Uwagę zwracały F-35 i żołnierze, ale w USA podpisano też inne ważne memorandum. Chodzi o elektrownię jądrową

Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski oraz sekretarz energii USA Rick Perry podpisali w środę memorandum o współpracy w dziedzinie cywilnego wykorzystania energii jądrowej.

Jak komentuje Ambasada Polski w USA, podpisanie memorandum to "krok wprowadzający strategiczny dialog na temat energii między Polską a USA". 

Elektrownia atomowa w Polsce przy współpracy z USA?

Warto podkreślić, że pod względem formalnym dokument jest wyłącznie czymś w rodzaju deklaracji woli współpracy obu krajów w zakresie energetyki jądrowej. Nie niesie za sobą na razie żadnych konkretów, aczkolwiek od czegoś trzeba było zacząć, więc jego zawarcie jest oceniane pozytywnie.

Jak mówił w środę cytowany przez Radio Zet minister energii Krzysztof Tchórzewski, Polska poszukuje technologii i partnerów do programu jądrowego, i "jest spora wola Stanów Zjednoczonych, żeby współpracować z Polską".

Chcemy technologię wraz z partnerem, który by zechciał uczestniczyć do 49 proc. w takim przedsięwzięciu jądrowym, ale w przedsięwzięciu nie jednego bloku, tylko docelowym na 20 lat, w budowie od 6 do 9 bloków jądrowych

- mówił Tchórzewski.

Ta forma współpracy Polski i USA w zakresie energetyki jądrowej jest jednak na razie sprawą otwartą, bo mówi się nie tylko o amerykańskiej technologii, ale i o uruchomieniu dla Polski wielomiliardowej linii kredytowej na projekt.

Wątpliwości ws. amerykańskiej technologii

"Dziennik Gazeta Prawna" zwraca uwagę na wątpliwości dotyczące amerykańskiej technologii. Amerykański sektor jądrowy nie może liczyć na wsparcie tamtejszych władz, wobec czego planu ekspansji zagranicznej mogą być mocno ograniczone. W dodatku jeden z tamtejszym potentatów - GE - dostarcza typ reaktorów już rzadko używany przy nowych inwestycjach, a inna duża spółka - Westinghouse - "to de facto bankrut".

Zgodnie z planami Ministerstwa Energii zawartymi w dokumencie "Polityka energetyczna Polski do 2040 r." (PEP2040), pierwszy blok jądrowy, o mocy 1-1,5 GW, miałby ruszyć w Polsce do 2033 r. Do 2043 r. uruchomionych miałoby zostać kolejnych pięć bloków. Łączna moc wszystkich bloków ma wynosić 6-9 GW. Szacowany koszt inwestycji w energetykę jądrową to 100-135 mld zł, rozłożone w ciągu 20-25 lat. Ostateczna decyzja co do budowy elektrowni jądrowej w Polsce - a tym bardziej o jej lokalizacji - jeszcze jednak nie zapadła.

Czytaj też: Spotkanie Duda - Trump. PiS (wreszcie) ma sukces w dyplomacji, ale nawet ten kij ma dwa końce [ANALIZA]

Więcej o:
Komentarze (133)
Uwagę zwracały F-35 i żołnierze, ale w USA podpisano też inne ważne memorandum. Chodzi o elektrownię jądrową
Zaloguj się
 • szcz9

  Oceniono 44 razy 34

  Dlaczego Amerykanie a nie Francja. To Francuzi maja najnowocześniejsze technologie w dziedzinie energetyki jądrowej , to we Francji 80 procent energii pochodzi z elektrowni jądrowych i wreszcie to z nimi były już prowadzone wstępne rozmowy na temat inwestycji w Polsce. Czy to nie kolejny krok rządu PIS, żeby wypiąć się na Unię Europejską w imię manifestowanej "suwerenności"?

 • alabard

  Oceniono 58 razy 30

  Wielki sukces polskiej dyplomacji po raz kolejny.
  USA łaskawie udzielą nam kredytów, abyśmy mogli sobie kupić przestarzale amerykańskie technologie atomowe.

  Tym czasem.
  Energia wiatrowa zarżnięta.
  Energia z mini zapór zarżnięta.
  Wungiel, wungiel, wungiel z Rosji jedzie wagonami.

 • holtzwagen

  Oceniono 32 razy 24

  Francuzi są jakieś 10, 20 lat do przodu z technologią atomową względem USA. Obecnie kończą pracować nad ponownym użyciem zużytego paliwa.

  Tymczasem my się pchamy w ramiona USA. Ech...

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 20 razy 16

  Dlaczego nie współpracujemy z Europą? Francja ma same elektrownie atomowe, Brytyjczycy mają elektrownie atomowe i nowoczesne rozwiązania. W Europie jest Eurofighter Typhoon. Dlaczego nie kupimy europejskich rozwiązań? Polska to zdrajca i amerykański koń trojański w Europie.

 • sokolasty

  Oceniono 26 razy 16

  Skonfliktować się z Niemcami i szerzej z UE, najbliższym sąsiadem, największym partnerem gospodarczym, i zakochać się w US, które są cokolwiek daleko.

  Ja wiem, że historia, i to całkiem świeża, ale Francuzi się potrafili w Niemcami dogadać. Nasz rząd, na użytek rynku wewnętrznego i wygranych wyborów, jątrzy i podsyca. A to "nie będą niemieckie supermarkety pluły nam w twarz", a to "zapora zbudowana ze środków wyłącznie krajowych". Poza tym niby tacy patriotyczni, a Rosję jakoś głaskają, o wraku nie wspomnę, który miał już w 2016 być w Polsce.

 • jeszw

  Oceniono 12 razy 12

  Na 500+, w tzw. kaczą dudę, władowano łącznie już prawie 75 mld zł. To oznacza, że przechlano i wydano na bajery, gadżety i inne barachło równowartość 6 bloków atomowych. To pokazuje skalę marnotrawstwa pis. No cóż tępy suweren zadowolony i się śmieje żrąc tanią kiełbachę przy grilu.

 • bzdziszewiak2

  Oceniono 20 razy 12

  Polska podpisała? Czy ktoś się Polski pytał o zdanie? Nierząd PiSiorów wraz ze swoją Dudą decyduje za Polskę czyli za nas. W co oni nas wplątują? I dlaczego tzw. opozycję POwską i ich media - GW, TVN to rajcuje? Popierają działania PiSDudy? Chcą utrzymywać Jankesów, płacić mld za atomowy złom i najdroższe samoloty bojowe? A co z marnością służby zdrowia, edukacji i wymiaru sprawiedliwości np.? Durnie kupują zabawki. Szkodliwe i niepotrzebne. I nikt nie protestuje.

 • pan.szklanka

  Oceniono 18 razy 10

  Amerykanie mają zapis ostatniej rozmowy braci Kaczyńskich. Oto wyjaśnienie wszystkich przepłaconych zakupów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX