Budżet państwa na minusie. Ponad 2 mld zł deficytu w samym maju. Powód? "Trzynasta" emerytura

Deficyt budżetu państwa po maju wyniósł 2,2 mld zł - szacuje Ministerstwo Finansów. To oznacza, że w poprzednim miesiącu deficyt przekroczył 2 mld zł. Rosną dochody z podatków, ale zwiększyły się także wydatki, głównie z powodu 13. emerytury.

Ministerstwo Finansów opublikowało szacunkowe wykonanie budżetu państwa po pierwszych pięciu miesiącach roku. Wynika z niego, że dochody wyniosły 162,6 mld zł, a wydatki 164,8 mld zł. To oznacza, że państwowa kasa jest na minusie - deficyt wyniósł 2,2 mld zł, po kwietniu był on niewielki, na poziomie 75 mln zł. Wynik po maju jest słabszy niż w takich samych okresach poprzednich dwóch lat. Zarówno w 2017, jak i 2018 notowaliśmy nadwyżkę.

Dochody z podatków rosną, VAT odrabia straty

Resort finansów chwali się, że więcej zbiera z podatków. Dochody z CIT po pięciu miesiącach są o 18,7 proc. wyższe w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Dochody z PIT wzrosły o 7,1 proc., a z VAT o 3,3 proc. Wydawać by się mogło, że nieco ponad 3 proc. w przypadku VAT to niewiele, ale jest to wyraźna poprawa w stosunku do danych sprzed miesiąca. Po kwietniu dochody VAT nieznacznie, bo o 0,8 proc., rok do roku, ale jednak spadły.

Jeszcze lepiej odbicie dochodów z VAT widać na przykładzie zmian w samym maju. Wyliczyli to ekonomiści mBank Research - wzrosły one (w samym maju) o 28 proc. rok do roku. 

Wydatki też w górę

Dochody rosną, ale zwiększyły się też wydatki. Widać to w pozycji pokazującej subwencję do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Po maju to ponad 18,9 mld zł. W samym ubiegłym miesiącu ta dotacja wyniosła blisko 7,5 mld zł. W poprzednich była wyraźnie niższa: w styczniu nieco ponad 2 mld zł, w lutym niespełna 2,9 mld zł, w marcu 2,2 mld zł, a w kwietniu prawie 4,3 mld zł.

Budżet państwa po majuBudżet państwa po maju źródło: Ministerstwo Finansów

Co się za tym kryje? Tzw. trzynasta emerytura - rząd przelał pieniądze do FUS przed nadchodzącymi wypłatami tego świadczenia. To, że właśnie spełnienie jednej z obietnic z tzw. "Piątki Kaczyńskiego" sprawiło, że budżet znalazł się na minusie, zauważają ekonomiści największych działających w Polsce banków, w tym PKO BP.

Eksperci ING zauważają, że mimo tego, wyniki budżetu można uznać za udane - bo choć pojawił się dodatkowy wydatek emerytalny, to poprawiła się sytuacja z dochodami z VAT. Jednak ekonomiści mBank Research zwracają uwagę na jeszcze jedną kwestię. "Wzrost wydatków w tym roku dotyczy praktycznie każdej kategorii i nie jest jednorazowy. Deficyty budżetu państwa i sektora [finansów publicznych - red.] wzrosną wyraźnie w stosunku do poprzedniego roku. W przypadku tego drugiego trzeba celować w ~1,2-1,4 proc. PKB" - piszą w komentarzu na Twitterze.

Według ustawy budżetowej na 2019 rok deficyt budżetowy na koniec roku ma wynieść 28,5 mld zł - wydatki 416,2 mld zł, a dochody 387,7 mld zł.

Więcej o:
Komentarze (124)
Budżet państwa na minusie. Ponad 2 mld zł deficytu w samym maju. Powód? "Trzynasta" emerytura
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 29 razy 21

  a to nie jest ostatnie słowo prezia, jeszcze przed wyborami trzeba będzie zapłacić 500+ na każde dziecko, reaktywować PKSy no i opłacić 1000 amerykańskich żołnierzy w Polsce a to bagatela dodatkowe -8 miliardów ekstra

 • franclajn

  Oceniono 23 razy 17

  Polska w ruinie. Oni działają jak w transie. Dla utrzymania władzy zaciągną długi nawet u Putina, by rozdawać je wyborcom.

 • sztucznypolak

  Oceniono 21 razy 17

  Wzrost z dochodow z VATu?
  Ewidentny spadek, bo wzrost powinien byc przynajmniej taki sam jak wzrost PKB.
  A to oznacza, ze luka VATowska sie powieksza.

 • obeznany

  Oceniono 30 razy 16

  A głupi Niemcy już od lat mają rok w rok nadwyżkę w budżecie bo szykujc się na pogorszenie koniunktury światowej. Zero wyobraźni.

 • jerz1444

  Oceniono 20 razy 14

  A kto im to wyliczył ? W ministerstwie finansów i w całym "rządzie" nie ma już żadnego ekonomisty. Jedynie krzywousty to historyk nie znający historii po korespondencyjnym kursie bankowości zatrudniony jako słup w banku.

 • wujekdolf

  Oceniono 28 razy 14

  a kaczyński na to : opłacało się - wygrałem :) ... a co dokładnie debilu?

 • meki_majcher

  Oceniono 16 razy 12

  Co tam budżet, ważne że na kontach "czarodziejów z rządu" nadwyżki...

 • 12reyez

  Oceniono 24 razy 10

  Jesteśmy w stanie przekupić was waszymi pieniędzmi aby tylko żaden prokurator albo sąd nie przesłuchał kryształowego Jarosława. Aha. jakby kto pytał to to jest nasz program wyborczy zatytułowany "Przywrócić godność", a opozycja nie ma żadnego programu:)

 • lob1

  Oceniono 15 razy 9

  Jak jest coś na minusie ,to nie robi się za pożyczone pieniądze prezentów,po to ,żeby na was głosowali.To nie z miłości do nas robicie długi,tylko chcecie żeby na was głosować.Inne partie tego nie mogą robić bo nie mają zdolności finansowej,dlatego przegrywają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX