Rząd chce oskładkować umowy zlecenia. Zarobimy mniej "na rękę"?

- Oskładkowanie umów zleceń to jest jeden z projektów, który ma być wdrożony w życie, i to jeszcze może w tej kadencji - mówi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. To będzie oznaczało dla osób pracujących na umowie zlecenia niższe pensje "na rękę", choć nieco wyższe emerytury w przyszłości.
Oskładkowanie umów zleceń to jest jeden z projektów, który ma być wdrożony w życie. Dzisiaj mamy te umowy oskładkowane do minimalnego wynagrodzenia. Chcemy, żeby wszyscy w tym zakresie płacili składki, czyli [żeby nastąpiło] wyrównanie wszystkich szans. To jeszcze może być [przeprowadzone] w tej kadencji

- powiedział na antenie Radia Wnet wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. O takim planie rządu mówiło się nieoficjalnie, ten pomysł był też ujęty w "Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2019-2022 r.", przyjętym przez rząd pod koniec kwietnia. Tam jednak było mowa, że zmiany miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2020 r. Jak wynika z wypowiedzi Szweda, nie jest wykluczone, że reforma zostanie przyspieszona i przeprowadzona jeszcze przed jesiennymi wyborami.

Co ma się zmienić?

Dziś w przypadku umów zleceń obowiązkowo oskładkowane są wyłącznie przychody, które łącznie opiewają na wysokość minimalnego wynagrodzenia (w tym roku 2250 zł brutto). Przykładowo, jeśli ktoś z tytułu jednej umowy zlecenia zarabia 2300 zł brutto, a z kolejnej np. 5000 zł, to obowiązkowo oskładkowana jest tylko ta pierwsza.

Rozbicie wynagrodzenia na kilka umów zleceń, z których tylko niektóre są oskładkowane, sprawia, że pracownik (konkretnie: zleceniobiorcę) dostaje wyższe wynagrodzenie na "rękę", a pracodawcę (konkretnie: zleceniodawcę) mniej kosztuje utrzymanie pracownika.

Pełne oskładkowanie umów zleceń sprawiłoby więc, że pracownicy zarabialiby mniej netto, a pracodawcy odprowadzaliby za nich wyższe składki. Przykładowo, nieoskładkowane 3000 zł na umowie zlecenie oznacza dla pracownika 2530 zł na rękę, a oskładkowane o ok. 300 zł mniej. Z kolei dla pracodawcy oskładkowana umowa zlecenie na 3000 zł to ponad 500 zł składek na ubezpieczenie społeczne dla danego pracownika.

Z drugiej strony warto pamiętać, więcej składek za daną osobę to jej wyższa emerytura w przyszłości. Reforma byłaby też korzystna dla finansów państwa. Według szacunków rządowych, tylko w przyszłym roku zmiany mogłyby przynieść ZUS-owi ok. 3,1 mld zł dodatkowych składek na ubezpieczenie społeczne. 

Według najnowszych danych Ministerstwa Finansów, w bazie ZUS jest obecnie blisko 3,2 mln ubezpieczonych pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych.

Zmiany także w przypadku umów o dzieło

Trudniej byłoby przeprowadzić podobną reformę w przypadku umów o dzieło, i resort rodziny, pracy i polityki społecznej odstępuje od pomysłów objęcia pełnymi składkami także tego typu umów. Wiceminister Szwed zapowiada jednak zmiany prawne, które miałyby uniemożliwiać pracodawcom zatrudnianie na podstawie umów o dzieło, jeśli tak naprawdę pracownik działa jak na etacie. 

[Będzie] uszczelnienie umów o dzieło, żeby nie było omijania prawa, że umowa o pracę staje się umową o dzieło, a to nie jest o dzieło

- mówił Szwed.

Więcej o:
Komentarze (70)
Rząd chce oskładkować umowy zlecenia. Zarobimy mniej "na rękę"?
Zaloguj się
 • nie_bierz_jarka_na_serio

  Oceniono 13 razy 11

  nie będzie żadnych emerytur tylko 500 dla wszystkich, oprócz aparatu władzy i górników, nie rozumiem jak ludzie jeszcze mogą wierzyć w te brednie o jakiejś emeryturze dwa plus dwa nie jest osiem

 • aistionnelle

  Oceniono 12 razy 10

  Kolejny złodziejski projekt jak okraść kogoś kto uczciwie pracuje, zazwyczaj poza standardowymi obowiązkami i czasem pracy żeby podarować pieniądze innemu kogo życiowa działalność polega na rozmnażaniu się.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 14 razy 10

  To jest ZUS na 500+ :-)

 • wawiak57

  Oceniono 11 razy 9

  Genialna myśl, pracownicy zarobią mniej. Pracodawcy zapłacą więcej, wzrosną koszty działalności czyli usługa lub produkowany towar zdrożeją. Czyli pracownik zarobi mniej, zapłaci więcej, a na koniec dostanie emeryturę większą o 50 zł i dopiero sobie poszaleje.

 • gonzo44

  Oceniono 9 razy 9

  Skoro ma być pobierana składka, to rozumiem, że pracownik coś z tej składki będzie miał (taka jest idea składki pracowniczej - a nie charytatywnej np. - że pracownika składa się na coś dla siebie samego) - jakieś przeliczenie okresu bezskładkowego, wpływ na wielkość emerytury itp.... no dobra, żartowałem...

 • kotylia5

  Oceniono 12 razy 6

  3,2 miliona osób pracujących na umowach cywilnoprawnych.
  Projekt zakłada oskładkowanie wszystkich umów zlecenie.
  Rząd, zupełnie przez przypadek, przyspiesza z ,,reformą'' i chce ją przeprowadzić jeszcze przed jesiennymi wyborami.
  Czy dlatego, że tak troszczy się o wysokość przyszłych emerytur,,zleceniodawców''?
  Raczej nikt w to nie uwierzy.
  Chodzi tylko i wyłącznie o dostarczenie do kasy ZUS-u większej ilości pieniędzy. Jak zmniejszy się, dzięki temu, dziura w ZUS, to będzie można więcej pieniędzy budżetowych przeznaczyć na kolejne (+). Bo skoro zbliżają się wybory, to trzeba komuś coś obiecać, co nie?
  A może być i tak, że ta rzekomo świetna sytuacja budżetowa to jedna wielka ściema i władza wszelkimi możliwymi sposobami stara się łatać ten przeciekający worek , żeby jeszcze parę lat porządzić, dopóki to wszystko nie pęknie.
  Nie zapominajmy o 15% z OFE, które chcą niebawem ,,zajumać'' i wpakować do ZUS.

 • nord-ost

  Oceniono 8 razy 6

  Jakby tak jeszcze oskładkować umowy sprzedaży to budżet zacząłby się bilansować, przynajmniej przez kilka miesięcy.

 • prawdziwy.polak.patriota

  Oceniono 18 razy 6

  To w ramach programu emerytura+. Ciemny lud musi bulić aby mundurówka i górnicy mogli już w wieku 40+ pobierać świadczenia emerytalne. Zgodnie z zasadą: jedni muszą mieć prze.bane aby inni mieli dobrze.

 • jtby

  Oceniono 5 razy 5

  "choć nieco wyższe emerytury w przyszłości" Kluczowe jest tu słowo nieco. Trzeba zapłacić dużo, żeby dostać nieco, a i to nieco także jest niepewne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX