Andrzej Duda o ewentualnym zakupie myśliwców F-35: Bardzo proszę wszystkich krzykaczy o spokój

Przebywający z wizyta w USA prezydent Andrzej Duda zaapelował o spokojne podejście do ewentualnego zakupu przez Polskę od Stanów Zjednoczonych myśliwców F-35. 

Prezydent podczas wizyty w USA został zapytany o pojawiające się w Polsce krytyczne głosy, dotyczące możliwego nabycia tych samolotów. Zastrzegał, że transakcja jest na początkowym etapie. - Te wszystkie umowy stanowią dopiero otwarcie, w wielu przypadkach w ogóle wstęp do negocjacji, nie ma jeszcze cen, nie ma jeszcze szczegółowych warunków, więc bardzo proszę tych wszystkich krzykaczy o spokój, a opinię publiczną też proszę o spokojne podejście do tego - powiedział Andrzej Duda.

- Negocjujemy z dużym rozsądkiem, pamiętając cały czas o tym, żeby w jak największym stopniu zabezpieczyć i zrealizować interesy Polski i Polaków - zadeklarował prezydent.

Polska skierowała do Stanów Zjednoczonych zapytanie ofertowe w sprawie zakupu F-35. Amerykańską odpowiedź przygotuje i przedstawi Pentagon wraz z Departamentem Stanu. Następnie będzie ona musiała być zaakceptowana przez Kongres. Zdaniem ministra obrony Mariusza Błaszczaka, nie będzie z tym problemu.

Czytaj więcej: Więcej żołnierzy USA w Polsce. Duda i Trump się dogadali. Polska ma wydać 7,5 mld zł

Cena F-35 cały czas idzie w dół

F-35. To jednomiejscowe, jednosilnikowe myśliwce wielozadaniowe najnowszej, piątej generacji. Ile może Polskę kosztować zakup 32 sztuk takich maszyn? Jak tłumaczył nam Maciej Szopa z branżowego portalu Defence24.pl, cena F-35 cały czas idzie w dół (ze względu m.in. na rosnący wolumen produkcji) i według najnowszych informacji może spaść nawet do 70 mln dolarów za sztukę. - Wcześniej wydawało się, że będzie to minimalnie 80 mln dolarów. To jest więc dobra wiadomość dla Polski - mówi ekspert.

Tym samym 32 myśliwce mogą kosztować ok. 2,2-2,3 mld dolarów (przy obecnym kursie dolara ok. 8,5-8,8 mld zł). Szopa zwraca jednak uwagę, że koszt zakupu F-35 łącznie z kosztami uzbrojenia do nich, wyposażenia do obsługi, infrastruktury, szkoleń itd. może być dwukrotnie wyższy. Bardzo szacunkowo można więc mówić zapewne o koszcie ok. 17 mld zł. - Polska jako kraj na poziomie zawsze kupuje całe "pakiety" - tłumaczy Szopa.

Tych zapewne kilkanaście miliardów złotych trzeba będzie wyłożyć od razu. Potem oczywiście sama eksploatacja F-35 też będzie kosztować. 

Więcej o:
Komentarze (124)
Andrzej Duda o ewentualnym zakupie myśliwców F-35: Bardzo proszę wszystkich krzykaczy o spokój
Zaloguj się
 • megaborsuk2000

  Oceniono 36 razy 24

  Irytująca ta demokracja, ciągle się jacyś krzykacze gorączkują, nie pozwalają spokojnie rządzić. Trzeba to koniecznie zmienić! Już się rączka rwie do podPiSania nowego kodeksu karnego.

 • mer-llink

  Oceniono 28 razy 20

  " - Co to jest to, co mówi?" (Pan Piotruś, "Właśnie leci Kabarecik")
  " - Ciepły budyń." (Kempa Beata, dawniej KPRM, obecnie Najjaśniejsza Europosłanka)

 • to_ja_troll_drugi

  Oceniono 19 razy 19

  w obliczu mojej zdrady Stanu proszę wszystkich krzykaczy i opinię publiczną o spokój. Jeszcze nie pokazałem pełnego obrazu sprzeniewierzenia się przysiędze prezydenckiej.

  Polska w ruinie.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 22 razy 18

  Za 50 śmigłowców Caracal Polska miała zapłacić 13 mld zł. Bo były ważne dla obony wschodnich granic.... Do dzisiaj nic nie kupiono. nie kupiono nic oprócz paru pasażerskich samolotów dla VIP.

 • justas32

  Oceniono 23 razy 17

  Polska jako kraj na poziomie zawsze kupuje całe "pakiety" - bua ha ha ha ha, ten kraj zwariował ...

 • redstag

  Oceniono 22 razy 16

  Na razie to Adrian jest krzykaczem. Jego wystąpienia ze względu chociażby na ten nieznośny krzyk tego osobnika są nie do wytrzymania.

 • carolina_reaper

  Oceniono 18 razy 16

  Jako kraj na poziomie moze niech Polska zakupi caly pakiet potrzebny sluzbie zdrowia.

 • ajreneusz

  Oceniono 18 razy 14

  Paranoja - pierwszy krzykacz RP prosi wszystkich krzykaczy o spokój !

 • christomoltisanti

  Oceniono 24 razy 14

  Smutny człowieczku i tak prędzej czy później staniesz przed Trybunałem Stanu . Teraz rozkoszuj się nartami i decyduj o kolorze swojego stroju narciarskiego... Na tyle sobie możesz pozwolić !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX