System Android może mieć potężnego konkurenta. Huawei zyskał właśnie bardzo ważnych sojuszników

Chiński dziennik Global Times twierdzi, że kilku dużych i znanych chińskich producentów komórek testuje intensywnie nowy system operacyjny Huawei. Jeżeli to prawda, szanse jego udanego debiutu na rynku znacząco rosną.

Huawei cały czas deklaruje, że chce dogadać się z Amerykanami i dalej współpracować z ich firmami, w tym korzystać z Androida i uczestniczyć w jego dalszym rozwoju. Ale nie ma stuprocentowej pewności, że tak się stanie i to jeszcze w miarę szybko. Dlatego firma pracuje między innymi nad własnym systemem operacyjnym, który może zastąpić ekosystem zbudowany przez Google’a.

Nazywać się ma Hongmeng. Huawei od mniej więcej miesiąca zastrzega tę nazwę w urzędach patentowych na całym świecie.

Z wcześniejszych przecieków wiadomo też, że prace nad systemem rozpoczęły się już kilka lat temu. Hongmeng ma pozwalać uruchamiać aplikacje napisane dla Androida oraz może pracować na różnych urządzeniach – smartfonach, tabletach, laptopach i smartwatchach.

Teraz do tych informacji doszły nowe – bardzo ważne. Global Times twierdzi, że system może być nawet do 60 proc. szybszy od Androida i – co jeszcze ważniejsze - jest już testowany przez chińskiego giganta technologicznego Tencent oraz znanych producentów komórek - Xiaomi, Oppo i Vivo. Nad planowanym debiutem pracuje też duży, niewymieniony z nazwy, chiński operator telekomunikacyjny.

Czytaj więcej: "FT": Google staje w obronie Huawei! Gigant chce przekonać Trumpa do wycofania się z zakazu współpracy

Jaki będzie pierwszy telefon z systemem Hongmeng?

Wszystko to sugeruje, że Hongmeng jest już na końcowym etapie produkcji – systemu może zadebiutować już jesienią i Global Times spekuluje, że stać się to może równocześnie z premierą smartfonu Huawei Mate 30 lub modelu Huawei P40.

To wszystko całkiem możliwe, ale pod warunkiem, że wcześniej faktycznie Chińczykom nie uda się przekonać Białego Domu do wykreślenia Huawei z czarnej listy amerykańskiego Departamentu Handlu. Jeżeli to się jednak powiedzie, wtedy debiut systemu Hongmeng może być odłożony w czasie. Wątpliwe jednak, by projekt był całkowicie anulowany.

Chińczyków bardzo boli bowiem duże uzależnienie od amerykańskich firm technologicznych i decyzji Białego Domu. Gdyby Huawei był mniejszą firmą, amerykańskie sankcje by ją już doprowadziły na krawędź upadku. Dlatego Huawei i jego partnerzy zrobią wiele, by głęboka zależność od amerykańskich dostawców nie trwała długo. Współpraca Huawei z innymi chińskimi firmami nad rozwojem systemu Hongmeng, to bardzo znaczący krok w tym kierunku i zarazem szansa na jeszcze większe ich zyski.

Być może i my na tym zyskamy – większa konkurencja na rynku praktycznie zawsze przekłada się na wyższą jakość produktów i ich niższe ceny.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Więcej o:
Komentarze (150)
System Android może mieć potężnego konkurenta. Huawei zyskał właśnie bardzo ważnych sojuszników
Zaloguj się
 • rabin_z_czubow

  Oceniono 54 razy 24

  Skończy się na tym że Amerykanie nie zarobią a my skorzystamy z niższych cen.

 • mark6

  Oceniono 35 razy 13

  Niemożliwe! Przecież Chinole potrafią tylko podrabiać ? My Polacy za to, ho ,ho, ho !

 • rasta-mw

  Oceniono 37 razy 13

  To ma być Chiński klon androida, a jest szybszy z prostego powodu, wyłączyli wszystkie amerykańskie opcje szpiegujące ( pewnie zastępując je swoimi lepszymi rozwiązaniami ;)

 • andwegrzyn

  Oceniono 24 razy 10

  Haha Mr Trump nie dostrzega że właśnie zrobił Chińczykom przysługę i zmusił ich do wytężonej pracy. Tylko w swej ignorancji nie dostrzega że szkodzi USA najbardziej bo w dłuższym czasie monopol Google i Apple jest nie do utrzymania jeśli konkurencję się w ten sposób zmobilizuje. Nic tak nie jednoczy jak wspólny wróg. Trump ma więc takie same pojęcie o ekonomii jak Polski rząd, krótkowzroczność i ignorancja...

 • polak_k.prawy

  Oceniono 26 razy 8

  Trzymam oczywiście kciuki za Chińczyków, bo konkurencja zawsze dobrze robi. W sumie Android to jakaś wersja Linuxa, więc nie powinni mieć problemów. Tylko jedna rzecz mnie niepokoi: czy Chińczycy będą mieli coś zamiast Google Maps powiązanego z systemem GPS o zasięgu globalnym? Google Maps to dla mnie najważniejsza aplikacja Google'a na smartfonie, Youtube jest na drugim miejscu. Niby obydwie mogą być wywoływane z każdej przeglądarki...

 • lolik52

  Oceniono 21 razy 5

  będzie tak jak wcześniej pisałem,co chińczyków nie zabije, to ich wzmocni!
  kał boje swoimi nerwowymi ruchami słonia w składzie porcelany przyśpieszą to co nieuniknione;chińczycy "odepną" się od nich i sami polecą,w dzwiękach wielkiego pierda kał boja ze strachu:)o smrodzie nie wspomnę...

 • kris0104

  Oceniono 23 razy 5

  nie mam zbytniego zaufania do Chinczykow, dla hegemonii zrobia wszystko

 • byann

  Oceniono 12 razy 4

  Trump - Make China Great Again.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX