USA ostrzegają Turcję w sprawie myśliwców F-35. Erdogan: Nie ugniemy się pod obcą presją

Stany Zjednoczone odbiorą Turcji nowoczesne myśliwce F-35, jeśli rząd w Ankarze zdecyduje się na zainstalowanie na swoim terytorium rosyjskich systemów rakietowych S-400. Do tej pory Turcy uczestniczyli w rozwoju maszyn i produkowali do nich części.

Amerykańska ambasador przy NATO powiedziała mediom, że takie postępowanie Turcji spotka się z odpowiedzią Waszyngtonu. Głównym orędownikiem uzyskania S-400 jest Recep Tayyip Erdogan. Prezydent kraju obiecał dziś parlamentowi, że transakcja zostanie sfinalizowana, niezależnie od zdania sojuszników z NATO. Jak stwierdził, "Turcja nie potrzebuje pozwolenia i nie ugina się pod obcą presją", a zakup S-400 "jest bezpośrednio związany ze wzmacnianiem suwerenności" kraju. Tureckie władze ogłosiły już, że podjęły ostateczną decyzję w tej sprawie.

Ma być S-400, bo był problem z systemem Patriot

Ambasador USA przy NATO Kay Bailey poinformowała, że obecność w jednej armii F-35 i rosyjskiego systemu rakietowego może wpłynąć negatywnie na wykorzystanie nowoczesnych myśliwców. Pomysł zakupienia S-400 ma związek z problemami z dostarczeniem Turcji rakiet Patriot przez USA, co miało miejsce w przeszłości. Amerykański system znajdował się w kraju w latach 2013-2015. Usunięto go, gdyż jak tłumaczono, był bardziej potrzebny w innym miejscu. Ankara twierdzi także, że NATO nie wykazało się odpowiednią pomocą w czasie zwiększonego zagrożenia zewnętrznego. Dlatego miała zwrócić się w stronę Moskwy.

Stany Zjednoczone zapowiedziały już wprowadzenie sankcji na swojego sojusznika, jeśli przyjmie on do wyposażenia armii rosyjskie rakiety. Może to wpłynąć negatywnie na turecką gospodarkę.

Prezydenci Donald Trump i Tayyip Erdogan będą rozmawiać na ten temat pod koniec tygodnia. Do spotkania ma dojść na szczycie G20 w japońskiej Osace.

Więcej o:
Komentarze (164)
Stany Zjednoczone ostrzegają. Odbiorą Turcji F-35, jeśli ta zainstaluje rosyjskie systemy rakietowe
Zaloguj się
 • 45rt

  Oceniono 48 razy 26

  Trzeba mieć mocno naje...ne we łbie że tak kochać Trumpa jak polscy prawicowcy

 • justas32

  Oceniono 49 razy 23

  Turcja jak Polska - wymyśliła sobie że będzie niezależna więc wpadła w mocne sidła zależności ...

 • odjaniepawlacz

  Oceniono 17 razy 17

  Zacznijmy od tego, że Amerykanie nie dostarczyli jeszcze żadnego samolotu do Turcji. Jest jeden egzemplarz do szkoleń, ale ten znajduje się w USA.

 • 2fat

  Oceniono 33 razy 17

  Może Turcy chcą sprawdzić na ile są autonomicznie w korzystaniu z F-35. Jak pisałem już kilka razy prawdopodobnie można je po prostu wyłączyć w centrum informatycznym w Kansas.

 • arwena2010

  Oceniono 23 razy 13

  to odebranie własności Turków bedzie polegało że w Pentagonie nacisną pstryczek elektryczek i to F 35 zamieni sie w nielatający złom.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 25 razy 11

  Amerykanie już dawno znaleźli kupca na tureckie samoloty = Polskę; więc "sanki" są na 100%

 • Jan Winnicki

  Oceniono 36 razy 10

  Hamburgery odbiorą turasom F35? To turasy dostały samoloty za darmo o hamburgerów? Tym grozi kupowanie nowoczesnej broni od hamburgerów. Jak będą chcieli, to broń stanie się bezużyteczna.

 • mazzini890

  Oceniono 19 razy 9

  No tak Turcja ma prawo wyboru. Ale i też wtedy musi się decydować czy być w NATO czy nie.

 • farcry3

  Oceniono 17 razy 7

  Trump mi przypomina lumpa chodzącego po podwórku , który wszystkich zaczepia...do momentu, aż ktoś mu nie da w ryja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX