Butelkomat w Krakowie nie wytrzymał oblężenia. Teraz brakuje pieniędzy na jego dalsze działanie

Butelkomat, który wymieniał plastikowe butelki na pieniądze stanął w Krakowie w kwietniu. Dwa miesiące później miasto musiało zawiesić jego działanie. Sukces pomysłu przerósł fundusze miasta, które nie ma pieniędzy na dalszą eksploatację urządzenia.

Uruchomiony w połowie kwietnia butelkomat był inicjatywą jednego z radnych, Łukasza Wantucha. Spotkał się z akceptacją prezydenta miasta. Radny nie krył entuzjazmu z powodu pomysłu, do którego udało mu się przekonać miasto.

Automat stanie w UMK przy alei Powstania Warszawskiego. Na początek skupimy 10 tysięcy butelek i zapłacę za to z mojej diety radnego. A potem skupimy... 1 milion butelek

- mówił w kwietniu radny Łukasz Wantuch dla ”Gazety Krakowskiej”.

 

Pomysłem butelkomatu skupującego opakowania PET za gotówkę zainteresowały się także inne miasta, m.in. Gdańsk, Olsztyn czy Płock. W Warszawie na jesieni ma stanąć butelkomat, który wymieni plastikowe butelki na bilety do kina lub karmę dla psów.

Butelkomat działał dobrze. Jak się okazuje, za dobrze, bo teraz musiał zniknąć z urzędu miasta. Radny Wantuch oraz jeden z mieszkańców Krakowa zasilili butelkomat łączną sumą 1,5 tys. zł. Za każdą plastikową butelkę wydawał 10 gr. Pozwoliło to skupić 15 tys. butelek. Choć pomysł spotkał się z silnym odzewem lokalnym, miasto nie ma więcej środków na zasilenie maszyny.

Odzew był fenomenalny. Przychodzili ludzie z całego miasta, często z pełnymi reklamówkami. Bardzo dużo było też bezdomnych, którzy czyścili ulice z pustych butelek

- powiedział radny Łukasz Wantuch w rozmowie z TOK FM.

Maszyna musiała zniknąć, bo efekt przeszedł oczekiwania, a miasto najwyraźniej nie było na to przygotowane. Radny zapewnia jednak, że urządzenie wróci, gdy Kraków znajdzie pieniądze i porozumie się z jedną z firm, które produkują profesjonalne maszyny skupujące opakowania PET.

Unia chce ograniczyć plastik

W maju kraje członkowskie zdecydowały, by ostatecznie zakazać jednorazowych sztućców i słomek. Jednym z głównym celów przepisów, które mają obowiązywać od 2021 r. jest zmniejszenie ilości plastikowych odpadów.

 

Pod lupę zostały wzięte produkty z tworzyw sztucznych, które najczęściej zaśmiecają plaże, morza oraz oceany, stanowiąc 70 proc. wszystkich odpadów morskich. Zwykle są to ”jednorazówki” takie jak: talerze, sztućce, słomki, patyczki do balonów i patyczki higieniczne oraz mieszadełka. Za dwa lata te plastikowe produkty, które mają zamienniki, będą zabronione w UE.

Więcej o:
Komentarze (119)
Butelkomat w Krakowie nie wytrzymał oblężenia. Teraz brakuje pieniędzy na jego dalsze działanie
Zaloguj się
 • agata781

  Oceniono 46 razy 40

  To jest z jednej strony chwalebne a z drugiej żałosne aż do bólu.W Polsce dostajemy orgazmu bo gdzieś tam w Krakowie postawili butelkomat który oddaje kasę za plastikowe flaszki.JEDEN,na cały kraj.Tymczasem u znienawidzonego Niemca w KAŻDYM markecie Aldi I Lidl stoją butelkomaty które naliczają kasę,i wydają kupony na określoną kwotę(25 eurocentów za szt.)kupon jest naliczany przy kasowaniu zakupów,i tyle ile flaszek ,tyle obniżki przy płaceniu za zakupy.Kiedy u Nas tak będzie?Kiedy przestaniemy się zachwycać POJEDYŃCZYM czymś co gdzie indziej jest w każdym markecie...Fenomen którego długo jeszcze nie ogarnę...

 • bik4done

  Oceniono 41 razy 35

  PETy i butelki po piwie z kaucją 2 złote i problem się skończy.
  przestaną rzucać flaszki do rzeki, tłuc na chodnikach i schodach ...

 • snook70

  Oceniono 25 razy 25

  Polska 2019 rok postawili jeden butelkomat, huraaaa!!! wielki sukces. Cała Skandynawia, Niemcy, Holandia i jeszcze wiele innych państw używa ich już od 20 lat. Polska to jednak stan umysłu a nie państwo.

 • krzychzy

  Oceniono 24 razy 24

  Zielone niezwrotne butelki od piwa..!!!
  Najdurniejszy pomysł ostatnich lat !!!!
  Browary nabite kasą aż trzeszczy sprawę sprzątania tego g...a przerzuciły na innych.

 • antyruski

  Oceniono 19 razy 19

  Zaiste, sukces na miarę cudu nad Wisłą! Gdy tymczasem takie butelkomaty funkcjonują w Niemczech czy w Holandii od 20 lat - przy każdym większym sklepie...

 • Gregio8

  Oceniono 22 razy 16

  Miasto nie dało ani grosza na to. Radny z własnych pieniędzy opłacił zebranie tych butelek.
  Może by tak z czesci nagród dla urzędników tak z 10% przeznaczyć na zbiórkę plastiku.
  I trochę nie wierze, że takie miasto i to jeszcze żyjące z turystyki nie ma kasy na utylizację odpadów.

 • race444

  Oceniono 16 razy 14

  W 1969 roku amerykanie postawili noge na ksiezycu my butelkomat w Krakowie 50 lat pozniej, wot technologia

 • apopowski

  Oceniono 14 razy 12

  Polska - i wszytko jasne.
  Na warcholstwo jest na sprzątanie, nie ma.

 • avensis77

  Oceniono 11 razy 11

  Tak można rozwiązać problemy recyklingu`w Polsce. Nie potrzeba ustaw tylko punkty skupu złomu, butelek i makulatury czy puszek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX