Takiego wyroku sądu jeszcze nie było. Argentyna wybrała wodę zamiast złota

Mimo nacisków Argentyna nie będzie wydawać nowych koncesji na wydobycie złota i srebra z należących do niej lodowców. Będzie natomiast systemowo chronić zawarte w nich zasoby wody pitnej. I to nawet pomimo faktu, że dochody z tego typu pozwoleń wydobywczych stanowią sporą część dochodów budżetowych państwa.

Jak informuje „Washingon Post”, Sąd Najwyższy Argentyny 11 czerwca utrzymał w mocy uchwaloną w 2008 r. krajową ustawę o rządowej ochronie lodowców, odrzucając tym samym wniosek giganta wydobywczego firmy Barrick Gold Corp., który ją zaskarżył (firma chciała, by decyzje o koncesjach wydawały władze lokalne).

Decyzja została doceniona przez ekologów, a jest nie po myśli jednej z największych na świecie firm wydobywających złoto i inne metale szlachetne. Barrick jest w Argentynie właścicielem Pascua-Lamy, kopalni, która leży na granicy Argentyny i Chile. Prowadzi również kopalnię Veladero w prowincji San Juan w Argentynie.

Zgodnie z orzeczeniem istotniejsze od srebra czy złota (i wpływów z nich osiąganych) jest prawo ludności Argentyny dostępu do naturalnych zasobów czystej wody.

Poza tym uznano, że argentyńskie prawo może szeroko definiować lodowce uznając je m.in. za cenne źródło wód gruntowych, a wydobycie ma na nie negatywny wpływ.

40 kopalń do zamknięcia, koniec z wydawaniem koncesji

W związku z powyższym Sąd Najwyższy zdecydował także o zamknięciu 40 kopalń kruszców (w tym Veladero) i zapowiedział wstrzymanie wydawania nowych koncesji.

Wtorkowy wyrok sądu w Buenos Aires stanowi pozytywny dla ludności finał wieloletnich zmagań firmy Barrick Gold z rządem Argentyny. Aktywiści z argentyńskiego oddziału Greenpeace optują za jak najszybszym zamknięciem kopalni Veladero.

Nie ma wątpliwości, że lodowce muszą być chronione. Prośba Barricka o stwierdzenie niekonstytucyjności prawa krajowego była przewrotną grą, która na szczęście się nie powiodła

- powiedział rzecznik argentyńskiego oddziału Greenpeace, Gonzalo Strano.

Teraz należy przestrzegać prawa, a Veladero musi zostać zamknięta. Nie możemy już pozwalać na wydobycie w argentyńskich lodowcach

- dodaje Strano. Przedstawiciele korporacji Barrick Gold nie udzielili komentarza w sprawie.

Więcej o:
Komentarze (77)
Takiego wyroku sądu jeszcze nie było. Argentyna wybrała wodę zamiast złota
Zaloguj się
 • demkel

  Oceniono 58 razy 56

  Wow, ktoś wreszcie zrozumiał że złoto jest z punktu widzenia ludzkości bezwartościowe, w przeciwieństwie do wody pitnej.

 • adam.c.54

  Oceniono 35 razy 35

  BRAWO !!!!!! ARGENTYNA--- od razu poprawil mi sie humor.

 • bindin

  Oceniono 31 razy 31

  jakiś normalny ,kraj ,a nie tylko kasa jak w europie bez względu na skutki .

 • ceppisowski

  Oceniono 28 razy 28

  W Polsce panstwo pisowskie dało Rydzykowi na geotermie kilkadziesiat milionow. Badania geologiczne mowily jasno ze woda bedzie za zimna, a przypomnijmy, Rydzykowi jakis kretyn z politechniki krakowskiej wmowil ze woda bedzie tak goraca ze bedzie oplacalna produkcja prądu.
  Rydzyk aktualnie buduje cieplownie aby przez spalanie wegla podgrzac ta wode aby byla zdatna do ogrzewania. Buduje ja za pieniadze podatnikow ktore ponownia dal pislamski rząd.
  Co ciekawe Rydzyk i Pislam wmawiaja ciemnocie pisowskiej ze to ekologia.
  Efekt jest teraz taki.
  Torun jest ogrzewany przez elektrownie gazową, teraz bedzie takze przez wegiel. Mala jego czesc ale przez wegiel
  I to jest ekologia po pisowsku

 • grajag

  Oceniono 24 razy 22

  Polacy wybrali by złoto, zwłaszcza ten rząd bo potrzebuje kasę na kiełbasę wyborczą.

 • poklepywacz

  Oceniono 18 razy 18

  Szacun Argentyna... w PL szykujemy kolejne odkrywki węgla brunatnego koło Konina.

 • aietes

  Oceniono 22 razy 18

  w Krakowie mordercy będą wciąż zabudowywać każde wolne miejsce, kanały przelotowe dla powietrza.

 • starszy-65

  Oceniono 16 razy 16

  Czyli można i należy przeciwstawić się przemysłowym korporacjom nawet jak są z USA i to mi się podoba.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX