USA wycofują komercyjne samoloty z przestrzeni powietrznej Iranu. Boją się powtórki z Ukrainy

Amerykańska agencja nadzorująca lotnictwo zaleciła, by komercyjne samoloty omijały część przestrzeni powietrznej Iranu. Jest to bezpośredni skutek zestrzelenia amerykańskiego drona, do którego doszło w pobliżu cywilnych korytarzy powietrznych. Pierwsze linie lotnicze już zareagowały.

Konflikt pomiędzy Iranem i USA może realnie wpłynąć na rynek lotniczy. Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa zaleciła bowiem, by samoloty cywilne omijały przestrzeń powietrzną w pobliżu Iranu. Obszar ograniczony jest bezpośrednio do Zatoki Perskiej i Zatoki Omańskiej i ma związek z zestrzeleniem drona wojskowego MQ-4C Triton (wersja maszyny RQ-4 Global Hawk), do którego doszło 20 czerwca - wyjaśnia agencja Associated Press.

FAA zaleca omijanie przestrzeni powietrznej Iranu

Wzmożone działania wojskowe i nasilone napięcia polityczne w regionie mogą stanowić ryzyko dla operacji lotnictwa cywilnego z uwagi na możliwości błędnej identyfikacji. Ryzyko zostało potwierdzone 19 czerwca, gdy irańskie rakiety ziemia-powietrze zestrzeliły amerykański bezzałogowy statek powietrzny, podczas gdy znajdował się on w pobliżu cywilnych korytarzy powietrznych nad Zatoką Omańską.

- czytamy w oświadczeniu FAA. 

Najbliższy samolot znajdował się 83 km od zestrzelonego drona.

- dodaje agencja. 

Iran twierdził, że maszyna znajdowała się w jego przestrzeni powietrznej z misją szpiegowską. Amerykanie z kolei zapewniają, że dron znajdował się w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, a atak nie był niczym sprowokowany. Istnieje też rozbieżność co do dokładnego miejsca zestrzelenia amerykańskiego obiektu. USA i Iran podają inne lokalizacje.

Pierwsze linie lotnicze już zareagowały

Stanowisko FAA wpłynęło już na decyzje pierwszych linii lotniczych. Qantas Airways z Australii oraz holenderski KLM poinformowały, że zaprzestają lotów nad newralgicznym obszarem Iranu - podaje agencja Reutera

W przypadku pierwszych z linii trasa z lotów z Perth i Singapuru do Londynu ulegnie zmianie. Linie zapewniają, że czas podróży nie ulegnie zmianie.

Mapa przekazana przez Departament Obrony USA, pokazuje miejsce zestrzelenia drona RQ-4Mapa przekazana przez Departament Obrony USA, pokazuje miejsce zestrzelenia drona RQ-4 Donnal, Caroline E 1st Lt USAF USCENTCOM CCJ2 / AP / AP

Wiadomo, że maszyna strącona przez rakietę może poruszać się maksymalnie na wysokości 16 km. Wysokość przelotowa samolotów pasażerskich to około 10-12 kilometrów.

USA obawiają się powtórki z Ukrainy

Amerykańskie władze obawiają się, że w wyniku pomyłki cywilny samolot może zostać potraktowany jak obiekt wojskowy. Wyraźnie wskazują na przypadek malezyjskiej maszyny zestrzelonej w 2014 roku nad Ukrainą.  

Maszyna MH17 została trafiona rakietą wystrzeloną z przenośnego systemu Buk przez prorosyjskich separatystów - holenderscy śledczy ogłosili kilka dni temu zarzuty wobec czterech osób w tej sprawie. Na pokładzie samolotu z z Amsterdamu do Kuala Lumpur znajdowało się 298 osób.

Czytaj też: Donald Trump: Iran zrobił ogromny błąd! Rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie, ropa mocno drożeje

Eksperci ostrzegają: zagrożenie w Iranie realne

FAA nie jest jedyną instytucją, która dostrzega zagrożenie. Omijanie "gorącego" obszaru doradza też przewoźnikom lotniczym firma OPS Group specjalizująca się w opracowywaniu map i wytycznych dla lotnictwa.

Zagrożenie zestrzeleniem samolotu cywilnego w południowym Iranie jest realne

- stwierdzają przedstawiciele instytucji. I na dowód publikują mapę przedstawiającą pozycję cywilnych samolotów względem zestrzelonego amerykańskiego drona.

Firma Conflict Zone & Risk Database umieściła Iran na liście krajów objętych drugim stopniem ryzyka, oznacza, to, że istnieje realne zagrożenie dla samolotów prywatnych. Wyższy poziom ostrzeżenia, zabraniający lądowania, dotyczy jedynie Syrii, Jemenu i Libii

Linie lotnicze z Bliskiego Wschodu pod presją

Obostrzenia związane z irańską przestrzenią powietrzną mogą być utrudnić sytuację przewoźników takich jak Qatar Airways czy Emirates, dla których rejon Zatoki Perskiej jest miejscem największych operacji. Jest to kolejny cios, który uderza w linie lotnicze z Bliskiego Wschodu - wcześniej Donald Trump ograniczył możliwość podróży do USA z kilkunastu głównie muzułmańskich krajów.

Administracja lotnicza zabroniła też przewożenia w kabinach samolotów niektórych urządzeń elektronicznych, co zmniejszyło komfort podróży. 

Więcej o:
Komentarze (186)
USA wycofują komercyjne samoloty z przestrzeni powietrznej Iranu. Boją się powtórki z Ukrainy
Zaloguj się
 • rabin_z_czubow

  Oceniono 25 razy 21

  Amerykańskie władze obawiają się, że w wyniku pomyłki cywilny samolot może zostać potraktowany jak obiekt wojskowy. - O zestrzeleniu irańskiego samolotu pasażerskiego przez amerykańskie wojsko już zapomnieli

 • antypopisowiec

  Oceniono 24 razy 14

  Samoloty komercyjne powinny się obawiać przede wszystkim rakiet amerykańskich. 3 lipca 1988 roku amerykański krążownik USS Vincennes wtargnąwszy na irańskie wody terytorialne zestrzelił irański samolot pasażerski z 290 osobami na pokładzie wśród których było 66 dzieci.

 • wujtommy102

  Oceniono 15 razy 9

  Co robił amerykański dron w tym miejscu? Czyżby szukał zaginionych cywilizacji?

 • wymagany_login

  Oceniono 20 razy 8

  A to niedobry Iran! Złośliwie przysuwa swoje państwo w pobliże amerykańskich baz i lotniskowców!

 • seboc

  Oceniono 16 razy 8

  Jakiej Ukrainy?
  Amerykanie zestrzelili samolot cywilny nad Zatoka Perska. Do tej pory nie poniesli jakichkolwiek konsekwencji.

 • truten.zenobi

  Oceniono 9 razy 7

  1. dlaczego powołują sięna przypadek malezyjskiej maszyny strąconej nad ukrainą a nie na Katastrofa lotu Iran Air 655 - zestrzelenia dokonanego przez amerykański krążownik USS Vincennes
  pomyłki sie zdarzaja i amerykanie wiedzą to najlepiej
  2. patrzę sobie na mapę mam taką wątpliwość - spór się toczy o to czy amerykański samolot wleciał czy nie wleciał na terytorium Iranu... - jak daleko to było od granic USA?
  3. jak nie wiadomo o co chodzi... Iran też pewnie święty nie jest... wiadomo mają strategiczną pozycję u wejścia do zatoki i chcą na tym zarobić

 • truten.zenobi

  Oceniono 8 razy 6

  i jeszcze taki drobiazg
  1. ambasador mami nas zniesieniem wiz
  2. obiecują nam bazy i sprżet za który zapłacimy miliardy
  3. duda jest wzywany na dywanik...
  ...
  i dziwnym zbiegiem okoliczności tuż po tym wszystkim iran atakuje tankowce i amerykanskiego drona...

 • d33mariusz

  Oceniono 12 razy 6

  Powszechnie wiadomo że Iran leży na drugiej półkuli względem USA. Kto tu jest agresorem i nieproszonym gościem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX