"Czarna lista" Departamentu Handlu USA powiększa się o kolejne chińskie firmy. Tym razem chodzi o superkomputery

Kolejne chińskie firmy oraz jeden instytut badawczy trafiły na "czarną listę" Departamentu Handlowego USA. Dla odmiany nie chodzi o smartfony, ale produkcję chińskich superkomputerów. Stany Zjednoczone uważają, że stanowią zagrożenie dla interesu i bezpieczeństwa państwa.

Jak podał "The New York Times", na "czarną listę" wciągnięto firmy Higon, Sugon, Chengdu Haiguang Integrated Circuit i Chengdu Haiguang Microelectronics Technology, a także Instytut Technologii Komputerowych Wuxi Jiangnan. Wszystkie stanowią grupę liderów, przewodzących przemysłowi komputerowemu w Chinach. Figurowanie na "czarnej liście" oznacza, że firmy te nie mogą kupować technologii i sprzętu od amerykańskich firm. Chyba, że rząd USA wyda stosowne pozwolenie.

Departament Handlu Stanów Zjednoczonych uważa, że firmy stanowią zagrożenie dla amerykańskiego bezpieczeństwa narodowego i handlu. Zdaniem departamentu superkomputery produkowane przez chińskie firmy mają służyć celom wojskowym, w tym symulacji użycia broni atomowej. Dziennik donosi, że Donald Trump nadal rozważa podobny ruch wobec produkującej technologię dla monitoringu firmy Hikvision.

Huawei traci przez "czarną listę"

Powołująca się na anonimowe źródło gazeta z Hongkongu "South China Morning Post" doniosła na początku czerwca, że Huawei zdecydował się obniżyć produkcję smartfonów. Jest to rezultat trafienia na "czarną listę" rządu Donalda Trumpa.

Producent smartfonów zmniejszył zamówienia na podzespoły u swojego podwykonawcy, firmy Foxconn. W rezultacie Foxconn miał podjąć decyzję o zamknięciu kilku linii produkcyjnych wytwarzających wcześniej produkty do smartfonów Huawei. Chiński producent nie potwierdził doniesień, utrzymując, że globalna produkcja smartfonów jest utrzymana na standardowym poziomie.

Szczyt w Osace

Donald Trump zapowiedział, że będzie miał "przedłużone spotkanie" z prezydentem Chin Xi Jinpingiem na szczycie G20 w przyszłym tygodniu w Osace w Japonii. Rozmowa ta może określić, czy wojna handlowa się skończy, czy też będzie nadal trwała. Dzisiejsza decyzja o "uziemieniu" kolejnych chińskich firm może nie ułatwić tych rozmów.

Więcej o:
Komentarze (23)
"Czarna lista" Departamentu Handlu USA powiększa się o kolejne chińskie firmy. Tym razem chodzi o superkomputery
Zaloguj się
 • mazzini890

  Oceniono 10 razy 4

  Samymi cłami i straszeniem USA tego nie wygra.Trzeba stworzyć warunki by opłacał się powrót przemysłu na cały Zachód.

 • phugoid

  Oceniono 7 razy 3

  no i bardzo dobrze!

 • ulanzalasem

  Oceniono 7 razy 1

  Jednego dnia wszystko jest, a drugiego już nie ? Tak nagle się obudzili ? I w czym to faktycznie interesie ;)

 • jack_flash

  0

  Za dzisiejszym National Post Kanada:
  „Cyber attackers that appear linked to the Chinese government infiltrated at least 10 global telecommunications carriers over several years and stole customer data, a Boston-based research firm said.l

 • realistas

  Oceniono 2 razy 0

  USA przegrają tę wojnę. Tak przynajmniej wieści G. Allison w swej książce pt.: Skazani na wojnę?

 • tomek_rad

  Oceniono 4 razy 0

  Skąd tu tylu wielbicieli ryżowych komunistów i złodziei?
  Czy możliwość kupna za grosze badziewia na chińskich portalach z przesyłką gratis tak tę miłość rozbudza?
  Produkują góry bezwartościowych, toksycznych śmieci wyrzucanych po jednym użyciu. Statki wożą ten szajs po świecie wydzielając niesamowitą ilość zanieczyszczeń. Piewcy ekologii milczą. Pragniecie chińskiego stylu życia? Oby się nie ziściło.

 • farcry3

  Oceniono 13 razy -1

  Ze były patologie w handli z Chinami to fakt, tylko że samr USA a w zasadzie jankeskie korpo w imie pompowania zysków za wszelką cenę do tego doprowadziły. Teraz już jest za pózno na wszelaki wojny celne. Chiny są za silne i stały sie samowystarczalne. Może jeszcze 10-15 lat temu mialo by to sens. Tę wojnę USA już przegrały .

 • www.chinskibiznes.com

  Oceniono 2 razy -2

  kolejne chińskie

 • ks-t

  Oceniono 20 razy -6

  Wojna handlowa wywołana prze Trumpa będzie miała jeden skutek (i to niezależnie od tego czy sankcje zostaną utrzymane czy nie). Chiny rozpoczną budowanie własnej infrastruktury IT. Są w stanie, bo już teraz chińska nauka ma najwięcej cytowań na świecie i to raczej amerykanie straca na zamknięciu dostępu do chińskiej myśli. Świat będzie się rozwijał wolniej ale najwięksi gracze będą niezależni. Przykład: Rosyjska siec GSM rozwijana od czasu konfliktu bliskowschodniego, kiedy Amerykanie zmienili odczyty GSM by utrudnić nawigowanie rakietami przeciwnika.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX