Ukraińcy mają dość polskich pracodawców i drogich mieszkań. Blisko milion chce wyjechać na Zachód

Blisko milion Ukraińców pracujących w Polsce deklaruje, że chce wkrótce wyjechać z naszego kraju. Pracowników zza wschodniej granicy irytują wysokie ceny i podejście polskich pracodawców.

Blisko milion Ukraińców może opuścić Polskę w ciągu najbliższych trzech lat - wynika z raportu "Ukraińcy na polskim rynku pracy" opracowanego na zlecenie firmy EWL rekrutującą obcokrajowców przez Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Ok. 250 tys. Ukraińców jest gotowych wyjechać jeszcze w tym roku, a kolejne 376 tys. w przyszłym. Pozostali deklarują chęć wyjazdu w późniejszym terminie lub nie są jeszcze pewni swojej decyzji - wyjaśnia Money.pl.

Ukraińcy mają dość polskich pracodawców

Serwis wylicza też powody, którymi kierują się ankietowani. Najważniejszy to nieuczciwość pracodawców, którzy albo oferują pracę na czarno, albo płacą "pod stołem". Wypierają się też odpowiedzialności w przypadku jakichkolwiek problemów. 

Inny powód niezadowolenia to ceny mieszkań. Często zdarza się bowiem, że Ukraińcy za mieszkania płacić muszą więcej, a wynajmujący najchętniej "stłoczyliby" wielu lokatorów w jednym pokoju od każdego inkasując niemal tyle, ile normalnie płaci się za własne pomieszczenie. 

Pracownicy z Ukrainy mogą wyjechać do Niemiec

Główny kierunek migracji wybrany przez Ukraińców to oczywiście Niemcy. Dla 88 proc. badanych główny powód wyboru to oczywiście wyższe płace. Tymczasem, jak zauważa Deutsche Welle od 2020 roku zatrudnienie w Niemczech nie będzie wymagało przeprowadzenia testu rynku pracy. 

Od 1 stycznia  niemiecki pracodawca nie będzie musiał udowadniać, że pracownik zza granicy był jedynym chętnym na oferowane przez niego stanowisko. Dla polskich pracodawców pocieszające jest jedynie to, że tylko 2,6 proc. ukraińskich pracowników spełnia wymogi Berlina. Dla samych Ukraińców sporym problemem może być brak języka - niemieckiego nie zna 70 proc. ankietowanych. 

Czytaj też: Niemcy uchylili drzwi do rynku pracy dla Ukraińców. Jednak mniej niż oczekiwano

Yuriy Karyagin, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników z Ukrainy w Polsce cytowany przez Money, twierdzi jednak, że trendu nie da się zatrzymać. 

Pracodawcy złapią się za głowę, gdy już zupełnie nikt nie będzie chciał u nich zatrudniać. Polski rząd złapie się za głowę, gdy okaże się, że nie ma komu w kraju pracować. Niestety, ale do tej pory nikt nie stworzył kompleksowej polityki dla pracowników z Ukrainy

- mówi.

Według ekspertów masowy odpływ pracowników zza wschodniej granicy może być powodem kłopotów polskich przedsiębiorców. Z zeszłorocznych badań wynika bowiem, że aż 59 proc. ankietowanych obywateli Ukrainy powiedziało, że podjęłoby pracę w Niemczech jeśli tyko Berlin dokona zmiany polityki migracyjnej

Więcej o:
Komentarze (427)
Ukraińcy mają dość pracy na czarno i drogich mieszkań. Blisko milion chce wyjechać z Polski
Zaloguj się
 • baby1

  Oceniono 68 razy 54

  Jaka piękna szykuje się katastrofa. Nasi nie będą robić za miskę ryżu, bo dostali 500+, Ukraińcy wyjadą na roboty do Niemiec, a dla innych inżynierów i lekarzy taka robota, to obciach.

 • yenk

  Oceniono 61 razy 35

  Wynająłem mieszkanie młodym Ukraińcom na umowę i z rejestracją w US. Zostawili taki chlew, że nawet kaucja nie pokryła strat. Gaszenie kiepów na drewnianej podłodze, zero sprzątania, nawet użyć szczotki przy sedesie się nie chciało. Gdy przepalili halogeny w łazience, to przywlekli lampkę z pokoju. Wschodnia mentalność to jest stan umysłu. Życzę im wszystkiego dobrego jako naszym sąsiadom ale mieszkania nigdy nie wynajmę.

 • vitmik

  Oceniono 51 razy 31

  czytam to co powiedział Yuriy Karyagin, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników z Ukrainy: "Niestety, ale do tej pory nikt nie stworzył kompleksowej polityki dla pracowników z Ukrainy".

  Panie Jurku,
  - w Polsce tak naprawdę, to nikt nigdy nie stworzył kompleksowej polityki dla pracowników nie tylko z Ukrainy ale przede wszystkim z Polski ;)
  - czy rząd ukraiński stworzył taką kompleksową politykę nie tylko dla pracowników ale dla wszystkich ukraińskich obywateli? Jeśli tak, to niech ją nam pan zaproponuje żebyśmy mieli skąd brać sprawdzone wzorce hehehe
  - skoro tak bardzo przeszkadzają Wam ceny w Polsce, bo rozumiem, chcieliście pracować w Polsce za stawki niemieckie a koszty życia mieć ukraińskie, to bardzo proszę albo jechać do Niemiec albo wracać na Ukrainę

 • corvelinho

  Oceniono 38 razy 28

  Troszkę tu racji a troszkę bzdur...
  Racja że polscy pracodawcy to w dużej mierze cwaniaki, pijawki i wyzyskiwacze, którzy okradając pracowników (nie tylko Ukraińców, Polaków też) bogacą się na potęgę.
  Bzdurą jest że Ukraińcy znajdą tańsze mieszkania za naszą zachodnią granicą. To mrzonki, tam jest znacznie drożej.
  No i bariera językowa. Ukraińcom stosunkowo łatwo nauczyć się podstaw j. Polskiego.. z innymi językami już tak łatwo nie będzie.
  Natomiast każdy jest kowalem swojego losu a języka można się nauczyć. Wystarczy być odpowiednio zdeterminowanym..

 • megaron2

  Oceniono 26 razy 24

  Milion Ukraińców chce wyjechać z Polski? A to ciekawe, bo wg danych zus w I kw. br. zarejestrowanych było w systemie 431.000 Ukraińców. Dokumenty pobytowe (karta stałego pobytu, albo czasowego) ma w Polsce ok. 180.000 Ukraińców. Owszem, jest jeszcze cała masa "turystów". Ogółem, wedle danych z telefonii komórkowej, w Polsce przebywa w bieżącym roku 1,25 mln Ukraińców. Czy ja mam więc wierzyć wyjazd miliona z nich?
  Co więcej, Niemcy otwierają się na cały świat, pod warunkiem jednakże udokumentowanej znajomości języka niemieckiego i posiadania kwalifikacji w określonych profesjach.

 • tehdess

  Oceniono 33 razy 23

  Powiem tak, na budowach na których miałam przyjemność koordynować prace, były tłumy Ukraińców. Większość z nich przed wyjazdem było piekarzami, rolnikami lub bezrobotnymi. Przyjechali tu bez żadnych kwalifikacji, na początku zbierać truskawki czy robić w gastronomi, jakimś dziwnym swędem trafili na budowy, bez żadnych kwalifikacji, bez chęci do pracy, ale z ogromnymi roszczeniami pieniężnymi. Kultura pracy żadna, tylko rozglądanie się na lewo i prawo czy majster nie idzie się dopieprzyć że pali piątego papierocha z rzędu, albo od godziny popycha pierdoły ze swoim koleżką z sąsiedniej ukraińskiej wsi, ale do konkretów:
  Doszło do takie patologi że nasi wykwalifikowani pracownicy z chęcią do pracy dostawali o połowę mniej kasy niż oni, z tą różnicą ze nasi pracowali, a tamci robili wszystko żeby nie pracować. Można im było po sto razy pokazywać jak co zrobić, ale jak mu się już totalnie nie chciało to było: ja nie paniemaju...
  Niech jadą, niech im będzie dobrze gdzie indziej, ja takich ludzi w pracy najzwyczajniej nie chcę.

  ps. nie twierdze że wszyscy są tacy, jednak mając na budowie, kilka firm, które wynajmowały pracowników Ukraińskich na godziny na 150 pracowników, przychodzących rotacyjnie 2 było wybitnych, którzy chcieli pracować bez kombinowania, pokazywali rozwiązania jakie stosuje się na wschodzie, z ogromną inicjatywą. Jednak 2/150, to trochę słaby procent.

 • gamil-wasim

  Oceniono 24 razy 20

  mieszkam w Niemczech, spotkalem tu kilku Ukraincow. Zaden nie utrzymal sie dluzej niz kilka tygodni. Brak znajomosci jezyka, brak mieszkania, wysokie koszty zycia.
  Prace za Odra znajda tylko SOLIDNI pracownicy. Nalezy tez pamietac, ze realnie zarabia sie od 1200-2500 Euro netto, co w przypadku duzego miasta ledwo wystarczy na zapewnienie podstawowych potrzeb.

 • olywerus

  Oceniono 21 razy 19

  milion chce wyjechać a 2 miliony chce do nas przyjechać z Ukrainy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX