Białoruś czeka na kredyty z Rosji. "Decyzja utknęła z jakiegoś powodu"

Białoruś czeka na pieniądze z Moskwy, które pomogłyby jej spłacić obecne długi. To oczekiwanie z nieznanych dla Mińska powodów się przedłuża i kraj musi zacząć szukać innych rozwiązań.

Białoruś ma problemy z uzyskaniem kredytów z Rosji. Chodzi o pożyczkę w wysokości 600 milionów dolarów oraz o transzę kredytu w wysokości 200 milionów dolarów z kontrolowanego przez Rosję Euroazjatyckiego Funduszu Stabilizacji i Rozwoju - podaje IAR. Pieniądze te miały być wykorzystane do refinansowania poprzednich długów.

Białoruś czeka na kredyty z Rosji

Według ministra finansów Białorusi Maksima Jermałowicza decyzja o udzieleniu obu kredytów utknęła z jakiegoś powodu, chociaż "Białoruś wypełniła swoje zobowiązania". Minister dodał, że zaczęto poszukiwanie alternatywnych rozwiązań. Między innymi zebrano 500 mln dolarów z obligacji wypuszczonych na wewnętrzny rynek. Są też wstępne uzgodnienia na uzyskanie pół miliarda dolarów kredytu z Banku Rozwoju Chin.

Eksperci oceniają, że powściągliwość Rosji w udzielaniu pożyczek Białorusi może być traktowana jako pewna forma nacisku na Mińsk w związku z zakulisowymi rozmowami w sprawie pogłębienia integracji między obu krajami. Rosja chce mieć też argument, jeśli będzie musiała zapłacić Białorusi odszkodowanie w związku z dostawami zanieczyszczonej ropy.

Więcej o:
Komentarze (11)
Białoruś czeka na kredyty z Rosji. "Decyzja utknęła z jakiegoś powodu"
Zaloguj się
 • krowajagoda

  Oceniono 7 razy 7

  Biedna ta Bialorus. Niby jest a jej nie ma.

 • dert4

  Oceniono 9 razy 5

  Białoruś i Rosja, a rozliczają się w imperialistycznej walucie.
  Wszystko powinno być w rublach, ewentualnie rublach transferowych.

 • 1-wolne

  Oceniono 3 razy 3

  Białoruś od pewnego czasu spłaca kredyty zaciąganym nowym kredytem. Kto spłaci końcowy kredyt? Na pewno nie Łukaszenka który gdy nie będzie miał wyjścia dołączy Białoruś do Rosji.

 • przechrztaimason

  Oceniono 2 razy 2

  Gdzie ci wielbiciele białoruskiej gospodarki się odzieli. Tylu ich było, tak piali nad białoruskim cudem gospodarczym. A tu okazuje się, że los Białorusi zależy od w sumie groszowego kredytu. Tyle, to sama Warszawa na transport publiczny wydaje.

 • kirdan1

  Oceniono 4 razy 0

  Powinniśmy zająć Białoruś a władzę winien objąć tam PiS. Od razu by się poprawiło.

 • menel13

  Oceniono 6 razy 0

  Dawno powinni dostać kredyt od nas.

 • magda9600

  Oceniono 1 raz -1

  Polska powinna pomóc Łukaszence, udzielic im kredytu. Duda zamiast do Waszyngtonu, powinien jechac do Mińska by równoważyć wpływy Rosji w Białorusi. Ale niestety w PiS-e mamy samych głupców i zdrajców.

 • maryn

  Oceniono 1 raz -1

  Kto na Białorusi kupił obligacje za 500mln USD ? Państwowe fabryki i gospodarstwa rolne (dawniej kołchozy).

 • jami100

  Oceniono 3 razy -1

  Szkoda im pieniędzy, których pewnie nigdy nie odzyskują

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX