Najwyższy biurowiec w Warszawie sprzedany. Transakcja za ponad 1,6 mld zł

Firma Immofinanz poinformowała w czwartek, że kupuje najwyższy budynek biurowy w stolicy, Warsaw Spire Tower. Kwota transakcji ma wynieść ok. 386 mln euro (ponad 1,6 mld zł). A dojdzie ona do skutku po zatwierdzeniu przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Sprzedającymi są Ghelamco Group, czyli firma, która ukończyła budowę wieży w 2016 r. oraz Madison International Realty, globalny fundusz inwestujący w nieruchomości.

"Immofinanz nabywa budynek Warsaw Spire Tower poprzez zakup odpowiednich spółek holdingowych. Ta niemal 220-metrowa wieża oferuje łącznie 71 600 m2 powierzchni pod wynajem, z ok. 65 000 m2 powierzchni biurowej. (...). Uzgodniona wartość nieruchomości wynosi ok. 386 mln euro. Oczekiwany roczny przychód z najmu na podstawie fakturowanych czynszów to około 19,6 mln euro" - czytamy w komunikacie.

Warszawa jest jednym z najbardziej obiecujących rynków biurowych spośród wszystkich tych, na których funkcjonujemy, ze względu na dynamiczny rozwój i korzystne wskaźniki ekonomiczne

- powiedział szef Immofinanz Oliver Schumy.

Potrzebna zgoda UOKiK

Kupno nieruchomości zostało dziś zatwierdzone przez radę nadzorczą Immofinanz. Podpisanie umowy ma nastąpić wkrótce, podobnie jak złożenie niezbędnych dokumentów w polskim urzędzie antymonopolowym (UOKiK). Po zatwierdzeniu przez organ antymonopolowy, finalizacja transakcji spodziewana jest w ciągu najbliższych tygodni.

Warsaw Spire Tower (budynek A) ma łącznie 49 pięter i jest najwyższą wieżą biurową w Warszawie. Powierzchnia biurowa jest w pełni wynajęta, m.in. przez takich najemców jak: Goldman Sachs, Samsung, JLL i Mastercard. Średni pozostały okres obowiązywania umów wynosi ok. 4,6 roku.

Portfel nieruchomości Immofinanz w Polsce na dzień 31 marca 2019 r. miał wartość księgową 760,3 mln euro. Grupa inwestycyjno-deweloperska Immofinanz AG jest spółką notowaną na głównym rynku warszawskiej giełdy od 2013 r. oraz na giełdzie w Wiedniu od 1996 r.

Więcej o:
Komentarze (55)
Najwyższy biurowiec w Warszawie sprzedany. Transakcja za ponad 1,6 mld zł
Zaloguj się
 • hdtvpolska

  Oceniono 5 razy 3

  Zwykle nabywcami takich produktów (biurowiec z najemcami) są fundusze z kapitałem emerytów. Powstaje pytanie: gdzie jest kapitał polskich emerytów ?

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 6 razy 2

  Mam wrażenie (oczywiście nie wiem, czy to prawda - to tylko moje wrażenia), że istnieje w tej branży 50 firm, które tworzą corocznie po 50 nowych klonów i nawzajem wszystko od siebie kupują i sprzedają.
  Przecież ten zakup nie ma najmniejszego sensu, bo jeżeli dane są prawdziwe, to roczny zysk z kapitału jest na poziomie 3-4%.
  Jeżeli zakup jest lewarowany kredytem, to jeszcze gorzej, bo trzeba dopłacać.
  O co tu chodzi?

 • fakej

  Oceniono 10 razy 2

  Serio? Żeby kupić sobie budynek potrzebna jest zgoda uokiku? Ciekawe kiedy będzie potrzebny papier z tego urzędu, żeby podetrzeć sobie tyłek.

 • osat

  Oceniono 4 razy 0

  W skrócie kupili ziemię za niecałe 100 mln, za 900 wybudowali i sprzedali 1.6 mld. Powiedzmy 20% przeznaczyli na łapówki ale nadal jest to zysk bliski 50%.
  Tak wygląda inwestycja zachodniej firmy w pl - Belg buduje na kredytach a po kilku latach wyjeżdża z walizką pieniędzy.
  Ktoś powie, że pewnie przywieźli technologię. Te ‘know how’ to popękane stropy i woda w garażach po dwóch latach po oddaniu obiektu (inwestycje na Mokotowie)
  Dlaczego takie firmy nie płacą podatków?
  Dlaczego jakaś polska firma nie może tak robić? Przynajmniej pieniądze by zostały w pl.

 • daniell157

  Oceniono 2 razy 0

  Kurcze, to kto teraz kupi KaczTAŁER?

 • mer-llink

  Oceniono 4 razy 0

  Pan Birgfellner, austriacki bądź co bądź menago, kupił sobie Spire Tower?
  Na złośc panu Kaczyńskiemu Jarosławu, Prezesu i Bratu?
  No to w rodzince dalej się zagotuje

 • andrzej2310

  Oceniono 1 raz -1

  Zastanawiam się, z jaką łatwością funkcjonują w Polsce fundusze inwestycyjne z górą pieniędzy z nie wiadomo skąd. Całkowicie legalnie, bez żadnej kontroli pochodzenia środków finansowych mogą przeprać miliardy euro.

 • nieprawomyslny

  Oceniono 1 raz -1

  Hmm, "Uzgodniona wartość nieruchomości wynosi ok. 386 mln euro. Oczekiwany roczny przychód z najmu na podstawie fakturowanych czynszów to około 19,6 mln euro"

  czyli roczny zwrot w granicach 0,01%, a to sam przychód, a gdzie koszty utrzymania? To już na g.wnianej lokacie jest więcej, kto robi takie interesy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX