Łukaszenka o odszkodowaniach za zanieczyszczoną ropę: Tam głupców nie ma. Ich się nie oszuka

Podczas zwiedzania rafinerii w Nowopołocku na północnym wschodzie kraju Aleksander Łukaszenka odniósł się do kwestii rekompensaty za straty, związane z dostarczeniem zanieczyszczonej rosyjskiej ropy mówiąc, że "nie należy się przed nikim płaszczyć".

Prezydent Łukaszenka powiedział też, że przed nikim nie należy się kłaniać, krzyczeć czy atakować. Oświadczył, że jego kraj powinien dbać o swoje interesy.

Tam głupców nie ma. Ich się nie oszuka - tak jak i oni nie mogą oszukać nas

- powiedział białoruski prezydent.

My też mam swoje mózgi w głowie. Jednak nie należy padać na kolana, lecz usiąść i biznesowo to załatwić

- dodał.

Zwrócił przy tym uwagę, iż niektórzy domagają się od Rosji odszkodowań w wysokości 800 milionów dolarów. Białoruski prezydent poinformował również, że jego kraj z powodu dostaw zanieczyszczonej rosyjskiej ropy stracił najbardziej, "a wmawia się nam, że straty wynoszą zaledwie 20 milionów dolarów". Zdaniem prezydenta należy przyjrzeć się, dlaczego jednym płacą duże sumy za straty, a Białorusi proponuje się niskie odszkodowanie.

Brudna "Przyjaźń"

W drugiej połowie kwietnia ropociągiem "Przyjaźń" popłynęła z Rosji zanieczyszczona ropa. Jej odbiorcy, w tym Polska, podliczają obecnie straty z tego powodu - mówi się o stratach nawet rzędu kilkuset milionów dolarów.

Na brudnej ropie i wstrzymaniu dostaw ucierpiały Białoruś, Kazachstan, Ukraina, Polska, Węgry i Słowacja oraz Czesi. Gazeta "Vedomosti" szacuje, że straty w samej Białorusi mogą wynieść 270-345 mln dolarów. Objętość zanieczyszczonej ropy firma Gomeltransneft-Druzhba – operator południowego odcinka "Przyjaźni – oszacowała wstępnie na 5 mln ton. Jej wartość rynkowa to ok. 2,7 mld dolarów.

Więcej o:
Komentarze (53)
Łukaszenka o odszkodowaniach za zanieczyszczoną ropę: Tam głupców nie ma. Ich się nie oszuka
Zaloguj się
 • rasta-mw

  Oceniono 33 razy 15

  a nasz "rząd" udaje że sprawy nie ma, posłusznie przetwarzają zanieczyszczoną ropę, mieszając ją z czystą. Pis jest podległy CCCP, robią co chce Putin. Taki mamy "rząd"

 • gej_prowincjonalny_45_letni

  Oceniono 8 razy 8

  w rosji nic nie dzieje sie przypadkiem. nie przypadkowo tez brudna ropa poplynela tam gdzie poplynela.

 • agnrodis

  Oceniono 6 razy 6

  Ta brudna "Przyjazn" wyglada mi na normalny SABOTAZ ze strony Rosji. My i tak bedziemy kupowac od nich rope, a instalacje mamy zniszczone zanieczyszczeniami..... za ktore jest watpliwe, czy otrzymamy odpowiednio wysokie odszkodowania. Ruskie zawsze sie wywina .....

 • justas32

  Oceniono 12 razy 6

  Skoro nie zgodziliśmy się na budowę 2 nitki gazociągu "Przyjaźń" - to proponuję wybudować nową nitkę gazociągu "Wrogość" ...

 • 1111pln

  Oceniono 5 razy 3

  Przestawić polskie rfinerie na lekką ropę.

  Chwd ruSSkim

 • plastikpiokio

  Oceniono 4 razy 2

  a co łukaszenka szuka głupców polszy ???? tu też ich nie ma są tylko same cwaniaki .

 • andrzej.duxa

  Oceniono 10 razy 2

  "Tam głupców nie ma. Ich się nie oszuka"

  to prawda, najwyzej moga np. zabic

 • euzjebusz

  Oceniono 8 razy 2

  Nie rozumiem. To teraz się obudził?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX