Produkcja przemysłowa rośnie nieco wolniej. GUS podał dane za maj

Produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 7,7 proc. rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Wolniej niż w kwietniu, ale eksperci spodziewali się nawet mocniejszego spowolnienia. Ekonomiści PKO BP wskazują na dobrą kondycję branż związanych z eksportem.

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych zwiększyła się w maju 2019 r. o 7,7 proc. rok do roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W kwietniu ten wzrost wyniósł wobec wzrostu o 9,2 proc. rdr. W ujęciu miesięcznym wskaźnik się nie zmienił.

GUS: Produkcja przemysłowa w górę o 7,7 proc.

Średnia oczekiwań ekspertów była nawet nieco wyższa niż dane opublikowane przez GUS.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 5,1 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu poprzedniego roku i o 0,2 proc. wyższym w porównaniu z kwietniem br." - czytamy w komunikacie. 

Ekonomiści PKO BP zauważają w komentarzu, że przodują branże z istotnym udziałem w sprzedaży eksportowej. Produkcja pozostałego sprzętu transportowego, która wzrosła o 36,9 proc. rdr, a także urządzeń elektrycznych, pojazdów samochodowych czy wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych). W kolejnych miesiącach pomóc może odbicie na rynku motoryzacyjnym w Europie - są już jego sygnały, rejestracja nowych pojazdów w maju wzrosła pierwszy raz od dziewięciu miesięcy.

"Wyniki branż eksportowych w 2q (poparte dobrymi wynikami eksportu za kwi.) wskazują, że w 2q wyniki eksportu i wkład eksportu netto do PKB mogą pozytywnie zaskoczyć" - pisze PKO BP.

Więcej o:
Komentarze (11)
Produkcja przemysłowa rośnie nieco wolniej. GUS podał dane za maj
Zaloguj się
 • kamuimac

  Oceniono 8 razy 2

  to już jesteśmy tą 9tą gospodarką świata ? czy dopiero za chwilę.

  bo ja tak siedzą sobie w niemczech gdzie ten przyrost jakiś sporo mniejszy ale i żyje mi się taniej i zarabiam 15 razy wiecej niż na takim samym stanowisku w PL , i ludzie bardziej uprzejmi bo nie ma tylu katotalibów.

  no ale tylko zazdrościć tej waszej krainie mlekiem i miodem płynącej w której dominanta zarobków to 500 euro na rękę.

 • berek-oberek

  Oceniono 1 raz 1

  Jeśli jest tak dobrze to czemu jest tak źle?

 • sieceonk

  Oceniono 2 razy 0

  eksperci spodziewali się wyższej
  tak, jasne a podpis pod wykresem prognozowana 7.5%, rzeczywista 7,7%
  a może pojawią się dane OECD nt. rozwoju i które miejsce zajmuje Polska?, chyba są za dobre aby je prezentować

 • qwardian

  Oceniono 10 razy -2

  "Produkcja przemysłowa w górę o 7,7 proc."
  Czekam na wysyp rzygów od opozycji totalnej. Źle bo znowu przegramy wybory..

 • mar.rod81

  Oceniono 7 razy -3

  Brawo PIS! Od patałachów z PO i Nowoczesnej oraz PSL chroń Nas.......

 • piotre1987

  Oceniono 7 razy -5

  Wam tam w wybiórczej mózgi rosną trochę wolniej w Europie w dół na minus u nas 7 % a oni co ze rośnie wolniej tak napisać że jest źle, chociaż jest bardzo dobrze. masakra.

 • jurii.sachar

  Oceniono 15 razy -5

  spokojnie, idziemy do przodu i dzięki PIS-owi Europa zaczyna nas gonić, a nie jak było do tej pory my goniliśmy wszystkich... Oby tylko tuskostan nie powrócił i te po-kodziarskie dziadostwo... zabiora nam wszystko i znowu wpędzą gospodarkę w kryzys i nędzę....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX