Kolejna przerwa w dostawie rosyjskiej ropy. PERN na kilkanaście godzin wstrzymał "Przyjaźń"

Przedsiębiorstwo PERN - operator sieci rurociągów naftowych - poinformowało o wykryciu skażenia ropy. Konsekwencją sytuacji było wstrzymanie na kilkanaście godzin tłoczenia surowca rurociągiem "Przyjaźń". Dostawy już zostały wznowione.

Powodem blokady był fakt wykrycia przez spółkę przekroczonych norm chlorków organicznych w dostarczonym surowcu.

Ropa naftowa z Rosji na kilkanaście godzin wstrzymana

PERN zastosował procedurę reagowania w tego typu sytuacjach i postąpił zgodnie z ustaleniami z rafineriami w tym zakresie. W czwartek rano, po wykonaniu dodatkowych analiz kolejnych partii ropy naftowej i potwierdzeniu jej właściwej jakości, tłoczenie zostało przywrócone.

PERN zwrócił się do GomelTransieft z prośbą o wyjaśnienie tej sytuacji. W odpowiedzi białoruski operator rurociągu podkreślił, że incydent jest wynikiem przełączania kolejnych elementów infrastruktury. PERN zgodnie z procedurami obowiązującymi w spółce o całym zdarzeniu poinformował odpowiednie instytucje państwowe, w tym ministra energii.

Zgodnie z deklaracjami strony rosyjskiej, od 1 lipca rurociąg "Przyjaźń" ma być w pełni przepustowy i posiadać możliwość dostarczania czystego surowca poprzez wszystkie trzy nitki. 24 kwietnia PERN wstrzymał odbiór dostaw ropy naftowej z Rosji, po tym jak 19 kwietnia poinformowano, że rurociągiem "Przyjaźń" płynie zanieczyszczona ropa. Dostawy wznowiono 9 czerwca.

Więcej o:
Komentarze (7)
Kolejna przerwa w dostawie rosyjskiej ropy. PERN na kilkanaście godzin wstrzymał "Przyjaźń"
Zaloguj się
 • krzysztof_ptk

  Oceniono 4 razy 4

  Że do dzisiaj PiS nie przeszkadza ta nazwa rurociągu. Przyjaźń...

 • radon13

  Oceniono 2 razy 2

  A co tam z ruskim statkiem z zanieczyszconą ropa , okazyjnie zakupioną przez Orlen który stoi od 1,5 miesiąca i opłaty lecą ...

 • truten.zenobi

  0

  zapewne nie ma to nic wspólnego z akcjami w iraku i wzrostem cen.

 • Mar Rian

  Oceniono 2 razy 0

  Nie martwcie się obywatele z kolonii już płynie tania ropa i gaz od Pana z usa

 • js08836

  Oceniono 3 razy -1

  Kilkanaście godzin. Później parę dni. Następnie tydzień dwa, może miesiąc . Rząd PiS wie co robi , nienawidzi Rosji a ja jankesów .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX