ZUS wysyła listy do ponad 20 mln osób. Chodzi między innymi o nowe wyliczenia emerytur

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczyna wysyłkę listów do około 20 milionów Polaków. Część z nich dostanie też wyliczenia z prognozowaną wysokością emerytury.

Z komunikatu opublikowanego na stronach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że listy wysłane zostaną do ponad 20 milionów Polaków. Wyliczenia znajdują się na trzech stronach i zawierają m.in. informacje na temat dotychczasowych kwot składek przekazanych przez pracodawcę.

Ponad 20 milionów Polaków otrzyma list z ZUS-u

Jak co roku listy z ZUS-u otrzymają wszyscy ubezpieczeni, którzy w ostatnich 20 latach mieli opłaconą przynajmniej jedną składkę na swoje ubezpieczenie emerytalne lub mają wyliczony kapitał początkowy, który odtwarza składki płacone przed 1999 rokiem. Dodatkowo osoby, które mają co najmniej 35 lat (lub więcej) dostają informację na temat szacunkowej wysokości emerytury. Listu nie otrzymają tylko te osoby, które mają dostęp do kalkulatora emerytalnego dzięki profilowi na Platformie Usług Elektronicznych ZUS

Warto zaznaczyć, że prognozowana wysokość emerytury jest trudna do przewidzenia zwłaszcza dla osób, którym zostało jeszcze kilkanaście lub kilkadziesiąt lat pracy. Prezes ZUS Gertruda Uścińska przyznaje, że celem listów jest uświadomienie pracownikom ich przyszłości emerytalnej - To bardzo ważne by mieć świadomość stanu swoich finansów odkładanych na emerytalną przyszłość. Równie istotne jest zweryfikowanie czy pracodawca odprowadza za nas rzetelnie składki. List z ZUS to nasza przyszłość, więc okażmy jej należytą troskę - mówi.

Co znajduje się w liście ZUS? Wyliczenia emerytury przedstawione są w czterech wariantach

W liście od ZUS znajdą się informacje o łącznej kwocie składek, jakie są przypisane do konta oraz szczegółowy wykaz składek na ubezpieczenie, które wpłacał pracodawca w 2018 roku. ZUS sumuje wszystkie składki na koncie i subkoncie, i na ich podstawie wylicza hipotetyczną emeryturę.

Przewidywana przez ZUS emerytura wyznaczona zostaje w czterech wariantach. Pierwszy określa wysokość emerytury, która mogłaby zostać wypłacona, gdyby wynagrodzenie utrzymywało się na tym samym poziomie do końca wieku emerytalnego. Wariant drugi przewiduje wysokość emerytury, gdyby na konto nie wpłynęła już żadna składka. Kolejny Wariant przedstawia sumę wariantu I z uwzględnieniem pieniędzy z subkonta ZUS. Ostatni wariant dotyczy wysokości emerytury gdyby pracownik przestał pracować w 2019 roku, a na jego konto i subkonto nie wpływałaby już żadna składka. Wysyłka informacji o stanie konta ubezpieczonych powinna zakończyć się 31 sierpnia tego roku.
 

Więcej o:
Komentarze (24)
ZUS wysyła listy do ponad 20 mln osób. Chodzi między innymi o nowe wyliczenia emerytur
Zaloguj się
 • six_a

  Oceniono 9 razy 9

  aż cztery warianty emerytury, z której na koniec zobaczysz guzik, bo będzie brakować jakiegoś stempelka gdzieś tam lub nie mamy pana płaszcza.

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 5 razy 5

  To co,podła zmiana zaczyna manipulować emeryturami,skarb państwa już pustoszeje???

 • jeak

  Oceniono 4 razy 4

  Niech opozycja umieści w swoim programie hasło " Emerytury bez podatku" > to zwiększy jej szanse, albo przynajmniej zmniejszy szanse PiS na większość konstytucyjną ...

 • pan.szklanka

  Oceniono 10 razy 4

  Jeżeli wysokość emerytury zależy od wysokości podatków (zwanych dla niepoznaki składkami), to czy konsekwentnie nie powinniśmy z wysokością odprowadzanych podatków powiązać jakości kształcenia (im wyższe składki płacą rodzice, tym większy wybór wśród liceów pozostawiamy dziecku), czasu oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty (im więcej podatków, tym krótsza), jakości dróg (mniej dziur im wyższe składki) itd..
  Oczywiście to kosztowna bzdura, ale przy odpowiedniej armii urzędników dałoby się to zorganizować. W przypadku ZUS stan armii wynosi 50 tysięcy ludzi, setki budynków, tysiące pojazdów zmechanizowanych i rośnie.

 • rrrm

  Oceniono 3 razy 3

  nooo to poczta polska dofinansowana... pewnie z 30mln za to "przytuli", do tego 20mln kopert, 20mln kartek wydrukowanych (jak znam życie to ktoś świadczy odpowiednią usługę) i tak lekko licząc 60mln pln pooooszłooo w pisdu

 • opiniamoja

  Oceniono 5 razy 3

  i miliony za wysyłkę pójdą w piach, w XXI wieku, straszne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX