Rząd uderza w lichwę i obniża koszty pożyczek. Koniec z odbieraniem mieszkania za drobny dług

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest zwalczenie lichwy. Przepisy przewidują znaczące ograniczenie wysokości kosztów pożyczek udzielanych na krótki okres. Firmy pożyczkowe nie będą już mogły odbierać mieszkań za drobny dług. Maksymalny koszt pożyczki został też znacząco ograniczony.

Rząd przyjął dziś projekt ustawy, której celem jest zwalczenie lichwy. Nowe przepisy przewidują ograniczenie wysokości maksymalnych odsetek oraz podniesienie kar dla tych, którzy lichwę stosują. 

Dzisiejsza dyskusja i projekty przyjęte na Radzie Ministrów pokazują doskonale nasze podejście do bezpieczeństwa obywateli. Dziękuję pani minister rozwoju Jadwidze Emilewicz i panu ministrowi Zbigniewowi Ziobro za wniesione projekty.

- stwierdził na konferencji premier Mateusz Morawiecki. Wyjaśnił, że ci, którzy oferują szybkie pieniądze na lichwiarskich warunkach będą zagrożeni karą od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.

Temat lichwy dotyczy wielu ludzi w Polsce, a ofiarami tego procederu są często osoby starsze, których trudna sytuacja materialna jest wykorzystywana przez nieuczciwe firmy pożyczkowe.

- dodał szef rządu. Powiedział też, że ustawa intencją ustawy jest "zapewnienie obywateli, że są pod ochroną państwa."

Podczas konferencji wyjaśniono też, że górna granica kosztów pożyczki to: 45 procent w skali roku dla dodatkowych kosztów i 10 proc. dla oprocentowania. Restrykcyjne zasady będą obowiązywać przede wszystkim przy zaciąganiu krótkoterminowych pożyczek na niewielkie kwoty - chodzi o tzw. "chwilówki". Ale nie tylko - dokładnie takie same ograniczenia mają dotyczyć zakupów na raty. 

Czytaj też: "Król chwilówek" odszedł, ale branża ma się dobrze .Wielu Polaków wciąż potrzebuje szybkich pieniędzy

Firmy pożyczkowe nie będą też mogły odebrać dłużnikowi mieszkania za niespłacenie pożyczki. Poza tym egzekucja komornicza mieszkania nie będzie możliwa, jeśli dług nie przekracza pięciu procent wartości lokalu. Ścisłe limity w zakresie ustanawianych zabezpieczeń mają sprawić, by w praktyce nie dochodziło do odbierania mieszkań i domów, pozbawiania dorobku całego życia osób, które nie spłaciły pożyczki o wielokrotnie niższej wysokości - informuje KPRM.

Przyjęcie przepisów zapowiedział wicepremier Jacek Sasin. Na antenie radiowej Jedynki wyjaśnił, że projekt wprowadza między innymi kontrolę Komisji Nadzoru Finansowego nad firmami pożyczkowymi i pośrednikami.

Według zapewnień wicepremiera Jacka Sasina projekt nowych przepisów zostanie niezwłocznie skierowany do Sejmu, aby mógł zostać uchwalony w lipcu.

Więcej o:
Komentarze (42)
Rząd uderza w lichwę i obniża koszty pożyczek. Koniec z odbieraniem mieszkania za drobny dług
Zaloguj się
 • kaaarooll

  Oceniono 18 razy 12

  "projekt wprowadza między innymi kontrolę Komisji Nadzoru Finansowego nad firmami pożyczkowymi i pośrednikami."

  Nad SKOKami jakos nie chcieli wprowadzic nadzoru.

 • scypion_afrykanski

  Oceniono 16 razy 12

  A kiedy wreszcie się skończą te sytuacje, że ktoś zdobył moje dane osobowe wziął kredyt i ja mam kłopot, musząc się tłumaczyć że nie jestem wielbłądem???
  Nie ma mojego podpisu na umowie? To niech się bank martwi i szuka jak dał się zrobić w konia.

  Zamiast tego poradniki jak chronić moje dane osobowe, które są chyba wszędzie.

 • lica79

  Oceniono 13 razy 11

  5 mld zapłaciliśmy za SKOKI, z których pisowscy oligarchowie transferowali miliony na zagraniczne konta a teraz rżną głupa że są zmartwieni ???, "ciemny lud" tego nie kupi

 • cezar85

  Oceniono 13 razy 9

  ale ziemia za bezcen dla kościoła i morawieckiego, po staremu?

  ufff

 • andrzej2310

  Oceniono 11 razy 9

  Kiedy Ziobro zakaże używania dowodów osobistych kolekcjonerskich, które służą do okradania ludzi? Kara powinna byc taka jak za fałszowanie pieniędzy, czyli 25 lat więzienia

 • woland7

  Oceniono 9 razy 7

  Projekt "Dłużnik Plus".

 • gdziekucharek6

  Oceniono 8 razy 4

  Ma nad tym czuwać Komisja Nadzoru Finansowego? Hahahahaha, przecież oni sami kradną.

 • kaszynap985

  Oceniono 12 razy 4

  Za to rząd mozna pochwalic, bo chyba z 80% Polaków płaci za nie swoje długi!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX