Ruszyły letnie wyprzedaże. Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed fałszywymi sklepami internetowymi

W sieci ruszyły pierwsze letnie wyprzedaże. Atrakcyjne ceny, często niższe nawet o 70 proc. przyciągają wielu internautów. Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed przestępcami, którzy tworzą fałszywe sklepy.

Chociaż lato dopiero się zaczyna w sieci znaleźć można już pierwsze letnie wyprzedaże. Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega, by do szczególnie atrakcyjnych ofert podejść ze szczególną ostrożnością. "Jeśli trafiliście na stronę, gdzie to czego szukacie kosztuje 90 proc. taniej, lub ktoś w sieci mocno naciska na naszą decyzję oferując super zachęty, nie klikajcie od razu kupuję" - czytamy na stronach resortu. Fałszywe sklepy internetowe są bowiem prawdziwą plagą.

 Nieproporcjonalnie niska cena oferowanego produktu – to pierwsze, co powinno wzbudzić naszą czujność.  Czerwona lampka powinna nam zapalić się także, kiedy jedyną opcją zapłaty jest dokonanie przelewu przed dostarczeniem towaru lub kiedy jesteśmy odsyłani do systemu płatności online. Realizując zapłatę zawsze zwracajmy szczególną uwagę na detale, nie działajmy mechanicznie i w pośpiechu – dodaje ekspert.

mówi Sebastian Kondraszuk z CERT Polska w NASK cytowany przez ministerstwo.

Ekspert CERT wyjaśnia też, że przed sfinalizowaniem zakupu, zwłaszcza w nowym dla nas miejscu, trzeba zajrzeć dosłownie wszędzie. Poza samą stroną sklepu warto poszukać informacji w niezależnych, niepowiązanych ze sklepem źródłach. "W wyszukiwarce bardzo często podsuwane są opinie osób, które już dokonały zakupu. Oceńmy ich wiarygodność. Oceńmy też samą stronę, czy nie posiada błędów językowych lub niespójności w treści. Ustalmy, czy podmiot wskazany w regulaminie naszego sklepu figuruje w rejestrach przedsiębiorców" - radzi Kondraszuk.

Czytaj też: Resort cyfryzacji chce rozprawić się z mitami wokół 5G. To nie tylko fake newsy. To także biznes

Ministerstwo Cyfryzacji radzi też co robić, jeśli padniemy ofiarą cyfrowych oszustów. Jeśli tuż po dokonaniu zapłaty zorientujemy się, że możemy mieć do czynienia z oszustami  warto zgłosić transakcje bankowi. fJeśli natomiast od zakupu minęło już trochę czasu a kontrahent zniknął i przestał odpowiadać – najlepiej skontaktować się z policją.

Warto też pamiętać o innym zagrożeniu. Celem cyberprzestępców jest także  wykradanie numerów kart kredytowych, kradzież naszych danych dostępowych do systemu bankowości internetowej i innych cennych danych osobowych.

Więcej o:
Komentarze (6)
Ruszyły letnie wyprzedaże. Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed fałszywymi sklepami internetowymi
Zaloguj się
 • hefajstos1

  Oceniono 5 razy 3

  Jak można ocenić wiarygodność osoby, która wystawia opinię sklepowi lub towarowi? Sprawdzać błędy ortograficzne ?

 • mercx

  0

  Wystarczy sprawdzić komentarze. Komentarzy raczej nie da się skasować. Jak nie ma - nie kupować. Jak ktoś kogoś oszukał na bank będzie komentarz - uwaga oszust. Nierzetelnych sprzedawców ujawniają takie komentarze jak - niesolidny sprzedawca, brak kontaktu, nie odpowiada na emaila, telefon wyłączony. Przed zakupem wystarczy wysłać emaila z jakimś pytaniem. Brak odpowiedzi - nie kupować.

 • patrym

  0

  Ja online kupuję tylko ubrania na receapl i są na pewno uczciwi bo nie raz i nie dwa u nich zamawiałem także panowie jeśli tak ja nie lubicie chodzić stacjonarnie do sklepów to naprawdę polecam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX