Liczba zatrudnionych w Polsce przebiła 16 mln. Największe "ssanie" na pracowników w transporcie

W gospodarce narodowej na koniec 2018 r. pracowało 16 mln 20 tys. osób - podał Główny Urząd Statystyczny. O ponad 5 proc. wzrosła liczba zatrudnionych w transporcie i w magazynach. Pensje najmocniej w górę poszły w górnictwie.

Jak wskazuje GUS, liczba pracujących w gospodarce narodowej systematycznie rośnie od 2012 r. W całym 2018 r. wzrosła o 2 proc., przekraczając na jego koniec 16 mln. Ta liczba uwzględnia zarówno osoby pracujące w pełnym wymiarze godzinowym, jak i "niepełnozatrudnione". Przeciętne zatrudnienie, czyli w przeliczeniu na pełne etaty, wyniosło na koniec 2018 r. ponad 10,6 mln.

Jak wynika z danych GUS, najwyższy wzrost liczby osób pracujących zanotowano w sekcjach "Transport i gospodarka magazynowa" (5,2 proc.), "Informacja i komunikacja" (4,8 proc.) i "Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna" (4,5 proc.), natomiast spadek zaobserwowano tylko w sekcjach "Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo" (0,3 proc.) oraz "Administrowanie i działalność wspierająca" 2,2 proc.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej wyniosło 4585,03 zł, co oznacza wzrost o 7 proc. rok do roku. Największy wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto zanotowano w sekcjach "Górnictwo i wydobywanie" (10,7 proc.), "Opieka zdrowotna i pomoc społeczna" (10,3 proc.) oraz "Administrowanie i działalność wspierająca (8,3 proc.), a najmniejszy w sekcjach "Pozostała działalność usługowa" (2,6 proc.) i "Administracja publiczna i obrona narodowa; obowiązkowe zabezpieczenia społeczne" (4,7 proc.).

.. .

Więcej o:
Komentarze (34)
Liczba zatrudnionych w Polsce przebiła 16 mln. Największe 'ssanie' na pracowników w transporcie
Zaloguj się
 • and.reh

  Oceniono 13 razy 7

  "W gospodarce narodowej na koniec 2018 r. pracowało 16 mln 20 tys. osób - podał Główny Urząd Statystyczny." A w maju 2019: "Prezydent podpisał emeryturę plus. Prawie 10 milionów emerytów i rencistów dostanie trzynastkę – 888,25 zł netto." Też pozytywna wiadomość. Dla młodzieży pracującej wspaniała! Na emerytury prawie 10 milionów emerytów składki płaci już 16 milionów pracujących. Czyż nie cudowne proporcje? A kiedy ci młodzi trochę się zestarzeją proporcje ulegną zmianie, tak za niecałe 30 lat .... A co robi tymczasem nasz wspaniały PiSowski rząd dla przyszłych emerytów? Na razie dba o służbę zdrowia dla nich .... To może proporcje poprawić znakomicie. Byle byśmy zdrowi byli.

 • kamuimac

  Oceniono 21 razy 7

  a dominanta zarobków to nadal 2 tys netto .

  cóż za cudowny rynek pracy .

 • and.reh

  Oceniono 6 razy 6

  A co na to ministerstwo finansów? "Dla osób rozliczających się na formularzu PIT-37 (czyli m.in. dla dochodów z umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych) średni dochód brutto wynosił ok. 33,6 tys. zł [rocznie]. To daje ok. 2,8 tys. zł miesięcznie. Na podstawie PIT-37 rozliczyło się łącznie ok. 16,3 mln podatników. [...]- wynika z danych Ministerstwa Finansów opracowanych na podstawie zeznań PIT za 2016 rok. " To tak dużo się zmieniło, że dwa lata wystarczyły by średnia była 4500 zł brutto miesięcznie - oczywiście według GUS. Ależ pędzimy!

 • lupus.y

  Oceniono 9 razy 5

  Przepraszam, ale GUS mówi o "liczbie pracujących" a nie "liczbie zatrudnionych". To chyba różnica? Chyba że za "zatrudnionego" uważacie też pracujacego na własny rachunek, ale dla mnie to naciągane. Nigdy nie uważałem się za "zatrudnionego", choć pracuję nieraz 60 godzin w tygodniu.

 • dante_waw

  Oceniono 4 razy 2

  Matko... a w handlu mieli masowo zwalniac.... po wprowadzeniu niedziel niehandlowych :)))

 • justas32

  Oceniono 14 razy 2

  Pensje poszły w górę - to wszystko zdrożeje. Ale elektorat obala pewniki ekonomii i masowo oddaje głosy w wyborach na cudotwórców ...

 • caesar_pl

  0

  To ani 50% mieszkancow.Na Zachodzie norma to 60-70%.
  Zobaczymy za 10 lat.Zostawili nam kraj w ruinie....he,he...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX