CBA zatrzymało 9 osób. "Usiłowanie oszustwa na szkodę PKP PLK na ponad miliard złotych"

CBA zatrzymało dziewięć osób w związku z próbą utrudniania przetargu ogłoszonego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Postępowanie prowadzone przez CBA dotyczy zamówienia za ponad miliard złotych.

Katowickie CBA zatrzymało dziewięć osób podejrzewanych o oszustwo w związku z przetargiem na rzecz PKP PLK. Wartość ewentualnej umowy jest wyjątkowo wysoka, bo wynosi ok. miliarda złotych. Zamówienie miało dotyczyć systemu kontroli bezpiecznej jazdy pociągów - funkcjonującego na terenie całej UE.

Jak wyjaśnił portalowi tvp.info rzecznik CBA Temistokles Brodowski "wśród dziewięciu zatrzymanych są kierownik Zakładu Instytutu Łączności we Wrocławiu i jego zastępca, oraz pięciu przedstawicieli spółki, która starała się uzyskać kontrakt oraz radca prawny i przedsiębiorca, który współpracował ze spółką".

Czytaj też: CBŚP rozbiło gang fałszujący cukier. Wśród zatrzymanych jest były poseł

Zatrzymani są podejrzewani "o podjęcie próby utrudnienia zamówienia publicznego, usiłowanie oszustwa na szkodę PKP PLK S.A. na ponad miliard złotych, a także podjęcie próby działania na szkodę konkurencyjnego oferenta, a w przypadku funkcjonariuszy publicznych – pracowników Instytutu Łączności, także przekroczenie uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych" - podaje CBA w komunikacie. 

Według informacji od CBA, zatrzymane osoby mają trafić do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu i tam usłyszeć zarzuty.

Więcej o:
Komentarze (62)
CBA zatrzymało dziewięć osób. Chodzi o przetarg na miliard złotych dla PKP PLK
Zaloguj się
 • say69mat

  Oceniono 20 razy 14

  Proszę sobie wyobrazić skalę przekrętów przy realizacji tak ambitnych projektów, jak CPL oraz powiązanej sieci KDP. CPL - Centralny Port Lotniczy, KDP - Koleje Dużych Prędkości.

 • remo29

  Oceniono 7 razy 7

  Ale że dopiero starali się zrobić wał? Nie "za Tuska", tylko teraz? W państwie, w którym 4 lata temu dokonano dobrej zmiany, zreformowano wszystko, a pan Zbyszek okrakiem siedzi czterema literami na wszystkich trzyliterowych służbach? Temat-kocyk do przykrycia pisich wałów, kościelnej pedofilii, podwyżek cen i dojenia budżetu celem zasilenia partyjnej kasy na wybory.

 • antykancelista73

  Oceniono 6 razy 6

  w niedziele w pierwszej ławce w kościele siedzieli........kraj dobry tylko ludzie qrwy......

 • le0nard0

  Oceniono 5 razy 5

  Sprawa z roku 2017 - PiS u władzy od 2 lat, na stołkach w spółkach państwowych sami swoi od Kaczyńskiego i spółki.
  Ale ani CBA ani główne portale tego nie piszą. No i znajoma znajomej, wyborczyni pisu będzie jak zwykle mówić: widzisz, teraz to dopiero wzięli się za nich i łapią i aresztują, kiedyś tak nie było i były przekręty.

 • duck102

  Oceniono 4 razy 4

  Nie ma się co za bardzo dziwić.Skoro prezydent robił sobie wałki z najważniejszym aktem prawnym co wczoraj zostało ogłoszone.Tylko że jego CBA nie zwinie.Przynajmniej na razie...

 • przewooz

  Oceniono 5 razy 3

  A co z wieżami za 2 miliardy, które chciał wybudować pewien dziadzi z Wawy?

 • pawelatt

  Oceniono 5 razy 3

  A co podejrzani zrobili? Może po prostu próbowali podważyć wyniki przetargu, który przegrali? Czy wiadomo czy konkurent wygrał uczciwie? Może został wskazany przez władze PKP PLK (czytaj ministra), a Instytut się na to nie zgadza. Problem w tym, że taki protest jest władzy nie na rękę i trzeba go ukrócić, a na wszelki wypadek zabezpieczyć się na przyszłość aby nikomu nie przyszło do głowy podważanie dobrych intencji naszych władz po "dobrej zmianie"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX