Daniel Obajtek, szef PKN Orlen: Lotos zostaje na Wybrzeżu, zmieni się tylko właściciel

Orlen i Lotos mają wkrótce się połączyć. Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen w rozmowie z tygodnikiem "Sieci" wyjaśnił, że chce w ciągu najbliższych tygodni złożyć wniosek koncentracyjny. Miałby powstać nowy "średni gracz na globalnym rynku".

Prezes PKN OrlenDaniel Obajtek zapowiedział, że koncern w ciągu najbliższych tygodni chce złożyć wniosek koncentracyjny ws. fuzji PKN Orlen z Lotosem. W rozmowie z tygodnikiem "Sieci" podkreślił, że wykup akcji Lotosu od Skarbu Państwa nie będzie oznaczać dla Pomorza utraty wpływów z podatków.

Chcemy w ciągu najbliższych tygodni złożyć wniosek koncentracyjny. Kończymy fazę prenotyfikacji, musimy odpowiedzieć na wiele pytań. Robimy maksymalną liczbę analiz, żeby skrócić kolejne kroki zbliżające nas do przejęcia przez PKN Orlen pakietu większościowego akcji Grupy Lotos.

- wyjaśnił Daniel Obajtek.

Orlen ma bogatą historię przejęć i praktyka jest jedna - zawsze rozwijamy podmioty, w które inwestujemy pieniądze, a w konsekwencji ich wartość wzrasta. Tak było w przypadku Unipetrolu czy Możejek, które dziś przynoszą zyski. Tak było z Anwilem we Włocławku. Lotos zostaje na Wybrzeżu, zmieni się tylko właściciel. Przejmujemy Lotos, żeby inwestować i rozwijać polskie rafinerie, polski przemysł, również petrochemiczny. 

- dodał Obajtek.

Prezes PKN Orlen podkreślił, że fuzja Orlenu i Lotosu sprawi, że koncern stałby się średnim graczem na globalnym rynku, co miałoby się przyczynić do zmniejszenia znaczenia pośredników i ułatwienia w negocjowaniu cen dostaw. "Fuzja pozwoli zmniejszyć też koszty operacyjne, nie będziemy dublować pewnych procesów - a to może korzystnie wpłynąć na cenę na stacji" - mówił.

Czytaj też: Prezes Orlenu zarobił 867 tys. zł. Niemal drugie tyle może dostać w ramach premii

Połączenie Orlenu z Lotosem. Wpływy podatkowe pozostaną w Gdańsku

Daniel Obajtek rozwiewał też obawy, że z racji połączenia Pomorze może stracić wpływy podatkowe. - Siedziba spółki Lotos pozostanie w Gdańsku i tu na takich samych zasadach jak dzisiaj trafiać będzie część podatków CIT. Podobnie będzie z redystrybucją dochodów z PIT pracowników do lokalnego samorządu - podkreślił Daniel Obajtek.

Według wcześniejszych zapowiedzi, PKN Orlen planuje zamknięcie przejęcia kapitałowego Grupy Lotos do końca 2019 r.

Więcej o:
Komentarze (18)
Daniel Obajtek, szef PKN Orlen: Lotos zostaje na Wybrzeżu, zmieni się tylko właściciel
Zaloguj się
 • rasta-mw

  Oceniono 10 razy 6

  "koncentracja" czyli powrót do gospodarki centralnie planowanej. Witamy w PRL bis!

 • remo29

  Oceniono 5 razy 5

  E tam, zrobić jeden CPN, będzie jak dawniej, przecież o to cały czas chodzi.

 • r.a.b.i.n

  Oceniono 7 razy 5

  Znaczy się ceny wzrosną. Żeby było na 500+. A lud się będzie cieszył.

 • albrecht_kalba

  Oceniono 5 razy 5

  Prowadził sklep dla akwarystów, w akwarium jest woda, ropę wydobywa się spod dna morskiego nad którrym jest woda, znaczy się ma kompetencje.

 • skandy5

  Oceniono 4 razy 4

  Pewnie trzeba kupić PiSowi TVN, albo sfinansować inna inwestycję prezesa.

 • hipokryzja

  Oceniono 4 razy 4

  Dla mnie kwintesencją tego kraju jest to, że wójt wiejskiej gminy (notabene tak jak była premier) po zaocznej Wyższej Szkole Czegoś Tam zostaje prezesem tak wielkiego koncernu. Są zastępy ludzi z dużo większym doświadczeniem i super wykształceniem, ale o takiej posadzie mogą pomarzyć.

 • o_kulson_nac

  Oceniono 3 razy 3

  ha ha ha zaśmiał się hrabia po francusku.
  dla tłuszczy najlepszy jest argument ceny benzyny na stacji paliw - tyle że jest całkowicie nierzetelny.

 • muppetshow1982

  Oceniono 3 razy 3

  pamiętam te protesty w Gdańsku, pod przewodnictwem czołowego lokalnego działać PiS przed próbą połączenia Orlenu i Lotosu. Wszystko działo się oczywiście za czasów kiedy u władzy była koalicja PO-PSL

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX