Donald Tusk przed komisją ds. VAT. "Mam nadzieję, że będzie odpowiadał na pytania normalnie"

Donald Tusk, były premier, a obecnie przewodniczący Rady Europejskiej, ma dziś zeznawać przed komisją ds. VAT. Poprzednie przesłuchanie nie odbyło się z uwagi na nieobecność byłego szefa PO.

Były premier Donald Tusk ma dziś złożyć zeznania przed sejmową komisją śledczą ds. podatku VAT. To drugi termin przesłuchania wyznaczony przez posłów. Zgodnie z harmonogramem początek posiedzenia komisji z jego udziałem zaplanowano na godzinę 11.00.

Pierwotnie przesłuchanie Donalda Tuska miało odbyć się 29 maja, ale nieco ponad godzinę przed jego rozpoczęciem do sekretariatu komisji wpłynęło usprawiedliwienie jego nieobecności związane z pełnieniem funkcji szefa Rady Europejskiej. Wiceprzewodniczący komisji z ramienia PiS Kazimierz Smoliński zakłada, że były premier pojawi się na przesłuchaniu.

"Jego pełnomocnik na ostatnim posiedzeniu stwierdził, że jest chęć współpracy i pan Donald Tusk chce zeznawać przed komisją, więc patrząc z tego punktu widzenia zakładamy, że się stawi" - powiedział Kazimierz Smoliński. Smoliński dodał, że jeśli były premier ponownie nie przyjdzie i złoży usprawiedliwienie to komisja wyznaczy następny termin posiedzenia.

Czytaj też: Donald Tusk nie przesłał usprawiedliwienia w sprawie przesłuchania przed komisją VAT?

Z kolei długość dzisiejszego przesłuchania będzie zależeć od samego świadka, dodał wiceprzewodniczący komisji i poseł Kukiz’15 Błażej Parda. "Jak będzie chciał robić jakąś szopkę polityczną wtedy może być to przedłużone, bo nie będzie odpowiadał na konkretne pytania, albo będzie się rozwijać w jakiś innych wątkach, ale mam nadzieję, że podejdzie tutaj jak mąż stanu i będzie odpowiadał na nasze pytania normalnie" - mówił Błażej Parda.

Donald Tusk przed komisją ds. VAT, ale na tym nie koniec

W tym tygodniu we wtorek komisja zaplanowała też przesłuchanie byłego ministra spraw wewnętrznych, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacka Cichockiego, a także byłego wiceprzewodniczącego tego ostatniego organu Adama Jassera.

Komisja bada prawidłowość działań oraz zaniedbania i zaniechania organów oraz instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego. Zakres jej działań obejmuje lata 2007 - 2015. Posłowie rozpoczęli prace w lipcu ubiegłego roku.

Według szacunków Ministerstwa Finansów, luka w podatku VAT w badanym przez komisję okresie mogła wynieść ponad 250 miliardów złotych.

Więcej o:
Komentarze (84)
Donald Tusk przed komisją ds. VAT. "Mam nadzieję, że będzie odpowiadał na pytania normalnie"
Zaloguj się
 • fred_die

  Oceniono 41 razy 37

  "bo nie będzie odpowiadał na konkretne pytania"
  Nie będzie bo nie zadacie konkretnych pytań, całą ta komisja to szopka z nadania politycznego, w celu obsmarowania Tuska czymkolwiek.

 • ziaburek

  Oceniono 33 razy 31

  A czy przed 2007 rokiem nie obowiązywał VAT? Nie mieliśmy premiera? Ciekawe...

 • niktwazny126

  Oceniono 30 razy 28

  Mąż stanu Parda wymaga stosownego zachowania od nieobytego Tuska??

 • kiwdu53

  Oceniono 25 razy 25

  Ciekawe jak dziś się skompromituje komisja glupimi tezami i pytaniami z tezą.

 • 0zatkaokakao0

  Oceniono 27 razy 25

  Pierwsze co powinien zrobić nowy rząd to zlikwidować takie twory jak KOMISJE. Od tego jest prokuratura a nie banda idiotow za dodatkowy gruby szmal.

  Chyba, że będą to robić za tylko dietę poselską.

 • polak66maly

  Oceniono 25 razy 21

  biedacy boja sie co powie? Pierwsza zasada: nie zadawaj pytan, na ktore nie znasz odpowiedzi.

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 27 razy 21

  Gosia Wasewanna cieszy się że to nie ona dzisiaj będzie przesłuchiwana.

 • ochujek

  Oceniono 21 razy 19

  Podkomisja smoleńska to cyrk nie szopka. PiS bije pianę. Za nasze pieniądze.

 • g.lesio

  Oceniono 21 razy 17

  Gość ma absolutnie racje.
  Wszystkie te komisje sejmowe to polityczna szopka robiona jedynie po to by spróbować pognębić opozycję. Z jakimkolwiek ujawnianiem faktów to nie ma nic wspólnego.
  Jedno jest pewne. Premier Tusk bez problemu poradzi sobie z PiSowcami w tej komisji bo po prostu jest od nich o kilka rzędów inteligentniejszy. Podejrzewam, że zdają sobie oni z tego sprawę i dlatego usiłują na wszelki sposób go zdyskredytować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX