W Europie jest nowy bankowy gigant. To PKO BP. Przez moment "przerósł" Deutsche Bank

Bank PKO BP nie przestaje rosnąć na giełdzie. Polski bank ma na tyle dobrą passę, że przez moment "przerósł" Deutsche Bank, jeden z największych niemieckich banków.

PKO BP, największy polski bank, właśnie dokonał czegoś przełomowego. Przerósł pod względem wartości Deutsche Bank. Notowania naszej instytucji od siedmiu sesji giełdowych nie przestają rosnąć. 

Największy polski bank PKO BP, prześcignął właśnie niemieckiego giganta Deutsche Bank pod względem wartości giełdowej. Dziś PKO BP rośnie o około 5 proc. a Deutsche nie radzi sobie w nowym otoczeniu regulacyjnym.

- napisał w swoim komentarzu Tomasz Wyłuda dyrektor Biura Doradztwa Inwestycyjnego Credit Agricole.

Wartość naszego banku to już 52 mld zł, a niemieckiego nieustannie spada na skutek wielu problemów m.in. z rentownością.  Wyznaczający ją wskaźnik ROE (stopa zwrotu z kapitału własnego) w przypadku Deutsche Banku zmienił się z poziomu -2,17 w roku 2016 do 0,40 w 2018. Inne niemieckie banki nie mają o wiele lepszych wyników - DZ Bank spadł w tym okresie z 7,3 do 4,7. Commerzbank odnotował z kolei niewielki wzrost - z 0,98 do 3,07.

Czytaj też: "Kuloodporni". PKO BP podnosi prognozy wzrostu PKB Polski. Ale i inflacja będzie rosnąć

Te wyniki świadczą o jednym - niemieccy klienci przynoszą zbyt mało zysków. Dla porównania wskaźnik ROE dla największych polskich instytucji to średnio 7-8 proc. W parze z kiepską rentownością z kapitału idą zbyt wysokie koszty w stosunku do osiąganych dochodów - wynosi on 76,4 proc., zaś średnia unijna to 63,4 proc. 

Kurczące się przychody, w połączeniu z innymi wskaźnikami, sprawiły, że akcjonariusze uciekają z niemieckich banku, w tym z DB.

Nie da się ukryć, że Deutsche Bank zmagał się też z solidnym kryzysem wizerunkowym. W kwietniu 2016 roku przyznał się do manipulacji na rynkach złota i srebra. Niemcy poszli na ugodę z inwestorami i ujawnili, kto jeszcze brał udział w procederze. DB otrzymał też gigantyczną karę za manipulowanie stopami procentowymi

Więcej o:
Komentarze (104)
PKO BP "przerósł" Deutsche Bank. Przez moment
Zaloguj się
 • van_norden

  Oceniono 20 razy 12

  "niemieccy klienci przynoszą zbyt mało zysków. " Za to Polaków można skubać aż miło, oferując np. lokaty 4 razy niższe od inflacji

 • ma.ci.ej

  Oceniono 18 razy 8

  Tak dobre wyniki świadczą o tym, że PKO BP łupie klientów bezlitośnie, jak wszystkie banki w Polsce. Kiedyś był taki dowcip:
  Czym, moralnie, różni się założenie banku od napadu ma bank ? Niczym.

 • strange_email

  Oceniono 10 razy 6

  Milo ale warto pamietac o tym, ze:
  - wycena gieldowa potrafi sie zmienic w czasie bardzo szybko
  - DB ma okolo 1 300 000 000 000 euro w zarzadzaniu a PKO BP ma okolo 100 000 000 000 euro wiec jakby na to nie patrzec pod tym katem PKB BP jest nadal 13 razy mniejsze niz DB
  To tyle.

 • antypiss

  Oceniono 15 razy 5

  Prawicowi ekonomiści aż dostali wypieków. Nie podniecajcie się , nigdy nie dogonimy Niemców przy takim "zarządzaniu" gospodarką jak nasze. A przepraszam mamy swoje 500+, ha ha ha ha.

 • facio60

  Oceniono 23 razy 5

  Polska popada w ruinę. Kiepski wzrost gospodarczy, płace spadają, bezrobocie rośnie. Jakby ktoś powiedział mi jeszcze z 10 lat temu, że polski bank będzie więcej warty od jakiegokolwiek dużego banku niemieckiego, pękł bym ze śmiechu.

 • judo

  Oceniono 8 razy 4

  TYLKO LOTNISKO W BERLINIE
  TYLKO
  TYLKO

 • judo

  Oceniono 8 razy 2

  KONSTYTUCJA!!!!!
  KONSTYTUCJA!!!!!
  KONSTYTUCJA!!!!!

 • remo29

  Oceniono 10 razy 2

  A za Gierka byliśmy piątą na świecie potęgą w produkcji stali. Potem było z górki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX