Zakopianka coraz bliżej. Ruszają próby obciążeniowe odcinka najwyżej położonej drogi w Polsce

Jak poinformowała firma PORR, 11 czerwca rozpoczną się próby obciążeniowe III odcinka zakopianki. Wg danych wykonawcy jest to najwyżej położona droga w Polsce. Gdy projekt zostanie sfinalizowany, pojedziemy nią z Krakowa do Zakopanego niemal 50 m nad ziemią.

Projekt budowy zakopianki ruszył w 2016 r. Trasa będzie miała łączną długość 102 km. Będzie prowadziła odcinkiem drogi krajowej nr 7 z Krakowa do Rabki-Zdroju. Wiadukt na III odcinku zakopianki, który buduje firma PORR będzie przebiegał dokładnie na wysokości 48, 92 m nad ziemią. Jutro będą prowadzone próby obciążeniowe, które - jeśli się powiodą - przybliżają termin zakończenia inwestycji.

Trzyczęściowa inwestycja

Zakopiankę podzielono na trzy odcinki, realizowane w ramach trzech oddzielnych kontraktów: Lubień–Naprawa (7,6 km), Naprawa–Skomielna Biała (3 km z tunelem) i Skomielna Biała–Chabówka (6,1 km). W miejscowości Skomielna Biała, w ramach realizacji odcinka nr 3, powstaje 12-przęsłowy wiadukt o rozpiętości teoretycznej 992 m.

 

Jest to najdłuższy obiekt budowany w ramach tej inwestycji. Układ nośny wiaduktu został zaprojektowany jako wieloprzęsłowa belka ciągła o przekroju skrzynkowym, wspierana na dwóch rodzajach filarów. Wysokość najwyższego filara bez systemu nośnego wynosi 43 m. Jak podaje krakowski oddział GDDKiA, trzeci etap budowy zakopianki to inwestycja o wartości ponad 615 mln zł brutto. Głównym wykonawcą jest włoska firma Salini Impregilo. Urzędnicy szacują postęp prac na ok. 88,5 proc.

Więcej o:
Komentarze (32)
Zakopianka coraz bliżej. Ruszają próby obciążeniowe odcinka najwyżej położonej drogi w Polsce
Zaloguj się
 • marekmagada35

  Oceniono 38 razy 24

  Super, to dzięki PIS - Szydło być może będzie przecinać wstęgę, a Jędraszewski pokropi - bo im się to należy, zapracowali ciężko na ten sukces. Tunel jeszcze nie gotowy? A to wina Tuska.

 • wilim1

  Oceniono 25 razy 19

  To i jednoślady zamiast w rowie będą sobie jeszcze lecieć 50 metrów w powietrzu. Ale odlot!

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 20 razy 12

  Naprawdę? Budują 102 km od 2016? A może jednak tylko poniżej 20 km?

 • ymaginary

  Oceniono 13 razy 7

  7,6 + 3 + 6,1 tj. 16,7 km a w tekście zdaje się była mowa o 102 km więc pytam co z pozostałymi 85 km? rozumiem że jak w takim tempie to się będzie dalej posuwać (przy założeniu że żadna włoska firma nie ogłosi upadłości) to nową drogą pojedziemy pewnie za ok. 15 lat.

 • antares777

  Oceniono 10 razy 6

  " Wiadukt na III odcinku zakopianki, który buduje firma PORR będzie przebiegał dokładnie na wysokości 48, 92 m nad ziemią."
  Dokładnie, to znaczy w którym miejscu?
  Gdybyś, pismaku, przejawiał ślady myślenia, tobyś to słowo sobie darował.

 • seroo1

  Oceniono 9 razy 5

  A kiedy "kluczowe testy" S-5 z Poznania do Leszna????
  Zdaje się, że Wam wykonawca zniknął ????

 • fruqo3

  Oceniono 21 razy 3

  To że kończą budowę to zasługa PiS.
  A to że dopiero teraz to ewidentna wina Tuska.

 • acototak

  Oceniono 13 razy 3

  Teraz już na pewno do Zakopanego nie pojadę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX