Sejm przyjął zmiany w Karcie Nauczyciela. Będą podwyżki, które w kwietniu odrzucił ZNP

Sejm przyjął projekt nowelizacji Karty Nauczyciela. Wypełnia on kwietniowe porozumienie rządu z oświatową Solidarnością (to samo, które odrzucił Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych). Przegłosowane przepisy przewidują m.in. waloryzację płac nauczycieli o 9,6 procent od września, a także nowe świadczenie dla nauczycieli stażystów oraz przyspieszenie ścieżki awansu zawodowego.

Zastrzeżenia do zmian w Karcie Nauczyciela zgłosiła, w postaci poprawek do projektu, część opozycji. Posłowie klubu Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska zgłosili między innymi poprawkę, która przewidywała 30-procentowy wzrost wynagrodzeń od września, czyli realizację jednego z postulatów Związku Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. W trakcie głosowania nad całością projektu nowelizacji wszystkie poprawki opozycji zostały odrzucone.

Za przyjęciem projektu nowelizacji Karty Nauczyciela głosowało 420 posłów, przeciw było 11, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Projekt złożyli w ubiegłym tygodniu w Sejmie posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Według nich nowelizacja będzie dobrze przyjęta przez środowisko nauczycieli. Wnioskodawca poseł PiS Zbigniew Dolata jeszcze przed głosowaniem mówił, że nowe rozwiązania to krok na drodze do zwiększenia prestiżu zawodu nauczyciela oraz polepszenia jakości polskiej edukacji. Zapowiedział też, że niedługo ruszą prace nad przepisami, które pozwolą na kolejne podwyżki nauczycielskich pensji.

Więcej o:
Komentarze (28)
Sejm przyjął zmiany w Karcie Nauczyciela. Będą podwyżki, które w kwietniu odrzucił ZNP
Zaloguj się
 • justysialek

  Oceniono 19 razy 17

  Trzeba też dodać, że rząd nie zakłada zwiększenia subwencji oświatowej, tylko te podwyżki mają sfinansować samorządy z własnych pieniędzy. Co oznacza brak pieniędzy na inwestycje w szkołach: remonty, nowe placówki, nowe wyposażenie do sal itp

 • justysialek

  Oceniono 12 razy 12

  Jakie "nowe rozwiązania"?!?! przecież tą "nowelizacją" cofnęli rozporządzenia Zalewskiej dotyczące awansu zawodowego i oceny nauczycieli.

 • tergukjbvcfsyrt8y9joikl

  Oceniono 12 razy 10

  Nie wspomnieliście, że te podwyżki są tylko na rok.

 • jeak

  Oceniono 9 razy 7

  Próba przekupywania na wybory.

 • kemor234

  Oceniono 11 razy 7

  Propaganda do kwadratu. Polityka faktów dokonanych.

 • eclipse23

  Oceniono 13 razy 7

  Środowisko nauczycielskie dostaje w dude od katolickiego chama z pis

 • maguniaklikunia

  Oceniono 5 razy 5

  A ilu mamy katechetów ?

 • mirarob

  Oceniono 4 razy 2

  proksowe!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX