ofiarom przestępstw ich urzędników.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX