Nieoficjalnie: Włosi schodzą z placu budowy S5. Poznański odcinek drogi ekspresowej w tarapatach

Jak nieoficjalnie ustaliło Radio Poznań włoska firma Toto Costruzioni Generali zeszła z placu budowy drogi S5. Odcinek z Poznania do Wronczyna, na trasie w kierunku Wrocławia, miał być oddany do końca czerwca.

Toto Costruzioni Generali, włoska firma budowlana, zeszła z placu budowy drogi ekspresowej S5 - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Poznań. Jeśli te informacje się potwierdzą oddanie odcinka Poznań-Wronczyn, planowane na czerwiec, prawdopodobnie nie uda się.

Tymczasem jeszcze pod koniec maja GDDKiA za pośrednictwem Twittera "relacjonowała" postęp prac. 

Włosi z budową tego fragmentu drogi ekspresowej "męczą się" od dłuższego czasu - miał on być bowiem gotowy w zeszłym roku. Ostatecznie kierowcy mogą korzystać z jednej "nitki" omijając ekstremalnie zatłoczony fragment krajowej "piątki" w okolicach podpoznańskich Komornik. 

Opóźnienie spotkało się z reakcją GDDKiA. Dyrekcja w marcu tego roku poinformowała o nałożeniu na wykonawcę 20 mln zł kary umownej. Przyczyną było niedotrzymywanie terminów. 

Czytaj też: Szef Budimeksu: Część dróg opóźniona o rok. "Branża nie była w stanie przewidzieć wzrostu cen"

Drogi ekspresowe z problemami

W połowie marca Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozwiązała umowę z inną włoską firmą  - Salini Polska, która przewodziła konsorcjum wykonawców drogi ekspresowej S8 pomiędzy węzłami Marki i Kobyłka. Powodem decyzji było m.in. nierealizowanie przez nie prac objętych kontraktem oraz nieregulowanie płatności dla podwykonawców.

W momencie publikowania tego tekstu nie mamy oficjalnego potwierdzenia opuszczenia placu budowy. Tekst zostanie zaktualizowany. 

Więcej o:
Komentarze (92)
Nieoficjalnie: TOTO schodzi z placu budowy S5. Poznański odcinek drogi ekspresowej w tarapatach
Zaloguj się
 • adamtko

  Oceniono 28 razy 22

  PO to budowało drogo, mało i powoli, c'nie?
  A PiS wybudował orliki i schetynówki.

 • i-tyle

  Oceniono 26 razy 18

  No PISiory, tak budują debeściaki. Ale to chyba spodziewane. Dróg szybkiego ruchu poprzednia ekipa natłukła tyle, że suweren zbzikował i nie wytrzymał: Czekajta, nie zniesę tego, za dużo, litości, nie do objechania to, co wyśta mi z mózgiem zrobili..

  No to, na czas złapania oddechu, wybrali ekipę, która nie ma o tym kompletnie żadnego pojęcia, a stado pisiewiczów tylko snuje się między święceniem odcinków a przecinaniem wstęgi. No, oni teraz dadzo odpocząć. Dobra taka zmiana. Za dużo też niedobrze.

 • cozano

  Oceniono 23 razy 17

  Coś ostatnio budowa dróg zaczyna mocno wyhamowywać. Jak to dobrze, że podstawowe autostrady powstały jeszcze przed rządami PiS-u, bo teraz mogłoby się nieźle przeciągnąć.

 • udet11

  Oceniono 17 razy 17

  Ta firma ma zbudować S61 obwodnica Łomży. Dali cene niższą niż kosztorys i konkurenci. Ciekawe jak się skończy. Tereny glownie torf ze starorzecza.

 • kocurko

  Oceniono 19 razy 13

  Pamiętajmy o jednym. Wzrost cen jest wynikiem inflacji za którą odpowiada PiS. Teraz zapłacimy za tą drogę dużo więcej i będziemy ją mieli dużo później. I tak jest ze wszystkim. Tak się kończy rozdawnictwo pieniędzy. A przecież to nie koniec. Fala tsunami dopiero nadejdzie. Z 500+ zrobi się 50- albo i więcej. Dużo więcej.

 • jakrab

  Oceniono 23 razy 11

  Cóż widocznie kary za odstąpienie od umowy są niższe niż policzone straty przez wykonawcę .Warto chyba w kolejnych kontraktach zwiększyć te kary. I wprowadzić dodatkowe kary w postaci zakazu uczestnictwa w przetargach przez np 10 lat .

 • h.a.l

  Oceniono 13 razy 9

  Brawo dobra zmiana. Jaro deweloper poległ na dwóch wieżach, to teraz wejdzie może w drogi. Potem będzie opłata 10zł za km.

 • fiqumiku

  Oceniono 9 razy 7

  Oczywiście na przecinanie wstęg dróg zakontraktowanych przez PO, to PiS jest pierwszy. Ale jak mają coś sami zbudować to tragedia. Bądźmy obiektywni - wystarczy porownać ilość zakontraktowanych i budowanych dróg.
  Dodatkowo podobno PO budowalo za drogo. O ile spadła cena km kontraktowanego przez PiS? Aaaa, jest drożej!?? A podobno wystarczy nie kraść

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX