Morawiecki prezentuje Plan dla Młodych. Zerowy PIT to dopiero początek?

Rada Ministrów przyjęła projekt obniżki podatku PIT do 0 proc. dla części osób do 26. roku życia. Obniżka ma obowiązywać już od 1 sierpnia tego roku. Premier Morawiecki podpisał także deklarację "Plan dla Młodych" i obiecał opracowanie dla nich kolejnych rozwiązań.

Obniżka podatku PIT do 0 proc. dla młodych obejmie osoby pracujące m.in. na umowach o pracę czy umowach zlecenia. Niestety, rząd świadomie pominął m.in. młodych przedsiębiorców - oni będą płacić podatki jak dotąd (choć w dalszej części roku stawka PIT ma spaść z 18 do 17 proc.). Rząd pominięcie tej grupy tłumaczy strachem przez fikcyjnym przenoszeniem własności firm na młode osoby. Z zerowego PIT-u nie skorzystają też osoby pracujące na umowy o dzieło. Limit podatku PIT 0 proc. wynosi ok. 85,5 tys. zł rocznie (ok. 36,6 tys. w 2019 r.). 

Choć zerowy PIT dla osób do 26. roku życia ma obowiązywać od sierpnia br., domyślnie do końca 2019 r. zaliczki na podatek dochodowy będą odprowadzane tak jak wcześniej. Zatem faktyczną oszczędność młoda osoba zobaczy dopiero przy rozliczeniu rocznym, gdy dostanie zwrot podatku. Wyjątek będzie stanowiła sytuacja, gdy pracownik złoży u pracodawcy odpowiednie oświadczenie, aby ten nie odprowadzał składek za ostatnie miesiące 2019 r.

Czytaj więcej: Dzięki PIT 0 proc. młodzi oszczędzą tysiące złotych. Ale projekt "narusza Konstytucję"

Morawiecki pokazuje Plan dla Młodych

Przy okazji przyjęcia przez rząd projektu ustawy o zerowym podatku PIT dla młodych, premier Morawiecki zorganizował spotkanie z niektórymi organizacjami młodzieżowymi. Mówił podczas niego, że PIT 0 proc. to "sztandarowy projekt", ale jednocześnie zaznaczył, że chce wypracowania "całego wachlarza nowych postulatów formułowanych przez młodych ludzi we wszystkich dziedzinach życia".

Rząd wraz z organizacjami reprezentującymi młodych przystąpi do stworzenia i realizacji Planu Dla Młodych - pakietu rozwiązań dedykowanych dla tej kilkumilionowej grupy Polaków

- głosił list intencyjny, podpisany przez Morawieckiego i reprezentantów organizacji młodzieżowych.

Z kolei wicepremier Piotr Gliński zapowiedział utworzenie Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem.

Więcej o:
Komentarze (118)
Morawiecki prezentuje Plan dla Młodych. Zerowy PIT to dopiero początek?
Zaloguj się
 • lisc12

  Oceniono 41 razy 35

  najlepszy plan dla młodych to znać język obcy, zdobyć wykształcenie i uciekać z Polski

 • zbyt64

  Oceniono 27 razy 23

  Zapłacą za to ludzie w średnim wieku i przedsiębiorczy. A i tak się wszystko jebnie.

 • medaliki

  Oceniono 21 razy 21

  KONSTYTUCJA
  Art. 32. 1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

 • Mr. X

  Oceniono 17 razy 17

  Bo młody przedsiębiorca jest niezależny, tak więc podatek obowiązkowy.
  A który to prosto po szkole zarabia 60 tys. zł lub więcej ?
  Oj zalatuje nepotyzmem na odległość.
  Innymi słowy najbardziej skorzystają ci co zaliczają się do grupy pod hasłem ..."Rodzina (PiS) na swoim.
  ...
  I pomyśleć, że czepiali się ośmiorniczkę.

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 20 razy 16

  Ależ piękne. Człowiek w wieku 25 lat - 0 PIT, 27 lat - najniższa krajowa - normalny podatek.
  Ogłoszenia: zatrudnię pracownika w wieku do 26 lat. Cudownie uderzy w osoby w wieku produkcyjnym, bo nikt ich nie będzie zatrudniać, bo przecież można zatrudnić młodego. Gdzie tu zapowiadana przez Pinokia aktywizacja zawodowa osób 50+?
  No i te umowy na "słupy do 26 roku życia", żeby z kosztów pracy zejść.

 • snook70

  Oceniono 14 razy 12

  Dajcie wszystkim wszystko za darmo, rozjebcie ten kraj na całego to będzie jak w Grecji.Motłoch dla władzy zrobi wszystko, rozda kasę, obieca wszystko za darmo. Potem na starość będziecie głodować i płakać.

 • justas32

  Oceniono 20 razy 12

  Panie Morawiecki - ja nie chcę żeby Pan nic więcej prezentował. Ja chcę żeby Pan spadał - podobnie jak chce większość elektoratu głosującego na PiS ...

 • koza_oddam

  Oceniono 13 razy 11

  I zaraz bykowe będzie, co dadzą to zabiorą. Z należnym procentem. Morawiecki to jednak ma fantazję a ciemny lud łyka jak pelikan

 • justas32

  Oceniono 13 razy 11

  Nowe pokolenie dzieci posłów PiS wchodzi na rynek pracy - trzeba im nieco pomóc w akumulacji kapitału ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX